Srbija u srcu, a pogled ka Zapadu
Niš – U nedavno sprovedenom istraživanju, u kojem je učestvovalo 356 studenata Medicinskog, Filozofskog, Ekonomskog, Elektronskog, Prirodno-matematičkog, Građevinsko-arhitektonskog i Fakulteta umetnosti Univerziteta u Nišu, više od trećine ispitanih iskazalo je želju da posle završetka studija ode u inostranstvo. Najveći broj bi se na takav korak odlučio, kako su se izjasnili, zato što su nezadovoljni ekonomskom i političkom situacijom u Srbiji i zato što veruju da bi u inostranstvu lakše došli do posla.
Prema rezultatima istraživanja obavljenog u sklopu projekta „Motivi mobilnosti/migracije studenata Univerziteta u Nišu”, koje su realizovali profesori sa ovdašnjeg Filozofskog fakulteta i iz Akademske srpske asocijacije, polovina anketiranih je neodlučna, a 15 procenata se izjasnilo kako sigurno ne bi napustili Srbiju. Za odlazak su naročito motivisani studenti medicine, a veliki broj njih ističe da bi našu zemlju trajno napustio. Najveći entuzijazam za ostanak iskazali su studenti Fakulteta umetnosti, koji su u anketi istakli da je njihova primarna orijentacija razvijanje sopstvene kreativnosti i kapaciteta, što mogu, bez obzira na to što i oni teško dolaze do posla, da ostvare i u svojoj zemlji.
Zanimljivo je da bi tek 20 odsto učesnika istraživanja otišlo iz Srbije radi nastavka školovanja, a svaki deseti (9,7 procenata) kako bi se usavršavao u struci. Samo za oko 3,5 odsto anketiranih razlog odlaska iz Srbije bio bi upoznavanje s novim sredinama i drugim kulturama, a zbog odvajanja od porodice i roditelja to bi učinilo samo 1,4 odsto akademaca.
Rezultati istraživanja su pokazali i da je četvrtina u vrlo nezadovoljavajućoj materijalnoj situaciji, da oko 38 odsto veoma retko putuje u inostranstvo, a skoro 15 procenata niških studenata nikada nije boravilo van granica naše zemlje. Kako su saopštili stručnjaci koji su sproveli istraživanje, znatan deo studenata planira odlazak u inostranstvo jer želi da tamo primeni naučeno, za šta u Srbiji često nemaju pravu priliku.
Anketa je pokazala da su političkom i ekonomskom situacijom u Srbiji najmanje nezadovoljni studenti Prirodno-matematičkog i Fakulteta umetnosti. Stepen nezadovoljstva najveći je kod njihovih kolega sa Medicinskog fakulteta, pa otud i masovno izražena želja da se ode u inostranstvo. A mnogi od njih su, prilikom upisivanja studija medicine, isticali kako im je motiv za bavljenje ovim humanim pozivom da budu od koristi državi Srbiji i njenim građanima.
Izgleda da su, u međuvremenu, prevladali neki drugi motivi i ambicije.
Подели ову вест








Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.