Ponedeljak, 22.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Rijaliti virus

Dolazak pandemije nije zavisio od nas, a da li smo se zapitali ko je kriv što smo uz kovid 19 postali žrtve još jedne nesreće koja dugo traje – rijaliti programa koji će, kao i pandemija, ostaviti trajne posledice u psihičkom, fizičkom, moralnom i mentalnom razvoju najmlađih
Rijaliti virus

Bez obzira na to da li vam je sadašnja vlast po volji ili nije, moramo se svi složiti da se Srbija dobro drži u borbi protiv neprijatelja koji je stigao u našu zemlju, a da mi na to nismo mogli da utičemo. 

Korona je odnela blizu hiljadu života, znatno uticala na privredu, unela nemir i zebnju kod svih građana. Gotovo svi smo osetili posledice ovog zla i niko ne zna koliko će sve ovo trajati. Najtragičnije je da su mnoge porodice ostale bez svojih najdražih.

Bilo je i nekih dobrih stvari: zbog nužnosti fizičkog distanciranja bili smo prinuđeni da se ubrzano tehnološki osposobimo i koristimo sve prednosti savremenih tehnologija. Velika većina građana pokazala je ogroman stepen empatije, solidarnosti, druželjubivosti...

Bilo je, doduše vrlo malo, i onih koji su pokušali da se ovajde, profitiraju i ovu kolektivnu muku iskoriste da bi nešto ućarili. Dakle, svi –  i vlast i običan narod pokazali su jedinstvo i odgovornosti i ovo će, ako se sve uspešno završi, biti zajednička pobeda nad ovim opasnim neprijateljem.

Dolazak pandemije nije zavisio od nas, a da li smo se zapitali ko je kriv što smo uz kovid 19 postali žrtve još jedne nesreće  koja dugo traje – rijaliti programa koji će, kao i pandemija, ostaviti trajne posledice u psihičkom, fizičkom, moralnom  i mentalnom razvoju  najmlađih.

Ova pošast u Srbiju nije stigla kao korona, mimo naše volje, nju su „uvezli” oni koji su razmišljali samo o novcu i bogatstvu. Kako se to u narodu kaže „dok su se bogatili u Boga nisu gledali”.

Godinama su građani Srbije izloženi nemilosrdnoj torturi, brutalnom maltretiranju, primitivizmu i prostakluku koji televizije, koje koriste državne resurse, danonoćno šalju sa svojih ekrana gledaocima. Scene nasilja, iživljavanja, tuča, seksa, nadrogiranih i pijanih individua na programu pojedinih televizija su tokom čitavog dana.

Njihovi vlasnici se hvale rejtinzima nazivajući ove programe zabavno-humorističkim. U tome im izdašno pomažu tabloidi, koji svakodnevno  više strana u svojim novinama posvećuju tim nakaradnim likovima.

Ko pristojan može da gleda, sluša i uživa u scenama ovih ljudi bez zanimanja, bez škole i bez skrupula. Koji roditelj bi poželo da njegovo dete bude deo tog cirkusa u kojem se promoviše sve ono čega se svako normalan stidi. Naš regulator – REM, koji vrši nadzor nad televizijama kojima je izdao dozvole, to smo se uverili, nesposoban je ili ne želi da se bavi ovim problemom.

Pred ozbiljnim iskušenjem je novi saziv Skupštine Srbije, koji bira članove  Saveta REM-a. Da li će novi poslanici pokazati odgovornost i poslušati apel predsednika republike koji ističe da želi da bude na čelu pristojne države ili će, zarad nekolicine ljudi kojima rijaliti donosi bogatstvo, glasati da i ubuduće na televizijama gledamo kriminalce, prostitutke, osobe sa margine ili će televizije, kao nekad, promovisati uspešne, pametne, obrazovane i kulturne ljude.

Pitam se ko je taj u Srbiji kome je dozvoljeno da od Srbije pravi rijaliti, da najgori šljam vršlja po televizijama, da u udarnim terminima naša deca gledaju i slušaju te osobe sa bogatim kriminalnim dosijeima, profesionalne prostitutke, dilere i narkomane. Onda se čudimo što ih najmlađi oponašaju jer veruju da je to najkraći put do slave, popularnosti, naslovnih strana, bogatstva  i lagodnog života.

I dok  svakodnevno u Srbiji hiljade ljudi obija pragove narodnih kuhinja, tzv. rijaliti zvezde za to iživljavanje pred kamerama zgrću ogroman novac koji radnik u fabrici, profesor, doktor ili bankarski službenik ne mogu da zarade kroz čitav radni vek.

Siguran sam da Aleksandar Vučić kada nam je obećao da će značajan broj mladih, pametnih i obrazovanih ljudi sesti u poslaničke klupe, to nije rekao slučajno.  Od njih s pravom treba očekivati da Srbiju učine onakvom kakvu želimo –  pristojnom i cenjenom, a da ovo bude kraj ere lažnih rijaliti-zvezda na malim ekranima, ali i u našim životima.

*Novinar

 

Prilozi objavljeni u rubrici „Pogledi” odražavaju stavove autora, ne uvek i uređivačku politiku lista

Komentari12
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

ime
Prosto je, skloniti rijalitije sa nacionalnih frekvencija i pretvoriti ih u programe koji se dodatno placaju zarad otkljucavanja, kao i 18+ programi "za odrasle". Onemogucili prvobitno mladima da to gledaju (a i siroj populaciji). Pa ko voli, neka plati i gleda, normalni nece placati....
radoje stefanovic
Sasvim su u pravu oni koji tvrde da je u današnje vreme tehničkih mogućnosti nemoguće "zabraniti" tj izbeći da taj sadržaj bude dostupan mlađoj populaciji.Ako apstrahujemo pitanje "...a što ne bi bilo..." ,koje bi neko postavio u cilju sveobuhvatnog znanja i opšte edukacije mladih, ostaje opet deo pitanja koje zadire u način,moralnu stranu i posledice,takvog "učenja". I onda dolazimo do toga da mi,roditelji,škola,društvo i više ne znam ko,pokušamo bar da utišemo na deo toga "sto nam kvaridecu".
deki
Ispravite me ako gresim al nije li Dragisa vodio neku sund emisiju gde gledaoci resavaju ukrstenicu i za svaki pogodak devojka skida deo odece na SOS kanalu cini mi se.
Još malo..
Odsustvo kvalitetnog programa se ne može pravdati viškom nekvalitetnog! Dok visimo na tankim egzistencijalnim nitima, smišljeno duva jeftin vetar da nas zaljulja i izbaci iz sopstvene ose. Već 30 godina posrćemo opijeni rijaliti političkim zvezdama.
035
Ријалити у оваквој форми су доказали да човек може преживети у изолацији и који су неопходни услови за то . Он лајн извођени епидемија , образовни и изборни процес и куповина из фотеље то проводе на још мање заједнице , ићи ће се до изолованог појединца који се у социјалној дистанци и не могу репродуковати . Депопулација и јесте један од програма .

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.