Ponedeljak, 22.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Demoni profita i virusa u srcu Perua

Demoni profita i virusa u srcu Perua
У свом завичају: Маја Искјердо из перуанског племена Ашанинка (Фото: Лична архива)

U državi s najstrožim merama kad je reč o pandemiji izazvanoj kovidom 19 karantin je uveden 16. marta i traje i dan-danas. Prijavljen je veliki broj samoubistava usled nemaštine i posledica depresijeKrajem marta ove „korona-godine” imala sam čast da se prvi put čujem preko telefona sa svojim učiteljom Intatokijem iz plemena Ašaninka iz Perua, moje domovine po majci. Izrazio je zabrinutost zbog nove pištaki bolesti koju je nazvao „ručnim radom”, u prevodu – veštačkim virusom nastalim od pištaki ljudi. Pištaki ljudi su nekada bili sinonim za belce, danas su to predstavnici zapadne civilizacije, bez obzira na boju kože, kojima vlada demon Zohori ili bog profita. Reče mi Intatoki: „Nebo je crveno, veliki rat se odvija gore”, a ja mogu samo da dodam: „Kako na nebu, tako i na Zemlji”.

Peru je država s najstrožim merama kad je reč o pandemiji izazvanoj kovidom 19. Karantin je uveden 16. marta i traje i dan-danas. Prijavljen je veliki broj samoubistava usled nemaštine i posledica depresije. Mnogi umiru od srčanog udara, kancera i drugih bolesti, uglavnom bez mogućnosti da se leče.

Treba imati u vidu da je zdravstveni sistem praktično nepostojeći. Porez na uvoz lekova i medicinske opreme je previsok, a u bolnicama ili zdravstvenim centrima trenutno nema ni osnovnih sredstava. Ako želite da se lečite, morate da imate „dobru vezu” ili poprilično dubok džep.

Nedelja je oduvek bila najbitniji dan za Peruance, sveti dan za familiju. Danas je, baš na ovaj dan, zabranjeno videti članove svoje porodice, dok u isto vreme mladi pokušavaju da se druže. Pre nekoliko dana grupa ovih mladih ljudi probala je konačno da živi koliko-toliko dostojanstveno, napravivši proslavu u jednom lokalu u Limi. Prijavljeni su policiji, te je njih 13 preminulo (12 devojaka i jedan dečko). Navodi se da se to desilo dok su bežali od policije. Ima dosta povređenih i veliki broj uhapšenih. Zanimljiv način na koji zabrinuta država vodi brigu o svojim građanima!

Ovaj događaj, zapravo, najbolje oslikava globalnu brigu države za zdravlje svog naroda, a posebno za njihov život. Najstrožim i beskonačnim karantinom obezbeđuje se totalna vlast nad bespomoćnim građanima, kojima su oduzeti pravo na slobodno kretanje, pravo na rad i pravo na lečenje, drugim rečima – pravo na život. Tako se rešava problem zdravlja celih populacija, odnosno dolazi do njihovog organizovanog uništenja.

Vlasnici novca smatraju da peruanski narod, kojeg su stavili pod jaram još davne 1492. godine, ni danas ne zaslužuje bolju sudbinu. Predsednik Martin Viskara izgovorio je sve one već poznate floskule za izazivanje opšte panike za koje su ga instruisali da kaže sopstvenom narodu. „Groblja koja imamo neće biti dovoljna da nas sve sahrane!”

Već nekoliko meseci govori se o čudesnoj vakcini kao jedinom spasu i svi je čekaju kao ozebli sunce. Konačno se i ona pojavila, došla je u Peru iz daleke Rusije, no Viskarova vlada ju je momentalno odbila, najavivši preko malih ekrana da će narod biti pokusni kunić za oksfordsku i kinesku vakcinu, koje očekuju negde u decembru. Na pitanje: „A zašto ne ruska?”, odgovora na pres-konferenciji nije bilo.

Moje Ašaninke su ubeđene da svetom hara velika bolest, a to je bolest svetskih finansija, koju pištaki ljudi, ili sam Zohor, pokušavaju da prikriju ukazujući na novonastali virus. Zanimljivo je da su viševekovne, veoma zarazne bolesti koje vladaju u Peruu, kao što su denge, malarija, kolera i druge, naprasno „nestale”, ustupajući mesto samo kruni svih bolesti, novom Pandemonijumu, njegovom visočanstvu kovidu 19.

Ne može se poreći da kovid 19 jeste lična katastrofa za mnoge koji su pogođeni ovom bolešću, kao i za njihove porodice i zajednice. Međutim, na globalnom nivou, prema podacima koje je izneo osnivač i predsednik Svetskog ekonomskog foruma Klaus Švab u knjizi „Kovid 19: Veliko resetovanje”, ukoliko krizu izazvanu novim oblikom virusa korona posmatramo u odnosu na procenat zahvaćene globalne populacije, ona je (do sada) jedna od najmanje smrtonosnih pandemija koje je svet doživeo u poslednjih 2.000 godina. Po svemu sudeći, ako se ova pandemija ne bude razvijala na nepredviđen način, posledice nove bolesti, u pogledu zdravlja i smrtnosti, biće blage u poređenju s prethodnim pandemijama. Krajem juna 2020. godine, kako Švab ističe, kovid 19 ubio je manje od 0,006 odsto svetske populacije, dok je, na primer, španski grip ubio 2,7 odsto svetske populacije, a HIV/SIDA oko 0,6 odsto.

