Niče novi hram u Jankovom Mostu
Jankov Most – Ovo je jedno o retkih sela čiji je proces propadanja, bar donekle, obustavljen. Dok u okruženju Jankovog Mosta, po selima i gradovima rapidno opada broj stanovnika ovde se ipak oseća blaga živost. O tome svedoči i gradnja pravoslavnog hrama posvećenog Svetom Vasiliju Ostroškom koja je počela pre nekoliko meseci i dobro napreduje.
Jankov Most je živopisno banatsko selo koje izranja iz trske iznikle pored tri vodotoka: kanala i reke Begej i kanala Dunav–Tisa–Dunav. U njemu žive u razumevanju i slozi Rumuni i Srbi. Mesto ima rumunski pravoslavni i grkokatolički hram, dok su Srbi do sada bili bez svoje bogomolje. Po želji pravoslavnih vernika u Jankovom Mostu proletos je počela izgradnja njihovog hrama. U tu svrhu izvesni Miodrag Rojčević je poklonio zemljište, a onda su obavljene sve administrativne pripreme, od projekta do urbanističke dozvole. Episkop banatski Nikanor je, uz sazluženje lokalnog sveštenstva i monaštva, krajem aprila obavio svečani čin osvećenja temelja. U njih su položena i tri kamena dobijena iz manastira Ostroga što simbolizuje vezu s imenom koje će novi hram nositi. Očekuje se da najveći deo spoljnih radova bude okončan do Božića.
Demografsku sliku popravili su izbegli iz Baranje i Slavonije, ali tu je i petnaestak novih kuća čiji su vlasnici ljudi iz većih gradova, koji su se uželeli seoskog mira i tišine. U selu rade vrtić i škola do četvrtog razreda. Zrenjanin je udaljen petnaestak kilometara, pa stariji osnovci tamo tamo pohađaju više razrede.
Predsednik Saveta Mesne zajednice Marinel Puzdrea kaže da prati izgradnju hrama, u čijoj pripremi i svečanostima je učestvovao od samog početka.
–Jankov Most ima tri vodotoka i tri ćuprije i sada će imati tri hrama, pored rumunsko pravoslavnog i grkokatoličkpg, podiže se i srpska pravoslavna svetinja. Raduje me što Rumuni i Srbi žive u međusobnom razumevanju i slozi – kaže Puzdrea, prvi čovek sela.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.