Nedelja, 28.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Skupština raspravljala o RTS-u i akcidentu u Pirotu

Diskutovalo se tako da je opet bila potrebna kraća pauza za smirivanje strasti
 Skupština raspravljala o RTS-u i akcidentu u Pirotu
Дебата о стању у медијима и јавним сервисима: Скупштина Србије (Фото: А Васиљевић)

Raspravu u pojedinostima o zakonima koji treba da omoguće dosadašnji način finansiranja RTS-a i RTV-a, poslanici Skupštine Srbije iskoristili su i juče za polemike o stanju u ovim medijskim kućama, ali i o medijima uopšte, o akcidentu u Pirotu, mini-hidroelektranama, uz uobičajenu razmenu uvreda. Diskutovalo se tako da je opet bila potrebna kraća pauza za smirivanje strasti.

Šef poslaničke grupe DS-a Zoran Lutovac iskoristio je  amandman da pročita zamerke na rad RTS-a navodeći da je to „privatni servis Aleksandra Vučića”. Šef poslaničke grupe SNS-a Milenko Jovanov, je, između ostalog,  rekao da „kada građani vide Lutovca na RTS-u, treba da znaju da ga je Vučić tu poslao, pošto, po njemu, Vučić određuje ko će da gostuje”. Na Lutovčeve reči, osvrnuo se Marijan Rističević (NSS–AVZMS) rekavši da „čovek mora da napiše šta mu je neko rekao da kaže i da to pročita, nije u stanju da zapamti”. Lutovac mu je odgovorio da se on rukovodi time da „pametan čovek zapisuje, a budala se oslanja na pamćenje” i dodao  „zato zapisujem da ne zaboravim šta sve hoću da kažem”.

Janko Veselinović (Ujedinjeni–PP) govorio je o tome šta bi sve trebalo da bude na RTS-u, kada bi on bio javni servis, istakavši da bi vesti trebalo da počnu, između ostalog, ovako: „Dragi gledaoci od Nove godine će sve poskupeti.” Jovanov mu je rekao da su „građani mogli da vide, kako bi Veselinov novinarima diktirao i teme, njihovo bi bilo samo da to pročitaju, tako izgleda sloboda medija po njemu.”

Srđan Milivojević (DS) poslagao je fotografije, između ostalih, ubijenog premijera Zorana Đinđića i ubijenog lidera Građanske inicijative „Sloboda, demokratija, pravda”, optužujući vlast za to. Istakao je: „Posle 20 godina, po stepenu organizovanog kriminala, Srbija je prva u svetu, ovo je slika napredne Srbije koju ne možete da vidite na RTS-u.” Predsednik parlamenta Vladimir Orlić mu je par puta rekao da vodi računa šta govori, a Milenko Jovanov je kazao da je „sramno što se koritite mrtvim ljudima, od čijih porodica niste dobili dozvolu da ih pominjete”. Kazao je: „Manipuliše mrtvim ljudima , ne bi li zaradio koji lajk, tvit ili mesto u njihovim tabloidima.”

Jovanovu je sve vreme dobacivao Aleksandar Jovanović Ćuta (M-Z), pa mu je poručio: „Ćuto, nikakvu repliku s tobom neću, dok mi ne objasniš kako uneseš vinjak u skupštinu, i kad pre ga umlatiš, a tek je 11 sati. Samo mi reci kako ga uneseš pored onolikog obezbeđenja, policije i opreme na ulazu, a ti svaki put uneseš flašu vinjaka i praviš haos ovde.”

Miroslav Aleksić (NS) tražio je od Vladimira Orlića da odmah prekine ovu i zakaže hitnu vanrednu sednicu „povodom velikog ekološkog akcidenta u Pirotu, gde i dalje curi amonijak, ljudi padaju mrtvi, šta je važnije od toga”. Dodao je da treba da dođu ministri Goran Vesić, Irena Vujović, premijerka Ana Brnabić „da vidimo šta bi trebalo da se radi”.

Ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Aleksandar Martinović mu je odgovorio da je već zasedao krizni štab i da su trenutno u Pirotu ministri Goran Vesić, Danica Grujičić, Bratislav Gašić i Irena Vujović, „zato ne mogu da budu u skupštini, na terenu su i rešavaju problem”. Kazao je i da njemu, dok je bio opozicija, nije padalo na pamet da se raduje što se negde prevrnula cisterna, ili pao avion, „što je neko izgubio život, to je jedna vrsta političke nekrofilije”. Dodao je: „Pa neće narod da glasa za one koji se raduju nečijoj smrti. Pa neće narod da glasa za one koji se raduju kad se prevrne cisterna. Pa neće ljudi da se raduju kad neko pogine”.