Peru, zemlja s neverovatnim prirodnim resursima, od zlata, preko nafte do dijamanata, odavno je pod šakom velikih multinacionalnih kompanija. Ostalo je još toga što treba prisvojiti, još više zadužiti zemlju koja će „dug” otplaćivati poklanjanjem svojih dobara, dok je preplašeni narod, zatvoren u svojim domovima, sprečen da se buni. „Korona-kriza”, ne samo u Peruu, već u celom svetu, donosi nam „novo normalno”, donosi nam ekonomski poremećaj monumentalnih razmera, formiranje još veće nestabilnosti na političkom, društvenom i geopolitičkom frontu, otvarajući vrata nekoj novoj tehnologiji koja će zameniti mnoge ljude, one koje neko smatra nepotrebnim.

Želim da se moj Peru probudi i konačno pobuni, jer, kako kaže Džulijan Asanž: „Ako se ne pobunimo, bićemo poslednja generacija koja je hodala slobodna po ovoj planeti.”

Redovni profesor univerziteta i predsednik Udruženja srpsko-peruanskog prijateljstva

Prilozi objavljeni u rubrici „Pogledi” odražavaju stavove autora, ne uvek i uređivačku politiku lista

Komentari17
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

islam hajrudin
Covecanstvo ne moze bez rata,i rata ce biti.Onog staog klasicnog kao sto je bio I sv rat ili rat Kao sto je bila Oktobarska revolucija.Mora tako jer covecanstvo ne zna bolje!
Dejan
Interesantno kako ljudi sa svih strana sveta iako razdvojeni morima, okeanima, planinama - svi primecuju isto. Jedan izopaceni, beskrupulozni sloj ljudi vedri a još češće oblači ovom planetom. Jedino treba dodati da se takav psihološki tip nije zapatio u samo jednoj zemlji, nego ih svuda ima i takvi najcesce dolaze do bogatstva i uticaja. Mislim da covecanstvo mora da povede "rat" sa tim tipom ljudi odnosno kako ih trajno privoleti "poznaniju prava i pravde" a ne da im mera bude bolesna pohlepa
Andreja
Saznjanja koja je Asanz podelio sa svetom su ta nova realnost, koju nam namecu, da bi ona sacica Zohora jos rigoroznije vladala svetom. Izuzetan tekst, veoma potresan i mislim da mnoge moze probuditi iz ucmalosti i zaslepljenosti. Hvala autorki sto nam priblizava svet duhova od kog smo se svi udaljili i sto nenametno pravi komparaciju izmedju Srbije, ostatka sveta i Perua. Hvala Politici sto objavljuje odlicne tekstove i hvala mudrom narodu Asaninka. U ovoj borbi neka pobedi DOBRO!
Petar Mikić
U ovom informativnom tekstu, profesorka Maja Iskjerdo stavlja akcenat na neverovatnu pokornost peruanskog naroda pred diktaturom vlasti. Živeti u uslovima najrigoroznijeg karantina punih šest meseci, uz smrtnu kaznu za neposlušne, kao što je slučaj sa likvidiranim mladim ljudima, govori o nastupajućem, globalnom fašizmu. Autor je očigledno hrabri ukazivač na veliko zlo koje vlada svetom.
zdravko logika
Izuzetno dobro i emotivno napisano , ali to nije samo u Peru. Tamo gde je protestantski drzavani aparat , se dobro zivi i nema ratova . Na primer vrlo retko ce katolik biti predsednik u USA , zna samo za Kenedija , ostali su protestanti . Malo katolicke populacije je razvijeno ; Italija , Francuska , Spanija... a nase pravoslavne procenite sami . Gde nas ima : Egipat , Etiopija , Eritreja , Jermenija , Bugarska , Rumunija , Moldavija , Ukraina , Rusija , Belorusija , Gruzija , Kazahstan .
zdravko logika
Zbog problema sa Meksikom SAD su napravile sve drzave Centralne Amerike da su banana drzave . Na primer odvojile su od Kolumbije panamski kanal i napravile drzavu Panamu . Sve imperije se sire pomocu novca i vojnom silom . I Rim i Turska i Britanija i SAD . Danas to radi Kina , zasad najpostenije , samo pomocu novca . Okupiran je i Japan i Nemacka , pa su gde su . Ko je kriv sto sve vlade u Srbiji ne rade za narod nego za licno bogacenje ? Da li obican covek moze da vlada Srbijom ? Ne , nema
zdravko logika
Malo istorije .Uvek velika riba jede malu , to je zakon prirode . Srpski car Dusan je drzao zemlje : Srba , Arbanasa , Grka i Bugara . Jermenija je bila do Sredozemnog mora . Bugarska je drzala na primer Beograd . Rusija , nas zastitnik kad god je bila jaka , pokorila je Sibir . Granicu sa Kinom je napravio grof Sava Vladisavljevic , jedini Srbin ministar u vladi Petra Velikog i Katarine I . Posle Sibira Rusija je presla na americki kontinent , drzala je Aljasku , dok je nije prodala SAD .
Prikaži još odgovora

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.