„Žrnov fest” – putovanje u srednji vek
Za neke mračan i težak, a za druge doba svetlih vitezova i junaštva. A kako je bilo živeti u tom srednjem veku? Ako ste nekada poželeli da okusite bar komadić tog vremena i osetite kako je sve to izgledalo, onda je pravo mesto za vas „Žrnov fest” koji se održava na Avali u okviru manifestacije „Dani evropske baštine”.
– Posetioci će od 12 časova, za kada je predviđeno svečano otvaranje, moći da vide i čuju kako su izgledali srednjovekovni viteški turniri, bazari, zvuk nakovnja i čekića, udarac mača o mač i takmičenje u veštini streličarstva, kao i ples i muziku srednjovekovne Srbije – najavljuju iz opštine Voždovac koja manifestaciju organizuje u saradnji sa Udruženjem za očuvanje starih zanata i veština „Beli orlovi” iz Beograda.
Srednjovekovno oružje i teški oklopi pod kojima se nekada ratovalo biće predstavljeni na bazaru u podnožju Avalskog tornja, prekoputa crkve brvnare. Biće organizovane i radionice poput fresko slikarstva, kaligrafije i mozaika, a najmlađi će imati priliku i da, poput nekadašnjih vitezova, jašu konje.
– Putovanje u prošlost otkriće i kako su izgledale kovačnice, streličarski zanat, na koji način se ratovalo i koje su veštine bile neophodne u borbi i lovu – kažu iz opštine Voždovac.
Tako će sve do 20 časova posetioci moći da vide bohurt borbe, gde se zatupljenim oružjem bore ljudi odeveni u oklope, konjičke viteške igre, ali i džausting turnir, odnosno borbe vitezova.
I sve to u na mestu nekadašnje srednjovekovne tvrđave Žrnovo čiji su se ostaci, sve dok po naredbi kralja Aleksandra 1934. godine nisu dignuti u vazduh, nalazili na vrhu Avale. Ovaj srednjovekovni grad nastao je na mestu utvrđenja koje su još Rimljani podigli da bi kontrolisali prilaz Singidunumu i štitili rudnike koje su kopali na planini.
– Na istom mestu despot Stefan Lazarević, utemeljitelj Beograda kao glavnog grada Srpske despotovine, podiže grad Žrnov koji su nakon pada ove srpske srednjovekovne države pod Osmansko carstvo preuzeli novi osvajači i tek u 18. veku ga prepustili zubu vremena – piše na sajtu opštine Voždovac.
Zašto je kralj Aleksandar uništio ostatke Žrnova na čijem je mestu kasnije podignut Spomenik neznanom junaku, i da li neku ulogu u tome imaju i masoni, on nije stigao da objasni narodu jer je svega nekoliko meseci kasnije ubijen u Marselju. Mnogi teoretičari zavere rekli bi da je vladara stiglo prokletstvo Žrnova koje je, kako se tvrdi, tada navučeno i na ceo naš narod.
Konačnog rešenja misterije Žrnova nema ni dan-danas. Još se ne zna zašto je sa lica zemlje zbrisan grad u kome su, „u Avali više Bijograda” vino pila „do dva pobratima”, odnosno u narodnim pesmama opevani Porča od Avale i Đerzelez Alija. Dragan Bjelogrlić koji se dotakao ove teme dao nam je priliku da izmaštamo rešenje enigme prateći seriju „Senke nad Balkanom”. A možda će nam baš „Žrnov fest” konačno dati odgovore koji su nam decenijama izmicali?
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.