Utorak, 23.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Nogom na nagaznu minu

Kad je reč o pucnjima u sopstvenu nogu, nije imuna i aktuelna vlast. Na istaknuta mesta u izdavaštvu i medijima, a evo sada u parlamentu i Vladi Srbije, obreli su se do juče istaknuti političari, poslanici, portparoli i ini članovi i simpatizeri DOS-a
Nogom na nagaznu minu
(Фото А. Васиљевић)

Upozorenje ambasadora Savezne Republike Nemačke u Ujedinjenim nacijama da nepriznavanjem lažne republike Kosovo Srbija puca u sopstvenu nogu, naišlo je diljem Srbije na podsmeh. Sigurno je, naime, da nikome u Srbiji, izuzimajući minorne ostrašćenike, ne pada na pamet da uvaži upozorenje Njegove ekselencije. To, međutim, ne znači da zvaničnici Srbije u prošlosti, nažalost i danas, nisu bili skloni izbegavanju pucanja u nogu svoje zemlje. Takvih primera ima napretek, o čemu neoborivo svedoči sijaset sramnih činjenica. Tokom vladavine DOS-a, na primer, kad je o degradaciji vojske reč, bili su veoma česta pojava.

U okviru devastacije Vojske Srbije, počev od vladavine DOS-a, sve do 2012. godine, kada su dosovci posle parlamentarnih izbora bili prinuđeni da napuste kormilo vlasti, u nogu Srbije odzvanjali su pucnji i iz jedinačne i iz rafalne paljbe. Državni zvaničnici, posebno ministri odbrane, utrkivali su se posle petooktobarskih zbivanja u nanošenju udaraca vojsci od kojih se, za vreme njihove vladavine, neće oporaviti. Jedan od zaglušujućih pucnjeva u nogu usledio je ukidanjem služenja vojnog roka.

Pogrešna politika u vezi s profesionalizacijom vojske dovela je do smanjenja njenog operativnog dela. To, kao i prethodni pucnjevi u nogu, rezultirali su činjenicom da su sve zemlje u okruženju, kad je o vojnoj sili reč, bile znatno superiornije od Srbije. Hvalisanja državnih čelnika da je vojna sila Srbije jedna od najjačih u regionu bila su više nego smešna. Jer, da zlo bude veće, čak i Zaštitni korpus fantomske države Kosovo, formiran u to vreme, bio je na najboljem putu da se na lestvici borbeno sposobnih oružanih sastava nađe ispred oružanih snaga Srbije. Vojska, koja se gotovo tri meseca uspešno suprotstavljala NATO agresiji, imajući navedeno u vidu, probijena je „glogovim kocem”, Time se, nažalost, kad je o Vojsci Srbije reč, ne bliže kraju pucnjevima u nogu. Zaglušujuća paljba usledila je desetkovanjem, rashodovanjem i uništenjem ratne tehnike. Tenkovi T-55 svoj borbeni put završavali su na otpadima i, najvećim delom, u smederevskoj železari. Priča za sebe je uništenje, do poslednjeg, lakog prenosnog sistema „strela 2M”, kojih je u sastavu jedinica bilo oko 1.500. Svi do jednog, uz nadgledanje ambasadora SAD, uništeni su na vojnom poligonu u Nikincima. Taj raketni sistem, namenjen borbi protiv niskoletećih aviona i helikoptera, posebno je poznat po učinku u Vijetnamu, gde je oborio više od 70 američkih letilica.

Uz navedene primere neophodno je istaći i besmisleno prerano penzionisanje velikog broja starešinskog kadra, uglavnom učesnika borbi protiv terorističke OVK i zločinačke agresije NATO-a. Mnogi od tih ljudi bili su daleko od zakonitih godina za odlazak u penziju, zbog čega je to komentarisano ne kao pucanj u nogu, već kao stupanje nogom na nagaznu minu.

Kad je reč o pucnjima u sopstvenu nogu, nije u nekim slučajevima imuna ni aktuelna vlast. Ne radi se, na sreću, o vojsci, koja je relativno brzo prerasla u regionalnu silu, ali u oblasti kadrovske politike i koalicionih rešenja čula se „rafalna paljba”. Na istaknutim mestima u izdavaštvu i medijima, a evo sada u parlamentu i Vladi Srbije, obreli su se do juče istaknuti političari, poslanici, portparoli i ini članovi i simpatizeri DOS-a.

Ni prstom se nije mrdnulo da se ti ljudi i žene uklone iz redova vladajuće nomenklature. Simptomatično je, pritom, da je u dosta slučajeva reč o visoko kotiranim osobama u strankama i partijama, koje su se drvljem i kamenjem bacale na danas aktuelnu koalicionu vlast. Izgubljeno je, izgleda, iz vida da su, svojevremeno, neki od njih upućivali veoma ostrašćene uvrede čelnicima – danas vodećim ljudima Republike Srbije. Ti i takvi bivši dosovci, šepure se danas sa televizijskih ekrana i brojnih naslovnih i unutrašnjih stranica štampanih medija, predstavljajući se kao najodaniji saradnici onih koje su, putem medija i tokom skupštinskih zasedanja, vulgarno vređali.

