Porodice traže pomoć za Britance osuđene na smrt
Ejden Aslin i Šon Piner osuđeni su na smrtne kazne zbog borbe protiv ruskih snaga u Ukrajini. Oni su okarakterisani kao plaćenici, a njihove porodice sada, prenosi Bi-Bi-Si, vode bitku da im spasu živote i traže hitnu medicinsku i pravnu pomoć.
DNR presudio
Sud samoproglašene Donjecke Narodne Republike proglasio je Britance za strane plaćenike, a britanska vlada i glavni ukrajinski tužilac rekli su da kazne krše Ženevsku konvenciju, dok ministarka spoljnih poslova Liz Trus planira niz sastanaka kako bi pomogla u ovom slučaju.
Aslin ima 28 godina i iz Njuarka je, dok je četrdesetosmogodišnji Piner iz Bedfordšira. Obojica su već živeli u Ukrajini u vreme ruske invazije, a uhvaćeni su u aprilu dok su branili Mariupolj.
U saopštenju koje je objavila Aslinova porodica navodi se da on i Piner nisu plaćenici, te da su se legalno pridružili ukrajinskoj vojsci.
„Volimo Ejdena i Šona svim svojim srcem. Njih, kao pripadnike ukrajinskih oružanih snaga, treba tretirati s poštovanjem kao i svakog drugog ratnog zarobljenika. Oni nisu, niti su bili, plaćenici”, stoji u saopštenju, prenosi Skaj njuz.
Foreign Secretary Liz Truss will speak with her Ukrainian counterpart about two Britons handed death sentences by a Russian proxy court in eastern Ukraine.
— Good Morning Britain (@GMB) June 10, 2022
Aiden Aslin and Shaun Pinner have been accused of being mercenaries. pic.twitter.com/tARzRhruRe
Razmena vojnika je neophodna
Robert Dženrik, poslanik Njuarka, gde živi Aslinova porodica, rekao je da je izricanje presude britanskim državljanima prekršilo Ženevsku konvenciju „na najneverovatniji način od strane Rusije jer je zadržala ovaj kengur sud, a sada i ovu kaznu na smrt“.
Dženrik je rekao da želi da se obojica muškaraca vrate svojim porodicama, „verovatno razmenom zatvorenika“. Ali on je dodao da se čini da Rusija „ne žuri da napreduje u ovoj razmeni zarobljenika“.
Humanitarno pitanje
„U središtu ovoga je priznanje ruskih vlasti i njihovih opunomoćenika u ovom regionu da su Šon i Ejden bili pripadnici ukrajinske vojske, da su ratni zarobljenici i da se primenjuje Ženevska konvencija“, rekao je gospodin Fuler.
On je dodao: "Ovo je humanitarno pitanje. Radi se o pravima pojedinaca prema međunarodnom pravu".
Baronica Helena Kenedi, jedan od uglednih britanskih advokata, rekla je za Bi-Bi-Si da je „Rusija počinila ratni zločin predajući ih obojicu DPR koja nije legitimna država”. Ona je za sud u Donjecku rekla i da nije pravi sud, a ukrajinsko ministarstvo spoljnih poslova opisalo je „takozvano suđenje“ dvojici Britanaca i državljaninu Maroka kao „jadno“ i poručilo da će ukrajinska vlada „nastaviti da čini sve napore da oslobodi sve branioce Ukrajine“.
Moguće pomilovanje
U saopštenju ukrajinska generalna tužiteljka Irina Venediktova je rekla da je izricanje kazne ništa drugo do kršenje i ismevanje međunarodnog humanitarnog prava i obaveza Rusije kao okupacione sile preko punomoćnika u međunarodnom pravu o ljudskim pravima.
„Rusija još jednom pokazuje otuđenje od sistema zasnovanog na pravilima i očigledno zanemarivanje same srži vladavine prava. Ukrajina je već pokrenula pretpretresnu istragu o ovoj stvari i preduzeće sve odgovarajuće korake da osigura da svi koji su bili umešani u ovu nezakonitu akciju budu odgovorni za svoje postupke”, rekla je.
Lider samoproglašene DNR Denis Pušilin izjavio je da postoji mogućnost pomilovanja dvojice britanskih državljana i Marokanca.
„Da, naravno, postoji takva mogućnost, ali pitanje pravde je takođe u vazduhu. Znam stav građana republike u vezi sa ovim kriminalcima”, poručio je Pušilin, prenosi Tanjug.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.