Sreda, 08.12.2021. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
SEDMO KOLO KOŠARKAŠKE EVROLIGE

Kobnih pet minuta u Milanu

Armani – Crvena zvezda 79:62 (24:6, 19:21, 19:23,17:12).- Domaćin poveo 13:0, a do kraja četvrtine došao do plus 20.- Još jedno veoma loše napadačko izdanje „crveno-belih“, a opet prednjačio Holins (10-1 iz igre)
(Фото EPA/Daniel Dal Zennaro)

Da nije bilo kobnih pet minuta, možda bi Milano ostao omiljeni grad košarkaša Crvene zvezde. Ovako, poraženi su peti put ove sezone, a prvi u „Medialanum forumu“ od Armanija, tek u petom meču, skupo platili ceh izuzezno lošeg otvaranja utakmice. Kao da su u koferima iz Monaka doneli sve ono što je bilo loše, pre svega u fazi napada, pa  kasnije nije bilo ni snage ni moći da se savlada jedan od kandidata za fajnl for i titulu.

Umor i nedostatak treninga su konstanta „crveno-belih“, koji su i u gradu mode igrali bez Vajta i Ivanovića, uz činjenicu da je veliki broj igrača van forme. I protiv trostrukog evropskog prvaka lošim potezima prednjačio je Ostin Holins, koji je u uvodnim minutima uveo ekipu u velike probleme, a pored rezultatskog i u psihološki pad. Promašio je u prva tri napada i izgubio loptu, pa preneo „pelcer“ na Kalinića koji nije ubacio „zicer“, a potom napravio faul u napadu. Rasprodaju je nastavio Volters i dlanom  o dlan, na semaforu je stajao rezultat – 13:0. Tek je Mitrović u šestom minutu prekinuo Zvezdin post, ali loša odbrana otvorila je vrata Šildsu, Denijelsu i Holu da ubace pet „trojki“, za plus 20, već u devetom minutu.

Iako napadački „crveno-beli“ izgledaju neverovatno loše, ne pamti se takva nemoć u uvodnih deset minuta. Šut iz igre 14-3, četiri izgubljene lopte, nula asistencija i timski indeks korisnosti minus dva! Jasno je bilo da gore od ovoga ne može, kao ida će domaćin malo „pustiti gas“, pa je Zvezda u nastavku došla do daha i neke igre u napadu. Dobrić je ušao u mini seriju i razlika pala na 13 koševa, ali sa dve nove izgubljne lopte Armani je počašćen sa četiri poena iz kontre. Tada je Mitrović, jedini raspoložen za igru (17 poena, sedam skokova, indeks 27), uz mladog Uskokovića, pronalazio pukotine u odbrani domaćina i „crveno-beli“ su u finišu došli na prag jednocifrenog zaostatka. Ipak, dve loše odbrane vratile su Armani na veliku udaljenost (43:27).

Još jednom se srpski i regionalni prvak podigao i sredinom treće deonice došao do devet poena zaostatka (50:41). Odbrana je dobro funkcionisala, a domaćin je za osam minuta samo dva puta poentirao iz igre. Izgledalo je da će doći do interesantnije završnice, ali Uskoković i Holins su sa dva nerezonska faula bukvalno poklonili poene sa linije slobodnih bacanja. Kako su počeli prvu četvrtinu, ušli su „crveno-beli“ i u poslednju. Uskoković i Dobrić su pri dodavnju izgubili loptu, pa potom Dobrić napravio korake i više bilo kakve reakcije nije bilo.

Neefikasnost (21-4 za tri), izgubljene lopte (15) i loše građenje koša (10 ofanzivnih skokova Armanija), trenutna su lična karta Zvezde. To je pokazano i u timskom indeksu korisnosti (92-55), a jedina dobra okolnost je što se još jedna teška serija, sa četiri utakmice (tri u gostima) u osam dana završila. Biće vremena i za treninge, ali veliko je pitanje koliko oni mogu da otklone šuterske probleme, pre svih Holinsa koji je u Milanu imao još jedno izuzetno loše izdanje (10-1 iz igre).

Dvorana: „Medialanum forum“. Gledalaca: 4.000. Sudije: Javor (Slovenija), Difala (Izrael) i Picilkas (Grčka).

ARMANI: Meli 5, Rodrigez 5 (jedna „trojka“), Tarževski 10, Riči 3 (1), Hol 8 (2), Mitoglu 9, Danijels 12 (3), Šilds 18 (3), Hajns 4, Datome 5 (1). Nisu igrali Grent i Biliga.

CRVENA ZVEZDA: Lazarević 7 (1), Volters 2, Uskoković 6, Davidovac, Mitrović 17, Lazić, Kalinić 8 (1), Dobrić 13 (1), Holins 6 (1), Kuzmić 3, Cirbes. Nije igrao Simonović.