Slični pucnji u sopstvenu nogu činjeni su i izborom koalicionih partnera, među kojima i onih koji su otvoreno, i ranije i danas, delovali protiv unutrašnje i spoljašnje politike zemlje. Jedan od tih „pucnjeva” odnosi se na zalaganje koalicionog partnera da Srbija uđe u NATO, bez obzira na činjenicu da je to suprotno zvaničnoj politici o vojnoj neutralnosti i većinskom raspoloženju građana Srbije. Neprihvatljiva je i tvrdnja da većina građana „ne zna činjenice o NATO-a”, mada je opštepoznato da je ta alijansa, odnoseći ljudske živote i rušenjem materijalnih dobara, učestvovala u zločinačkom bombardovanju. Predstavnici tih koalicionih partnera sede, nažalost, i danas u skupštinskim klupama.

Pukovnik u penziji

Prilozi objavljeni u rubrici „Pogledi” odražavaju stavove autora, ne uvek i uređivačku politiku lista

Komentari12
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Lazar
U ovom clanku autor optuzuje DOS za degradaciju Vojske. To je samo delimicno tacno, jer prava degradacija se desila u vreme nasih gradjanskih ratova, pre DOSa. Tada je Vojska izgubila ne samo ljude i ogromnu tehniku nego i ugled koji je u narodu imala.
vox ex populi
Kada čitam ovaj tekst, jasno mi je da smo odlično prošli, kako je moglo biti, u ratovima 90-ih.
Џејми Шеј
@Lazar - Srbija nema taj luksuz da uopste moze da udje u NATO. Njoj nije ni pruzena ta mogucnost 1998-9. Urucen joj je ultimatum da kapitulira kao 1914. Te 1914 je cak i pristala na ultimatum pa je ipak napadnuta. Od Srba se danas zahteva preumljenje i promena identiteta bilo kako pa i naseljavanjem turko-afro-azijata po svaku cenu i iseljavanjem Srba iz Srbije. Zahteva se mutacija uma ovdasnjih stanovnika (svake godine) od strane "ministarstva ljubavi".
Џејми Шеј
@Volodja - i ja sam tako ucio u skoli a onda sam odrastao i shvatio da smo radili falsifikovanu komunisticku istoriju koja sluzi srpskim neprijateljima. Elem na kraju je prihvacen ultimatum 1914 ali je Srbija napadnuta. 1941 su nam Englezi smestili "bolje rat nego pakt" a 1999 bi nas bombardovali po bilo koju cenu. Nastvak u Avganistanu, Iraku, Libiji, Siriji, Jemenu vidimo i danas. Ratovi se planiraju, ne zavise od pristanka na tekst ultimatuma.
Volodja
Za @Џејми Шеј : Srbija nije prihvatila ultimatum 1914 godine. Ona je odbila tacku br 6 ultimatuma, kojom se trazilo da strani islednici vrse istragu povodom atentata u Sarajevu. Srbija je tada svesno izabrala rat, kao i 1941, kad je grupa oficira izvrsila puc, srusila vladu i pakt ("bolje rat nego pakt"). Ni Slobodan Milosevic nije 1999 godine prihvatio ultimatum, znajuci da to znaci rat. Izgubio je i rat i Kosovo !
Lazar
Protivno zdravom razumu, Srbija je ratovala protiv NATO alijanse i izvukla deblji kraj. Sve zemlje oko Srbije su vec stale, ili ce ubrzo stati pod NATO kisobran. Maloj i siromasnoj zemlji, korisnije je da bude clan NATO alijanse nego njen protivnik.
Marko
Milošević je hteo u NATO da spreči napad na SRJ, a to su Amerikanci glatko odbili
Zorka Papadopolos
Da udjemo u NATO, slali bi nase momke po nedodjijama da ubijaju neduzne narode za racun bogatih finansijera NATO. Sve smo prodali, ne moramo I ljude.
Prikaži još odgovora
Крле
Тенкови Т-55 нису топљени у смедеревској железари (нити могу тамо да се топе). Тенкови су продати другим држава, то је јавно доступна информација на сајту УН Регистра за конвенционално наоружање. Тенкове је продавала и бивша и садашња власт.
Мали Ђокица
У свакој железари може да се топе било какви "предмети". И преко океански бродови и железничке композиције. И морске нафтне платформе и Електричне централе. Прво се пламеницима исеку на мање комаде. Зашто је Ју Ес Стил, после топљења тенкова, продао железару за 1 долар?

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.