Propala fabrika vode otišla u stečaj
Zrenjanin – U Privrednom sudu je otvoren stečaj nad „Fabrikom vode” u Zrenjaninu. Nažalost, to ne utiče na eventualno ubrzanje rešavanja pitanja nečiste vode u ovdašnjem vodovodu. Preduzeće koje je imalo pretenzije da gradu na Begeju obezbedi zdravu vodu konačno propada, a do pitke vode treba da dovedu neki drugi akteri.
„Fabrika vode” je sledbenica konzorcijuma „Zilio-Sinertek” s kojom je zrenjaninsko JKP „Vodovod i kanalizacija” potpisalo ugovor o prečišćavanju sirove vode još 2015. godine. Fabrika je građena nekoliko godina, a kad je završena nije uspela da postigne traženi kvalitet prerađene vode. U međuvremenu investitor čije je italijsnsko ime, sada je to izvesno, služilo za obmanu javnosti, menjao je sastav, ali boljitka nije bilo.
Predlog da se ovoj fabrici uvede stečaj podneo je upravo „Vodovod”. On od nekadašnjih partnera potražuje nešto više od 14 miliona dinara i to zbog neplaćenih računa.
Advokati „Vodovoda” su u zahtevu za stečaj naveli i da „Fabrika vode” ne vrši nikakvu privrednu delatnost, te da gotovo 300 dana ne odgovara svojim obavezama, što pokazuje registar prinudne naplate Narodne banke Srbije. Uvidom u ovu bazu podataka Privredni sud je utvrdio da je račun „Fabrike vode” u neprekidnoj blokadi od 2. juna 2021. godine, kao i da dug ove firme iznosi 620.066.128 dinara, nakon čega je doneta odluka o stečaju.
Međutim, navedene cifre nisu jedina dugovanja stečajnog dužnika. Tu su još neka za koja se ne zna da li će biti obuhvaćena stečajnim postupkom. Kako je svojevremeno obelodanila građanska asocijacija „Preokret” krajem 2020. godine na Skupštini grada Zrenjanina, utvrđen je ukupan iznos od 112 miliona dinara za „isporučenu prečišćenju vodu” koji Javno-komunalno preduzeće „Vodovod i kanalizacija” prebacuje „Fabrici vode” u privatnom vlasništvu, a koja ni u jednom trenutku tokom 2020. godine nije isporučivala vodu u skladu s Pravilnikom o higijenskoj ispravnosti.
Vlasnik fabrike vode, odnosno postrojenja za prečišćavanje vode od januara ove godine je „Panonijan voter”, sada u u vlasništvu firme iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, koja stoji i iza najavljenog investitora prečistača otpadnih voda koji se gradi na Begeju. Fabriku je u januaru preko prinudnog izvršitelja prodala Erste banka za polovinu procenjene vrednosti, nakon dva neuspela pokušaja. Erste banka je pravo na raspolaganje imovinom fabrike stekla kao glavni finansijer njene izgradnje.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.