Ubistvo šimpanze uznemirilo grčku javnost
Od našeg dopisnika
Atina – Intervencija radnika zoo-parka „Atika”, koja je završena ubistvom šimpanze koja je uspela da pobegne iz ograđenog prostora u momentu dok je u objektu već bilo posetilaca, izazvala je burne reakcije ovdašnje javnosti, proteste građana, zahtev vlade da se ispitaju mere sigurnosti i bezbednosti, utvrde okolnosti pod kojima je majmun ubijen, uz upozorenje da bi kao posledica moglo da usledi zatvaranje.
Pretpostavka je da je došlo do tuče među životinjama, da su nesrećnog dvadesetsedmogodišnjeg alfa mužjaka, visokog 160 cm, najkrupnijeg u grupi od devet majmuna, u kavezu napali njegovi „sustanari” i da je pod enormnim adrenalinskim nabojem uspeo da prođe kroz tri zaštitne ograde pod električnim naponom, preko kanala s vodom i pobegne kroz sporedni ulaz u park i izađe na bočni parking. Uplašeni posetioci koji su se tu zatekli panično su pobegli u automobile. Alarmirana je policija, radnici zoo-parka su više od 15 minuta pokušavali da životinju vrate u prostor ograđen za šimpanze, da priđu što bliže kako bi mogli da je uspavaju određenim oružjem i, kada je to bilo nemoguće, iz bezbednosnih razloga su usmrtili majmuna. Po rečima upravnika, to je bilo jedino moguće rešenje jer uobičajena metoda uspavljivanja nije mogla da se sprovede s obzirom na stepen panike u kome se životinja nalazila u tom trenutku, što znači da bi do dejstva anestetika moralo da prođe najmanje 20 minuta, što je bilo dugo i rizično. Žan-Žak Lesua kaže da je to bila teška odluka za osoblje jer je reč o grupi majmuna koji tu žive već 15 godina, ali da, po njegovom mišljenju, nije bilo drugog rešenja, da su ispoštovani svi protokoli i da nije postojala opasnost za posetioce koji su odmah odvojeni od mesta na kome se odigrao incident. Upravnik Lesua objašnjava da ukoliko pobegnu iz kaveza majmuni u tom trenutku spadaju u najopasniju vrstu za okruženje i da se u tim situacija primenjuju krajnje mere bez obzira na to koliko je takva odluka teška.
U svakom slučaju, u procesu unutrašnje kontrole ispitaće se sve okolnosti, posebno napon u žičanoj ogradi ispred staništa majmuna. Odgovarajuće ministarstvo kao i društva za zaštitu životinja momentalno upućuju svoje stručnjake koji treba da ispitaju kompletan rad i uslove u kojima žive životinje a pre svega, bezbednost posetilaca, postupak u slučaju bekstva neke od životinje, primenu postojećih mera u takvoj situaciji.
U ovom zoo-parku, najvećem i jedinom u Grčkoj s evropskom licencom, smešteno je više od 200 raznih vrsta životinja, mnoge su tu već nekoliko generacija, ima mnogo prinova, najveća atrakcija je program s delfinima zbog čega park tokom leta poseti na hiljade posetilaca i turista. Međutim, da sve nije idilično potvrđuje i nemili incident zabeležen 2018. godine, kada je krov kaveza koji se srušio usmrtio dva jaguara. Nevreme koje se u više navrata u poslednje dve godine sručilo na Atiku, oštetilo je hranilišta ptica te su 32 retka primerka zauvek odlepršala iz parka.
I dok upravnik zoo-parka smatra da životinje i dalje imaju dobre uslove, predsednica svesavezne federacije za zaštitu životinja i životne sredine, Nataša Bombolakis, u izjavi ovdašnjim medijima ističe da je to daleko od istine, da su zbog nebrige uspele da pobegnu retke vrste divljih ptica, da su pod znakom pitanja uslovi u kojima žive i rade delfini i da je odgovornost radnika zoo-parka zbog ubistva šimpanze ogromna.
Подели ову вест





Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.