Spomenik Deroku na Topličinom vencu
Projektovao je Hram Svetog Save, konak manastira Žiča, Bogoslovski internat na Karaburmi, Hram preobraženja gospodnjeg u Sarajevu, Spomenik kosovskim junacima na Gazimestanu, kuću pukovnika Elezovića na Vračaru. Družio se sa Pikasom, Šumanovićem, Rastkom Petrovićem... Zaljubljenik u vazduhoplovstvo i jedan od prvih srpskih ratnih pilota, zatočenik u logoru Banjica, nekadašnji dekan Arhitektonskog fakulteta i redovan član SANU, pisac, slikar, sportista. Iza ovih biografskih detalja svestranog intelektualca i umetnika krije se ime Aleksandra Deroka kome je juče posle 34 godine od smrti otkriven spomenik na Topličinom vencu u blizini zgrade gde je stanovao. Skulptura u bronzi bez postamenta oko dva metra visine prikazuje Deroka u kaputu kako u ruci drži blok za crtanje, a rad je vajara Zorana Kuzmanovića.
Derokov prijatelj istoričar umetnosti Nikola Kusovac podsetio je na ono što pamte svi studenti ovog arhitekte, a to su predavanja koja su bila, kako je Kusovac rekao, prava svečanost – pravi praznik duha.
– Uvek sam imao potrebu da mu se na neki način odužim za života što sam možda i učinio nekim savetima koji su se odnosili na vrednost likovnih dela koje je posedovao. Zadovoljan sam pokretom i izrazom kako je danas predstavljen i svečano otkriven spomenik i radujem se što će ga na taj način upoznati Beograđani – kazao je Kusovac za Tanjug.
I Marko Stojčić, glavni gradski urbanista, koji je sa Goranom Vesićem, zamenikom gradonačelnika, u maju 2020. podneo inicijativu za podizanje spomenika gradskoj Komisiji za spomenike i nazive trgova i ulica, juče se prisetio druženja sa Derokom.
– Sticajem okolnosti imao sam tu sreću da jedan deo detinjstva provedem sa Aleksandrom Derokom i veliki deo svog profesionalnog izražaja sam od njega naučio. Deroko svakako zaslužuje da ima spomenik u Beogradu, gde je i rođen – kazao je Stojčić.
– Ovo je dokaz da smo u stanju da se setimo ljudi koji su važni za naše društvo i da znamo da kažemo i hvala. U narednih nekoliko meseci očekuje se i podizanje spomenika Branku Pešiću, Jovanu Jovanoviću Zmaju, Dijani Budisavljević, Vasku Popi, Meši Selimoviću, Milošu Crnjanskom i Aleksandru Karađorđeviću – ponovio je Vesić.
Подели ову вест



Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.