Mala matura prvi put bez propusta
Završni ispit i uvid u rezultate na portalu „Moja srednja škola”, gde je od juče dostupan i konačni presek uspeha osmaka na obaveznoj proveri znanja za kraj osnovnog obrazovanja, ove godine prvi put prošli su bez problema, saopštila je juče Vlada Srbije. Time je potvrđeno upravo ono o čemu je „Politika” nedavno pisala: da su ove godine prvi put otkako je digitalizovan deo procesa male mature i upisa u srednje škole rezultati objavljeni i pre roka i bez tehničkih smetnji, pucanja sajta, višečasovnog kolapsa sistema i žučnog negodovanja učenika i roditelja.
– Nakon značajnih unapređenja u procesu sprovođenja male mature, na kojima Vlada Srbije sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i Kancelarijom za informacione tehnologije i elektronsku upravu radi prethodnih godina, ove godine sve je proteklo regularno i bez ijednog propusta – navodi se u obraćanju državnog vrha javnosti.
Ove godine na malu maturu ukupno je izašlo 64.358 učenika, precizira se u saopštenju vlade. Kako su iz ministarstva nadležnog za obrazovanje precizirali test iz srpskog (maternjeg) jezika rešavalo je 63.408 osmaka, ispit iz matematike polagalo je 63.413 učenika, a oko 1.000 polaznika programa za funkcionalno obrazovanje odraslih pristupilo je završnom testiranju na kraju osmog razreda.
– Digitalizovane testove završnog ispita, kojih je bilo ukupno 185.681, pregledalo je ukupno 4.128 nastavnika, a obuku za pregledanje testova prošlo je ukupno 12.858 nastavnika – saopštila je vlada.
Nikada ranije na maloj maturi nije bilo više zadataka zatvorenog tipa u kojima se od osmaka očekuje da obeleže jedan ili više tačnih među datim rešenjima. Od ukupno 60 pitanja na sva tri maturska testa pred osmacima je ove godine bilo čak 54 „na zaokruživanje”, koje pregleda softver da bi se izbegle greške koje su se ranijih godina pripisivale „ljudskom faktoru”. Ukupno, bilo je samo po tri otvorena zadatka iz matematike i maternjeg jezika, koje su bodovali nastavnici. Iz resornog ministarstva za naš list su precizirali da je za pregledanje zadataka otvorenog tipa sa testa iz srpskog (maternjeg) jezika bilo angažovano 2.207 pregledača, i da je svaki u proseku pregledao 151 pitanje, a da je odgovore sa postupkom rešavanja iz matematike bodovao 1.931 pregledač, prosečno ocenivši po 92 zadatka. Treba imati u vidu da su svaki zadatak bez ponuđenih odgovora pregledala najmanje dva nastavnika, pod uslovom da je učenik uopšte pokušao da ih reši.
Da sve u najboljem redu prođe na nivou škola postarali su se: odeljenske starešine osmaka, dežurni nastavnici, supervizori, šefovi školskih komisija... Da se late obaveza i odgovornosti koje podrazumevaju dežurstvo na maloj maturi obučeno je 15.212 prosvetnih radnika, a program stručnog usavršavanja za supervizore i predsednike školskih komisija na završnom ispitu savladalo je 3.716 prosvetnih radnika i direktora osmoletki, precizirali su za „Politiku” u Zavodu za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja.
Kad je posao dobro urađen i broj podnetih prigovora na prve rezultate male mature biva značajno manji. Na rezultate nedavno održane male mature podneto je ukupno 4.933 žalbe, a uvaženo ih je 1.446 (oko 30 odsto). Ukupan broj podnetih prigovora na rezultate prvostepenoj komisiji je 4.264, a do promena bodova došlo je u 1.337 slučajeva (oko 31 odsto). Drugostepenoj komisiji upućeno je 669 prigovora, a usvojeno 109 (oko 16 odsto), ukazali su za naš list u Ministarstvu prosvete. Brojke svedoče da su se obistinila očekivanja nadležnih da će, u aktuelnom upisnom roku, osmaci i njihovi roditelji imati manje razloga za preispitivanje valjanosti bodovanja učinka malih maturanata na najvažnijem ispitu. Poređenja radi, na preliminarne rezultate prošle godine pristiglo je ukupno 6.599 prigovora, uvažene su 3.263 žalbe (49 odsto), od toga 3.124 prvostepenih (51 odsto) i 139 drugostepenih (30 odsto).
Liste želja, iskazanih do 20 smerova u kojima osmaci žele da nastave obrazovanje, mogu se predati još danas onlajn na portalu „Moja srednja škola” do ponoći, ili na rukopisom popunjenom obrascu najkasnije sutra od 8.00 do 15.00 časova u matičnim osmoletkama. Raspored budućih srednjoškolaca prvog razreda po smerovima gimnazija i obrazovnim profilima stručnih škola biće objavljen u sredu, 13. jula.
Koliko košta poboljšanje maturskog procesa
„U jedinstven projekat koji podrazumeva unapređenje procesa realizacije završnog ispita i uspostavljanje portala „Moja srednja škola”, koji građanima omogućava niz elektronskih usluga za potpuni onlajn upis učenika u srednju školu, Vlada Srbije je sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, a uz podršku Kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravu do sada uložila više od 49 miliona dinara”, navodi se u jučerašnjem saopštenju na sajtu vlade. „Do sada” iz ovog citata, znači u ovoj i prethodne dve godine, otkako je počela digitalizacija predispitnog, ispitnog i postispitnog procesa na prelazu iz osnovnog u srednje obrazovanje. Međutim, prošle godine u ovo doba u intervjuu za „Politiku” prvi potpredsednik vlade i ministar prosvete Branko Ružić objasnio je da je dotadašnje poboljšanje maturskog procesa koštalo: „Oko 73 miliona dinara za 2020. i 2021. godinu.” „Politika” je juče tražila da nadležni razjasne očitu razliku i neslaganje zvaničnih podataka o novčanoj vrednosti dosadašnjih ulaganja u poboljšanje maturskog procesa i portala „Moja srednja škola”. Odgovor čekamo.
Подели ову вест


Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.