Novi sistem odlaganja otpada u Subotici
Subotica –Kao prva, od svih lokalnih samouprava u Vojvodini Subotica je dobila na korišćenje opremu za sakupljanje i reciklažu otpada. Reč je o 720 kanti zapremine 120 litara i 20 kontejnera zapremine 1.100 litara, koje je poslao Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine.
Ugovor o dodeli na korišćenje potpisan je prošle sedmice između Pokrajinskog sekretarijata i grada Subotice. Prema rečima gradonačelnika Stevana Bakića, ova oprema će se koristiti za uvođenje novih korisnika u organizovani sistem odnošenja otpada i doprineće širenju komunalnog reda.
Nemanja Erceg, pokrajinski sekretar za urbanizam i zaštitu životne sredine kaže da Subotica predstavlja primer dobre prakse kada je reč o gazdovanju komunalnim otpadom.
„Vojvodina je u prvom redu agrarni region i kroz aspekte životne sredine mi moramo smanjiti sve što ima negativan uticaj na klimatske promene, a tu spada i komunalni otpad. Regionalnoj deponiji za Suboticu i opštine severne Bačke i Banata pre mesec dana izdata je integrisana dozvola. Naš cilj je da obezbedimo i dovoljno opreme za ovaj region. Cilj je da otpad i iz domaćinstava i iz privrednih subjekata završava na Regionalnoj deponiji”, rekao je Erceg i dodao je tako sakupljen otpad može da se koristi za dobijanje energije, reciklažu, a da će se tek mali deo, pod kontrolisanim uslovima odlagati u telu deponije.
Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine Regionalnoj deponiji u naselju Orom pored Subotice početkom novembra izdao je integrisanu dozvolu za upravljanje neopasnim industrijskim otpadom. Pre toga Regionalna deponija ranije dobila je upotrebnu i vodnu dozvolu. Integrisana dozvola izdata je na period od 10 godina.
„To konkretno znači da u narednih 10 godina imamo dozvolu da upravljamo neopasnim industrijskim otpadom. To nam otvara nove mogućnosti u poslovanju, jer sada možemo da sarađujemo i sa trećim licima. Ova dozvola, koja se veoma teško dobija, izuzetno je značajna etapa u našem razvoju i rezultat je kvalitetnog i dinamičnog rada tokom cele godine”, rekao je Gligor Gelert, direktor Regionalne deponije.
Trenutno, na ovu deponiju odvozi se oko 40 odsto komunalnog otpada grada Subotice. Prema rečima gradonačelnika Bakića, cilj je da naredne godine kompletni komunalni, kao i neopasni industrijski otpad bude isporučen na Regionalnu deponiju. Na taj način biće stvoreni uslovi da se sanira nehigijenska deponija Aleksandrovačka bara koja se već približila okolnim kućama.
Na Regionalnu deponiju dovozi se otpad kako grada Subotice, tako i opština Bačka Topola, Mali Iđoš, Kanjiža, Senta, Čoka i Novi Kneževac.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.