„Mrtva trka” za najboljeg strelca
Danas se u Srbiji, nakon tačno dva i po meseca nastavlja započeta fudbalska trka, prekinuta još 15. marta, zbog korona virusa. Novi koncept života, komunikacija u uslovima pandemije zahtevala je nova pravila, koja će se definitivno brzo primeniti i u fudbalu. Ubuduće, više neće biti ljubljenja, grljenja, rukovanja, ili bilo kakvih dodira među igračima. Ono što svet sporta posebno ohrabruje jeste činjenica da pandemija polako gubi trku sa savremenim čovekom, i što je krizni štab prekjuče doneo važnu odluku: da navijači u Srbiji, doduše još uvek u ograničenom broju (do 1000), ponovo mogu da dođu na stadione.
Srbija je među prvima zemljama u regionu, koja je povukla konkretan potez, dozvolivši klubovima da nastave započeto takmičenje. Voljom većine, odlučeno je da se fudbalska trka u Superligi nastavi, i da se do kraja odigraju još samo četiri kola. Što praktično znači da se neće igrati ni plej of ni plej aut. Novina je takođe da ove godine neće biti ispadanja iz elitnog ranga takmičenja, pa su sa te strane, fudbaleri Rada i Mačve, koji su pre prekida takmičenja imali najslabiji učinak na tabeli, prebrinuli sve brige oko opstanka. Manje više, poznato je ko će ove godine predstavljati Srbiju u kvalifikacijama za Ligu šampiona. Ukoliko već danas na Banjici fudbaleri Crvene zvezde zabeleže dobar rezuzltat, tri kola pre kraja, izabranici Dejana Stankovića, bi mogli da proslave novu šampionsku titulu.
Sa druge strane, u Humskoj imaju svoju računicu. Trener Savo Milošević se nada kao i igrači ali i rukovodstvo kluba da mogu da ponove prošlogodišnji uspeh u domaćem Kupu. Definitivno, ,,crno-beli,„ će i ove godine igrati u kvalifikacijama za Ligu Evrope, kao i novosadska Vojvodina, koju na ,,Karađorđu” očekuje možda i najvažnija utakmica u ova preostala četiri kola. Ukoliko izabranici Nenada Lalatovića budu ostvarili uspeh protiv ,,brđana” onda će ,,lale” igrati Evropu. U slučaju da pobednik Kupa bude neka od prve tri ekipe iz vrha tabele u tom slučaju TSC iz Bačke Topole bi kao četvoroplasirani tim lige igrao u kvalifikacijama za Ligu Evrope. Realno, u tu trku za Evropu mogao bi još da se umeša i Radnički iz Niša, ali, dosta zaostaje za TSC-om, čak osam bodova...
Ovaj nastavak šampionata je na neki način šansa da oni klubovi koji nemaju baš neke velike ambicije u nastavku, pruže šansu mladim igračima, jer će od naredne sezone svaki član elite imati obavezu da u prvoj postavi od početka stavi dvojicu bonus igrača. Ova dobra ideja mogla je biti primenjena još ranije, jer je veliki broj fudbalera ostao bez prave šanse, a dobar deo njih je sada u inostarnim klubovima.
Na vrhu liste strelaca je velika borba. Sa trinaest golova za „naj strelca” Superlige trenutno se nadmeću Nikola Petković (Javor Matis) inače nekadašnji fudbaler u mlađim kategorijama Partizana, koji nikada nije dobio pravu šansu u Humskoj a koji se igrama, a posebno golovima još iz zonaša IMT-a sa Novog Beograda, nametnuo Ivanjičanima, gde je dobio pravu šansu. Zatim tu je Fardu Ben Mohamed (Crvena zvezda), i dvojica napadača TSC-a Vladimir Silađi i Nenad Lukić. U stopu ih prate Bojan Matić iz Partizana kao i njegov saigrač Umar Sadik, sa 11 postignutih golova, dok je takođe dobro kotiran i napadač niškog Radničkog Stefan Mihajlović sa deset postignutih golova.
Ipak, mnogi se slažu da će trka i borba među prvoligašima biti daleko zanimljivija. Čak pet timova ravnopravno konkuriše za četiri najbolje pozicije koje direktno vode u Superligu. Grafičar koji nema svoj stadion definitivno neće biti među kandidatima koji preferiraju za najviši rang, a ujedno su i filijala Crvene zvezde. Pored Metalca, koji definitivno ima najbolje uslove i najlepši stadion, tu su još i Bačka, koju ovog vikenda očekuje duel sa Grafičarom, Zlatibor koji dolazi Žarkovu i Kolubara koja ne krije superligaške ambicije i pored toga što im u goste stiže ekipa iz Gornjeg Milanovca.
Gotovo čitava fudbalska javnost sa nestrpljenjem iščekuje fudbalsku borbu, nadajući se da će novo vreme doneti i novi boljitak za srpski fudbal. Ali, u tom procesu, sve strane, fudbaleri, treneri, klupski fukcioneri, čelnici Saveza, moraju podjednako da učestvuju. U suprotnom, naš fudbal bi ubuduće mogao još više da zaluta u lavirintu iz kojeg je teško izaći...
Čukarički u Novom Sadu
Prvenstvo države u fudbalu
Inđija – Spartak 15 č
Vojvodina – Čukarički 17 č
Rad – C. zvezda 19,30 č
Radnik – Proleter sutra, 15 č
Partizan – Mladost sutra, 17,30 č
Napredak – Radnički sutra, 19,30 č
TSC – Javor prekosutra, 17,30 č
Mačva – Voždovac prekosutra, 19,30 č
Tabela
C. zvezda 26 22 3 1 56:14 69
Partizan 26 18 4 4 59:19 58
Vojvodina 26 17 4 5 42:23 55
TSC 26 14 8 4 47:28 50
Čukarički 26 14 5 7 37:29 47
Radnički 26 13 3 10 39:30 42
Spartak 26 11 4 11 37:42 37
Mladost 26 11 4 11 26:34 37
Voždovac 26 10 5 11 40:40 35
Radnik 26 8 5 13 29:40 29
Proleter 26 7 7 12 25:34 28
Napredak 26 7 5 14 29:39 26
Javor 26 5 9 12 34:51 24
Inđija 26 5 4 17 22:41 19
Rad 26 4 3 19 20:50 15
Mačva 26 2 7 17 15:43 13
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


