Ekološki mural posvećen majci prirodi
Subotica – Za mural je obično dovoljno da je vizuelno dopadljiv, da se uklapa u okolinu i da, ukoliko je moguće, neku po pravilu neuglednu zidnu površinu pretvori u lep estetski doživljaj.
Mural koji je ovih dana islikan u subotičkom stambenom naselju Prozivka i više je od toga: ova zidna slika funkcioniše kao mali park s pedesetak stabala jer je sposobna da prečišćava vazduh.
Tri diplomirane vizuelne umetnice Jelena Grujičić, Marijana Buljovčić i Vanja Subotić su po projektu Udruženja građana „Klara i Rosa”, ali i uz podršku informatičkog sektora Subotice, okupljenog u organizaciju u „IT Subotica 2030”, izradile prvi ekološki mural u gradu.
„Podaci Svetske zdravstvene organizacije navode da oko sedam miliona ljudi godišnje umire od zagađenog vazduha. Savremeni stil života ostavlja posledice na našu planetu, pa naši negativni i pozitivni efekti delovanja mogu da utiču, kako lokalno, tako i globalno. Iako mislimo da je naš učinak minimalan, ukoliko kao pojedinci obratimo više pažnje na male stvari, zajedno možemo napraviti veliku razliku”, objašnjava za „Politiku” Jelena Grujičić.
Ovim muralom su, kaže, želele da skrenu pažnju na zagađenje vazduha, te su zato koristile ekološke boje koje čiste vazduh. Sličan mural do sada je izrađen samo u Beogradu i Sarajevu.
„Mural je izrađen s ekološkim KNOxOUT bojama, to je prva boja na svetu za čišćenje vazduha s tehnologijom ’Cristal Active’. Ona koristi svetlosnu energiju za razbijanje azotnih oksida izazvanih smogom, pretvarajući ih u bezopasne čestice. Jedan kvadratni metar ovako obojene površine čisti onoliko azotnih oksida koliko jedno zrelo drvo. Spajanjem umetnosti i savremene tehnologije ovaj mural čisti vazduh kao 50 stabala”, kaže umetnica.
Tri mlade slikarke imaju svoj osobeni stil izražavanja, pa je jedan od izazova bio kako da mural koji slikaju tri jake individue bude jasna celina tri vizuelna jezika. Prevagnula je ideja o bogatom koloritu i tri ženske figure koje su na kraju dobile ime „Majke prirode – 7,83 Hz”, gde je hercima izražena frekvencija, puls planete zemlje, poznata kao Šumanova rezonanca, objašnjava Jelena Grujičić.
Na početku je postojao i tehnički problem: kako pronaći odgovarajuću površinu.
„Traženje zida bio je jedan od najzahtevnijih koraka. Pokazalo se da su najlakši dogovori s vlasnicima privatnih kuća, te je i ovaj mural na zidu privatne kuće. Što se tiče sudbine murala, ona je prepuštena dobrim ljudima ovog grada. Da li će neko da ga uništi, ili pregradi, ili čuva decenijama u budućnosti, to će samo vreme pokazati i mi kao autorke na to ne možemo da utičemo. Ako smo ovim muralom doprinele našoj životnoj sredini i ulepšale Subotičanima njihov grad, pogled s terase, za nas će ovaj projekat predstavljati apsolutni uspeh”, kaže Grujičićeva.
Ekološki mural „Majke prirode – 7,83 Hz” način je da ove umetnice iskažu svoj ekološki stav.
„Ovo je samo jedna od metoda kako da poboljšamo našu životnu sredinu i učinimo je lepšom, zdravijom, ali i da skrenemo pažnju na očuvanje prirode, zelenih površina, šuma. Naglo širenje urbanizma po gradovima Srbije treba da bude okrenuto ka odgovornijoj i zelenijoj budućnosti koja će uzimati u obzir i estetske potrebe stanovništva i izgradnju većih zelenih površina u urbanim sredinama”, ističe Grujičićeva.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.