I general skočio sa „septembarcima”
Nova generacija pripadnika slavne 63. padobranske brigade Vojske Srbije izvela je ovih dana prve skokove, čime su i formalno dobili zvanje „padobranac”. Reč je o vojnicima na dobrovoljnom služenju vojnog roka koji su izrazili želju da uđu u profesionalni sastav jedinice koja je decenijama neraskidivo vezana za Niš, preciznije rečeno, vojni deo aerodroma koji nosi ime „Narednik-pilot Mihailo Petrović”.
Kako je saopštila Vojska Srbije, u skladu s tradicijom, sa najmlađim vojnicima klase „septembar 2021” skok je izveo i komandant jedinice brigadni general Nenad Zonić. Time im je pružio podršku u tom uzbudljivom trenutku za sve padobrance, koji su na obuci pokazali veliko zalaganje da bi ostvarili svoje snove.
Ovi vojnici tokom obuke izvode padobranske skokove u dnevnim i noćnim uslovima, i to s naoružanjem i dodatnom opremom. Prvi skokovi obavljaju se iz lakog transportnog aviona tipa „an-2”, legendarnog dvokrilca koji je zbog svojih karakteristika idealan za ovu namenu. Koriste se savremeni desantni padobrani koje ova brigada poseduje od 2018. godine.
I ovi „septembarci” služe vojsku šest meseci, kao i svi ostali vojnici na dobrovoljnom služenju vojnog roka. U drugim kasarnama prošli su kroz osnovnu individualnu obuku, a zatim su prekomandovani u Niš, gde su prošli kroz intenzivnu jednomesečnu obuku za vojne padobrance. Od tih mesec dana tri sedmice uvežbavaju na zemlji, a tokom jedne izvode skokove.
Taj period je za vojnike veoma psihofizički zahtevan, akcenat je na padobranskim spravama koje se nalaze u posebnoj hali i na otvorenom prostoru kasarne. Radi se i na pojačanoj fizičkoj spremnosti, a na polaznicima obuke je da uspešno savladaju znanja o padobranu i osnovne tehnike skoka. Sve te radnje se uvežbavaju do automatizma, kako bi se rizici sveli na najmanju moguću meru. Tek nakon toga, tokom četvrte nedelje obuke, izvode se skokovi, i to u dnevnim i noćnim uslovima.
U ovoj jedinici s posebnom pažnjom se neguje odnos sa rezervnim sastavom čiji pripadnici, istovremeno, ne gube ni trenutka ako treba da se jave u jedinicu. Tokom ratnih devedesetih godina prošlog veka dešavalo se da se na poziv na mobilizaciju odazove više od sto odsto pozvanih, a to je zbog toga što su dolazili i oni koji nisu pozvani, a čuli su od saboraca da je u toku mobilizacija. Za požrtvovanje njenih pripadnika pokazano tokom NATO agresije brigada je 1999. godine odlikovana Ordenom narodnog heroja.
Vojnici koji dobrovoljno služe vojni rok uglavnom i žele da se zaposle u Vojsci Srbije, pa je tako i u 63. padobranskoj brigadi. Međutim, ako se u nekom obliku ponovo uvede obavezni vojni rok, što je i najavljivano, biće to prilika da se u ovoj jedinici nađe mesta za više vojnika, čime će se u većoj meri i podmladiti tako važan rezervni sastav.
Osim osnovne padobranske, izvodi se i niz složenijih obuka, uključujući i one instruktorske. Pomenuti stari „an 2” služi za obuku, a njihovo glavno „prevozno sredstvo” su novi helikopteri „mi-17” pa i „H-145M”. Koriste i provereni veći transportni avion „an-26”, a nema sumnje da će iskakati i iz novih „C-295” kojima će u doglednoj budućnosti raspolagati Vojska Srbije.
Подели ову вест




Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.