Pomor ribe posle ispuštanja fekalija u Sebeški kanal
Nelegalni ribolov u jedinom beogradskom ribnjaku za proizvodnju šarana „Mika Alas” napokon je utihnuo. Tome su doprinele i neke oštre reakcije zaposlenih kada je reč o merama bezbednosti, ali izgleda i to što je sada ova vrsta ribe namenjena tržištu sitna pa se ribokradicama ovaj posao ne isplati. Ipak, pecanje na jezeru Revir u krugu ribnjaka, gde se organizuje isključivo sportski ribolov, obustavljeno je jer su u vodi otkriveni uginuli šarani. U poslednjih desetak dana nađeno je pedesetak komada, a težina svakog pojedinačnog primerka bila je od 10 do 15 kilograma. Trovanju ribe su, po svoj prilici, doprinele fekalne vode koje su u jezero dospele iz obližnjeg kanala Sebeš. A u njega su, tvrde u ovom delu Palilule, stigle iz obližnjeg kruga firme koja se bavi prodajom goriva – „Knez petrol”. U dvorištu te kompanije smeštene u blizini Zrenjaninskog puta izdaje se prostor za 14 firmi. Komšije koje žive u blizini su pre neki dan videle kako iz jedne od cisterni istaču fekalije u takozvani separator, odnosno u septičku jamu. Iz tog separatora cev je usmerena direktno ka Sebeškom kanalu tako da otpadne vode dospevaju i do ribnjaka, koji je nekoliko stotina metara dalje.
Prema rečima komšija, od neprijatnog mirisa nije moglo da se živi. Nije prvi put i da se u kanal izlivaju fekalije, kažu, jer tu dospeva i voda od pranja cisterni. Posebno ih brine to što se u krugu preduzeća prostor izdaje i firmama koje rade sa hemikalijama.
– Uginule ribe smo primećivali i prethodnih godina, ali je to sada naročito izraženo. Pomor se sada dogodio odmah posle ispuštanja fekalija u separator. Od tada mi svakog dana u jezeru otkrijemo uginule ribe – kažu u RM „Mika Alas” doo.
U trenutku kada su uočene osobe koje iz cisterne ispuštaju fekalije i kada su se pojavili prvi uginuli šarani urađena je analiza vode. Tada je uočeno da je povećana količina amonijaka, a smanjenja količina kiseonika do rizičnog nivoa.
O ovome je obaveštena i komunalna inspekcija, koja je rekla da će obavestiti ekološku inspekciju, ali za sada nije bilo reakcije nadležnih.

Poseban problem u ovom delu grada, kako kažu meštani, nastao je posle zatrpavanja kanala Bajbok. Nivo tog kanala je metar viši od nivoa Jojkićevog dunavca tako da je nekada voda prirodno ulazila kod Bajboka, a izlazila kod Jojkićevog dunavca. Od kada je kanal delimično zatrpan voda se zadržava i pravi „čep”.
– Sa ovim se suočavamo već desetak godina, od kada su „Srbijašume” privremeno zatrpale deo Bajboka da bi izvukle stara stabla. Na tom mestu gde je kanal zatrpan nikle su bespravne vikendice, a zemlja ostala i sprečava protok vode. To je naročito izraženo leti. Nizak nivo vode smeta mnogima, a posebno ribnjaku jer sprečava dotok sveže vode važne za opstanak ribe. Iako su „Srbijašume”, pre nekoliko godina, kanal pokušale da vrate u prethodno stanje, od toga se iz nekog razloga odustalo. Tako sada voda iz Dunava dolazi u Jojkićev dunavac gde se pravi liman u koji moćna reka dovlači različit otpad i prljavštinu – objašnjavaju u ribnjaku i ističu da su Bajbok i Jojkićev dunavac prirodna mrestilišta riba.
U zagađenoj vodi mnogo se lakše javljaju bolesti ribe i duže traje njihov oporavak.
– Trudimo se da smanjimo što je moguće više zagađenje jer tu ribu mi jedemo – napominju u ribnjaku „Mika Alas”.
Na prostoru ribnjaka nalazi se pet jezera – tri proizvodna i dva za sportski ribolov i godišnje se ovde proizvede od 250 do 300 tona konzumnog šarana.
Pitanja o tome da li je ova informacija tačna, gde se ispuštaju fekalne vode, da li se prečišćavaju, da li će u separator ugrađivati prečišćivač i da li zagađenje traje godinama uputili smo „Knez petrolu”, ali do petka po podne nismo dobili odgovor.

Džejms Bond ribokradice
U ribnjaku „Mika Alas” nedavno su zaposleni otkrili oko tonu ukradene ribe, uredno spakovane u vreće i spremne za transport. Kako su tada rekli, ribokradice su im pravile štetu godinama, ali su se posle zatvaranja ribnjaka po Vojvodini posebno orijentisali na Beograd. Reč je uglavnom o ekipama iz Žablja i Čuruga. Vrlo su izverzirani i poseduju opremu kao iz filmova o Džejmsu Bondu. Svi imaju ronilačka odela, kao i vizire za noćno osmatranje i naravno vozila koja ih čekaju da što pre pobegnu. Oni na jezero ne dolaze da odnesu džak ribe, već tone.Toplotne pumpe koriste i za fekalne vode
Подели ову вест


Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.