Sreda, 24.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
POGLEDI

Neke maske su pale

Jedva da su prošle tri-četiri nedelje nove, 2021. godine, a celokupna srpska javnost drhti i trese se od pravedničkog gneva zaposlenika Junajted grupe i njihovog slobodarskog i čovekoljubivog menadžmenta. Šta se desilo? Desila se najobičnija i najnormalnija ugovorna saradnja između dve kompanije: Telekoma Srbija, s jedne, i Telenora, s druge strane, gde Telekom po komercijalnim uslovima iznajmljuje svoju optičku infrastrukturu Telenoru

Dva-tri meseca uoči Nove godine, najpre po novinarskim kuloarima, a zatim i u široj javnosti, počelo se pričati o tome kako Junajted grupa kupuje dnevni list „Danas”. Mada je u vlasništvu ove grupacije ogromno parče srpskog medijskog sektora (SBB, Junajted klaud, Junajted medija sa televizijskim kanalima N1, Nova S, Sport klub, Grand, Pikabu, Vavum, Sinemanija, Lov i ribolov, IDJ, Breinz, portal nova.rs i marketing agencije Kas medija i Direkt medija uz permanentno nastajuću Njuz Adrija produkciju), vest nije privukla preterano veliku pažnju niti neke posebne osude „konkurencije”.  Na prvi pogled, skoro paradoksalno, ali najveći javni odjek (in)direktno povezan sa ovom transakcijom privukao je „transfer” doskorašnjeg svakodnevnog „Danasovog” kolumniste Svetislava Basare u konkurentski „Kurir”. Neko je u tome mogao eventualno prepoznati simptom sazrevanja srpske medijske scene.

Al' ne lezi vraže; jer jedva da su prošle tri-četiri nedelje nove, 202. godine, a celokupna srpska javnost drhti i trese se od pravedničkog gneva zaposlenika Junajted grupe i njihovog slobodarskog i čovekoljubivog menadžmenta. Šta se desilo? Desila se najobičnija i najnormalnija ugovorna saradnja između dve kompanije: Telekoma Srbija s jedne i Telenora s druge strane, gde Telekom po komercijalnim uslovima iznajmljuje svoju optičku infrastrukturu Telenoru. Iz Telekoma ističu da se ne radi o ekskluzivnoj saradnji, odnosno da je ugovor sa Telenorom samo hronološki prvi, a da će sličnih saradnji sa drugim kompanijama u budućnosti zasigurno biti.

Kao i u svakoj najbanalnijoj transakciji, obe strane misle da su dobro prošle i da će profitirati od svoje saradnje. Pošto je srpsko tržište, kao i svako drugo, ograničeno, profit može da se stvori između ostalog i time što će se konzumenti kompanija koje se bave sličnim poslom odlučiti da u budućnosti promene provajdera jer će im neko drugi ponuditi bolje usluge za manju cenu. Na tome se bazira slobodno tržište.

U Junajted grupi, međutim, očito misle da su zbog nečega zavredeli privilegovan položaj. U strahu od poslovnog prodora konkurencije, saradnju Telekoma i Telenora proglasili su „paklenim planom” (!?) za „uništenje slobodnih medija”. U već poznatom „drž'te lopova!” maniru pokušava se stvoriti utisak da su slobodni mediji samo oni koji su ili u direktnom vlasništvu Junajted grupe ili su pod njenom (in)direktnom ekonomskom kontrolom.

Već skoro desetak dana, u svakodnevnim višestrukim dozama, stanovništvo Srbije se bombarduje bizarnim smatranjima „uobičajenih osumnjičenih”: od uposlenika Junajted grupe s jedne do političkih ličnosti kojima mediji Junajted grupe služe kao logistika s druge strane. Retorika je dobro poznata i pomalo već dosadna: „gašenje ono malo nezavisnih medija”, „hibridni rat”, „ogoljeno putinovsko satiranje našeg prava na slobodno informisanje”“, i tako dalje, i tome slično.

