Toplotna anomalija u Pacifiku
KARAKAS – Odron u Las Teherijasu, u Venecueli, najveći za nekoliko decenija s 36 mrtvih i 56 nestalih, posledica je dugog perioda padavina usled klimatskih promena, kao i anarhične urbanizacije uz građenje kuća u rizičnim područjima, smatraju stručnjaci.
„Klimatske promene nas pogađaju”, rekao je za AFP Anhel Kustodio, generalni direktor Instituta za meteorologiju, kako bi objasnio ovu „atipičnu” godinu obilnih padavina.
Fenomen „La Ninja” - toplotna anomalija ekvatorijalnih površinskih voda Tihog okeana koja ima značajne posledice na vremenske prilike širom sveta, uticao je na Venecuelu od početka ove godine, zbog čega je kiša padala i tokom sušne sezone. Padavine su se pojačale u aprilu, kada je počela kišna sezona, a stanje su pogoršale depresije, oluje i „repovi” tropskih uragana.
Stručnjaci Odeljenja za meteorologiju i hidrologiju Centralnog univerziteta Venecuele takođe procenjuju da će ova godina biti „peta ili šesta” najkišovita u proteklih 70 godina. Septembar je bio izuzetan mesec: palo je 80 odsto više kiše od mesečnog proseka za sve zabeležene septembre.
Odron koji se dogodilo u subotu u Las Teherijasu je proizvod „prirodnog procesa” na planini, kaže specijalista za geohazard Felisijano de Santis.
Kada je kiša neprekidna, planinski lanac, iz „tektonskih” razloga, „buja” i izbacuje stene i sedimente, objašnjava De Santis.
A kada se stanvništvo naseli u ugrožena područja, katastrofa se dešava.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


