Bajden ne zna šta će s Trampovim tarifama
Šef Bele kuće juče se u Tokiju sastao s japanskim, indijskim i australijskim premijerima da bi ojačao savezništva i suprotstavio se Kini, s kojom, uprkos pojedinim upozorenjima iz sopstvene vlade, i dalje vodi Trampov trgovinski rat.
Džozef Bajden je završio turneju po Južnoj Koreji i Japanu uz obećanje da će razmotriti predlog da ukine tarife na kinesku robu, što je namet koji je svojevremeno uveo predsednik Donald Tramp, prenosi „Blumberg”. Predlog dolazi i od pojedinih Bajdenovih najbližih saradnika, ali u administraciji nema sloge oko ovog pitanja jer deo vlade smatra da carine treba da ostanu.
U Zapadnom krilu niko ne sumnja da je Peking najveći izazivač američkoj moći, u šta je verovala i Trampova administracija, ali nisu svi ubeđeni da je sadašnji predsednik u pravu što je zadržao trgovinsku politiku svog prethodnika.
Tramp je nametnuo takse na kinesku robu vrednu 360 milijardi dolara. Bajdenov savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan spada u one zvaničnike koji savetuju predsednika da tu još ništa ne treba menjati. Protiv je i ministarka trgovine Ketrin Taj, koja smatra da treba zaštititi domaća radna mesta i zadržati carine kao keca u rukavu u pregovorima s Pekingom.
Ipak, ministarka finansija Dženet Jelen smatra da carine nisu ostvarile nijedan strateški cilj i da ih treba makar delimično ukloniti.
„Čini mi se da su tarife više naštetile potrošačima i biznisu nego što su se pozabavile stvarnim problemom s Kinom”, izjavila je Dženet Jelen.
Ministarka je pozvala Bajdena da odmah ukloni takse na kinesku robu i pomogne građanima i privredi, koji se suočavaju s najvećim rastom cena u poslednjih 40 godina. Godišnja inflacija je u aprilu iznosila 8,3 odsto. U ovom taboru veruju da cene više neće toliko rasti ako vlada ukine namete na uvoz iz Kine, a ankete jasno pokazuju da je najveća briga glasača pred izbore u novembru upravo inflacija.
Bajden je iz Tokija poručio da će razmisliti da li da ukine carine i obećao da će se sastati s ministarkom finansija čim bude stigao kući.
„Mi nismo nametnuli nijednu od tih tarifa, njih je uvela bivša administracija”, podsetio je šef vašingtonske vlade.
Jedan deo privrednika i kompanija zagovara ukidanje poreza na uvoz iz Kine jer bi onda jeftinije nabavljali delove i bili konkurentniji. Protiv su proizvođači kojima su kineske kompanije neposredna konkurencija, kao i brojni sindikati. Iz ovih organizacija poručuju da će zbog jeftine kineske robe mnogi domaći radnici ostati bez posla.
Kako Demokratska stranka želi da privuče glasače među domaćim radnicima, koji su tradicionalno za nju glasali, ali su se mnogi okrenuli Trampu, ovo je osetljivo pitanje za Bajdena, ocenjuje „Politiko”. Zvaničnici koji savetuju američkog lidera da ništa ne menja smatraju da bi predsednik, ako bi uklonio carine, pokazao slabost prema Kini, zbog čega bi ga republikanci sigurno napali. Na ovoj strani veruju da se Amerika, kao i ostatak sveta, previše oslanja na trgovinu s Kinom i da to Pekingu daje preveliku moć, zbog čega odmah treba smanjiti zavisnost od tamošnje proizvodnje.
Vašington je 2018. uveo takse na kinesku robu u visini do 25 odsto jer se Trampova administracija žalila da je Peking veštački obarao vrednost juana, krao američku intelektualnu svojinu i primoravao američke kompanije u Kini da podele tehnologiju s domaćinima. Kako je Peking uzvratio tarifama na uvoz iz SAD, usledio je carinski rat.
Kritičari su pozivali Trampa kao i danas Bajdena da odustane od ovakve politike ili da makar ukine tarife na robu koja nema nikakve veze s krađom intelektualne svojine ili strateškim ciljevima, poput bicikala ili garderobe.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.