Da parafraziramo Denija de Ružmona, što uzvišenija poza, to prizemnija motivacija. U već mnogo puta demonstriranom scenariju, tobožnji krem slobodnog novinarstva mora u tri smene da opravda svoje lične dohotke. Ako menadžment Junajted grupe u nekom trenutku odustane od bavljenja ekonomijom, uvek mogu da računaju na relevantnu nominaciju za Nobelovu nagradu iz fizike pošto su očito dosta blizu patentiranja perpetuum mobilea. Isti ljudi ujutro vode program na jednoj televiziji, pa su popodne sagovornici u prilozima na drugoj, a uveče gostuju uživo na trećoj. (Moguće je, naravno, menjati televizije i doba dana.) I sve to uvek za opšti interes (služe narodu), nipošto za ličnu korist, bilo njihovu, bilo poslodavčevu.

Da stvar ne bude tako očigledna, da ne bude „kadija te tuži, kadija ti sudi”, odnosno da ne bude da samo uposlenici Junajted grupe hvale svoga konja, na igranku dolazi i Nezavisno udruženje novinara Srbije, čisto, eto, da primeti kako su zabrinuti da saradnja Telekoma i Telenora „može dodatno da naruši medijski pluralizam i uveća već postojeći monopol države u medijskoj sferi”. Niko se, međutim, ne seća da je, primera radi, najavljena kupovina „Danasa” od strane Junajted grupe navela NUNS da se zabrine zbog mogućeg narušavanja medijskog pluralizma.

Podvučemo li crtu, sve je jasno: ugroženost u tržišnoj utakmici pokušava se predstaviti kao zaštita javnog interesa. Da li zbog loše glume ili zbog činjenice da je reč o već više puta repriziranom programu, cela stvar ispada, međutim, dosta providna. Neke su maske očito već pale, makar pandemija još nije prošla.

Pisac i novinar

Prilozi objavljeni u rubrici „Pogledi” odražavaju stavove autora, ne uvek i uređivačku politiku lista

Komentari43
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Dule
O monopolu SBB ni reči... Bravo za Telekom i Telenor . Hrabar potez koji će SBB privesti neophodnoj kulturi ponašanja u uređenom okruženju. Dakle, SBB i Junajted Medija uzeli su šta su uzeli , a sad da vidimo šta će dati !
Milan
SBB isključivo pokušava da zaštiti svoje interese i ništa drugo. Drže apsolutni monopol na tržištu. Cenu pod ugovorm povećavaju kako im se prohte. Za godinu dana ponekad i za 200 dinara, što nije mala cena na pretplatu koja je preko 3000 dinara. Kada sam potpisao ugovor cena je bila 2700 dinara, sada je mislim na 3300. ( Trenutno sam u BiH pa nisam siguran jer u stanu živi sestra) Zašto ne uneti malo raznovrsnosti pruzanje multimedijalnih usluga.
vladimir
U svetu ne postoje slobodni mediji. Šest mega korporacija kontroliše sve što ste čuli, pročitali i videli.To je izuzetno dobro opisao Nemački novinar dr. Udo Ulfkotte u svojoj knjizi "Gekaufte Jurnalisten " Postoji bitka za vaš um i ko će ga kontrolisati.On je američkom Free Press-u izneo da mnoge medijske kuće i novinari rade za obaveštajne službe ; CIA, BND, MI-6, MOSAD...kao i CFR (elita Trilaterale).Mi novinari smo kao lutke na konopcima koji pišu kako im gazda naredi.Naveo je sve po imenu.
БРАВО, МУХАРЕМЕ
Muharem pogađa u centar kao i uvek. Svaka čast na izvrsnom tekstu. Većina ljudi ne shvata o čemu se radi. Otuda proizlaze i negativni komentari na tekst. Ili im nije ni važno o čemu se radi, dovoljno im je što je na kanalim koje prate rečeno da je Telekom loš. Suština je da monopolisti viču i optužuju druge uvek kada je njihov monopol ugrožen.
Догодине у Призрену
Избор између та два оператера, не рачунајући велику групу којој није битно јер гледа само Пинк, своди се на избор спортског, а не информативног програма. Цена је такође солидан фактор, али није битан као одлука ; Арена или Спорт клуб. Коцкање је најпрофиталнија грана српске привреде и највише се рекламира. Ту је највећи приход. Сигуран сам да би СББ игнорисао медијске слободе да Телеком нема Арену. Поновио бих због тога: "што узвишенија поза, то приземнија мотивација".

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.