Subota, 27.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

U znaku piva i muzike

U znaku piva i muzike
Атмосфера са прошлогодишњег „Бир феста” (Фото Л. Вулетић)

Jedan od festivala koji proteklih godina najviše privlači pažnju ljubitelja muzike jeste „Bir fest”. Ova manifestacija će ove godine biti održana po šesti put u Beogradu od 20. do 24. avgusta. Novina za sve one koji vole „Bir fest” jeste što će ovoga puta festival u slavu piva i muzike biti održan na Ušću.

Tokom pet dana festivala publici će se predstaviti više od 40 izvođača iz Srbije i inostranstva. Prvi dan „Bir festa”, 20. avgust, obeležiće nastupi „KUD Idijota”, Dragoljuba Đuričića, Blaže i „Kljunova”, Luisa… Već 21. avgusta pred publikom na Ušću pojaviće se, između ostalog, „Kanda, Kodža i Nebojša”, „Generacija 5”, „Film”, „Dubioza kolektiv” i „Atomsko sklonište”. Treći dan biće u znaku svirki sastava „Blok aut”, „Galije”, Kirila Džajkovskog, ali i čuvenog di-džeja Tima Masa. Udarne večeri festivala, u subotu, 23. avgusta nastupiće „Goribor”, „Ateist rep”, Dado Topić i „Tajm”, „Ortodoks kelts”, „Darkvud dab”, „Sanšajn”, ali i di-džej Pit Guding.

Poslednje veče „Bir festa” na Ušću će svirati „Vrelo”, „Arhangel”, „Van Gog” i drugi.

Dejan Grastić, direktor marketinga „Beogradske kulturne mreže”, koja je organizator „Bir festa”, objašnjava za „Politiku” zašto se, posle pet godina, ovaj festival sa Kalemegdana seli na Ušće.

– Prostor Donjeg grada na Kalemegdanu postao je tesan za veliki broj posetilaca koji dolaze iz godine u godinu na „Bir fest”. Taj broj stalno raste i na Kalemegdanu je prošle godine bilo na granici izdržljivosti. Da bi se ljudi osećali komotnije i bezbednije, idemo na Ušće. Skupština Beograda je prošle godine kompletan prostor Ušća sredila za velika dešavanja. Taj prostor je tri puta veći od prostora Donjeg grada. Prosto, razvoj festivala i sve veći broj posetilaca nametnuli su promenu lokacije.

Organizatori su i ove godine, kao i svih do sada, obezbedili besplatan ulaz za sve posetioce. Grastić priznaje da je veoma teško organizovati jedan muzički festival koji traje nekoliko dana, a da ulaz za publiku bude potpuno besplatan.

– Ne želimo da kukamo, iako je to ponekad na granici izdržljivosti. Mi smo besplatan ulaz na prvom festivalu, koji je održan 2003. godine, nametnuli kao osnovnu razliku u odnosu na sva druga dešavanja. Festival ovakve produkcije na kome je ulaz besplatan je deo imidža „Bir festa” i mi ćemo nastojati da to zadržimo i narednih godina. Zadovoljstvo posetilaca nam je najbitnije. A da je lako, nije!

Prošle godine su na „Bir festu” postojale dve bine, dok će ovoga puta biti postavljena samo jedna velika scena, na kojoj će se sve dešavati – od popodnevnih časova do jutra.

– Želimo da ove godine malo testiramo novi prostor. Ukoliko sve bude u redu, imamo ideju da 2009. godine pored velike bine, stavimo još dve male. Za ovo leto obećavamo da će biti postavljena bina impresivnih razmera i da će ozvučenje biti odlično.

Grastić dodaje da ovogodišnji „Bir fest”, pored toga što posetiocima nudi dobru zabavu, pokreće i brojne društvene kampanje.

– Biće organizovana i velika izložba rokenrol fotografija, na nekim štandovima će se prodavati knjige o rokenrolu i potrudili smo se da taj veliki prostor iskoristimo maksimalno, da to posetiocima bude zanimljivo. Ove godine ćemo, pored bendova i izvođača iz Srbije i sa prostora bivše Jugoslavije ugostiti i poznate svetske di-džejeve kakav je Timo Mas. To nam pričinjava veliku čast i sigurni smo da ćemo ove godine oboriti sve rekorde posećenosti i da će „Bir fest” biti najmasovniji događaj u regionu. Očekujemo oko 600.000 posetilaca.

Dragoljub Đuričić će sa svojim bubnjarima svirati prvog dana „Bir festa”. Popularni bubnjar će nastupiti u sredu, 20. avgusta i to pred veliki ponoćni vatromet.

Mislim da se organizatoru učinilo atraktivnim da sa bubnjarima bude otvoren festival i ja sam rado prihvatio poziv. Festivala kao što je „Bir fest” ima puno u svetu. Pivo se toliko pije i ide uz muziku i rokenrol, da je postojanje ovakvog festivala sasvim prirodno. Ćar je jasan, što za muzičare, što za kompanije koje proizvode ovo piće. Za mene je svaka vrsta festivala gde se ljudi okupljaju dobrodošla. Bolje da postoji što više takvih festivala, nego da ih nema. Što se tiče Ušća kao lokacije, opravdano je zbog većeg prostora, još više posetilaca… Meni je drago da je Beograd jedna od retkih metropola u svetu koja ima dve reke, a opet maltene peške možete da obiđete tako velike koncertne prostore. Primera radi, u Čikagu kada idete na jedan prostor gde se održavaju koncerti i gde može da stane 30.000 ljudi morate da se vozite skoro 100 kilometara autoputem. Zato je Ušće dobro i bezbedno, a što više koncerata bude, biće sve bolje. Mislim da „Bir fest” ima idealan termin održavanja, pošto se tada svi vraćaju sa odmora. Idealan termin, puno piva i muzike. U šta će prerasti, ne znam, ali daje mu se puno prostora, opravdano ili ne, znaćemo za nekoliko godina.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.