Opozicionari su burno reagovali, tvrdili da ih je Martinović uvredio i opsovao, izašli su s poslovnicima u rukama pred sto predsedavajućeg, najglasniji je bio Siniša Kovačević, koji je i dobio opomenu. Data je kraća pauza za smirivanje strasti, svi su se nekako vratili na mesta, ali su nastavili raspravu u istom tonu.

Aleksandar Jovanović Ćuta (M-Z) tražio je od režije TV prenosa sednice da „ne zumirate mene, nego poslanike SNS-a, da narod vidi šta je sve Aleksandar Vučić uterao u ovu skupštinu, a Vučiću da poručim – ekologija ante portas Aleksandre Vučiću”. Kazao je da „incident u Pirotu nije jedini”, pa nastavio o meštanima Dadinaca, koji „brane svoju reku od investitora, pozdrav za njih”. Kazao je i da se uvek pitao kako se postaje šef poslaničke grupe SNS-a, „gospoda Aleksandar Martinović i Milenko Jovanov su ispisali istoriju političke transvestije”, na šta ga je predsedavajuća Elvira Kovač upozorila da vodi računa kako se izražava. On je nastavio: „Kaži, bre, Martinoviću – jeste opsovao sam, pa i ti si živ čovek imaš pravo da opsuješ”. Predsednik parlamenta Vladimir Orlić mu je rekao da je, „na vaš zahtev”, išao da pogleda snimak – „ništa od toga što pominjete nema na snimku”.

Jovanov je kazao da je uvek zadovoljan kad su politički protivnici nezadovoljni njime, a potom čitao mejl koji je, kako je rekao, uputio Aleksandar Jovanović Ćuta Ministarstvu energetike sa nazivom: „Dokumentacija za mini-hidroelektranu Temska, Stara planina”. Naveo je i odgovor ministarstva i dodao: „I tako se borac protiv stavljanja reka u cevi, borio da dobije mini-elektranu”. Dodao je i da je tražio od Aleksandra Vučića da pomogne.

Jovanović je odgovorio: „To što držite u rukama je jedan od desetina zahteva koje sam slao ministarstvima za razne lokacije malih hidroelektrana, da bih video kakav zločin sprema Zorana Mihajlović prema rekama. Ja se investicijama ne bavim, to je čista laž.” U sali je nastao opšti smeh, a Jovanov mu je odgovorio da se takvog nečega niko ne bi setio: „Znači zaspete ministarstvo zahtevima, da vidim šta će oni da rade, pa idem da blokiram, pa vi ste genije. Pa, zar stvarno mislite da će neko u to da poveruje. Čoveče, nije sramota reći – hteo sam da gradim mini-hidroelektranu, nisam dobio dozvolu , pa sam krenuo da ih rušim. Nema protekcije kod Vučića, nije vam pomoglo ni to što ste u svom kraju osnivali SNS.”

I RTV tema polemike

Objašnjavajući zašto je protiv predloženih rešenja o finansiranju RTS-a i RTV-a, Ana Oreg (PSG) kazala je da „RTV emituje program na sedam medijskih platformi i 16 jezika, ali ni na jednom od tih jezika građani ne mogu da dobiju pravu informaciju”. Posebno se, kako je rekla, osvrnula na program na mađarskom jeziku, navodeći da nijednom nije mogla da gostuje u predizbornoj kampanji i dodala: „Glavni urednik radija na mađarskom jeziku postao je član Nacionalnog saveta SVM-a, volela bih da mi objasnite kao to nije sukob interesa. Potpredsednica SVM-a i pokrajinska sekretarka izbacila je novinarku RTV-a sa spiska dobrih Mađara, samo zato što se usudila da postavi pitanje ovde prisutnom Balintu Pastoru o podizanju spomenika nevinim žrtvama 1944–1945. godine”.

Milenko Jovanov (SNS) kazao je da mu je „dirljivo kad predstavnici režima, koji je za predsednika Programskog saveta RTV-a stavio Dragoslava Petrovića koji je 2000–2016. godine bio izvor i utoka svega što se u Vojvodini događalo”. Dodao je: „To nije bio uticaj na medije, pri tom niko iz SNS-a nije ni na kakvoj poziciji u RTV-u. Prozivate SVM i SNS, a dva mesta od vas sedi koleginica, na istoj listi ste bili, koja je poslanik i urednica u RTS-u, pokažite principijelnost, zatražite ostavku.”

Balint Pastor (SVM) kazao je da je Oregova gostovala u emisiji na mađarskom 17. novembra, a on 24. novembra – „ista emisija, pola sata, ista pravila”. Dodao je: „Ono što nije rekla, a voleo bih da sa stanovišta novinarskog kodeksa i objektivnosti objasni kako je moguće da tokom oktobra uvaženi otac koleginice, koji je ranije bio glavni i odgovorni urednik programa na mađarskom u Radiju Novi Sad, dva puta gostuje u toj istoj emisiji kao politički analitičar. Kako može otac uvažene poslanice da bude objektivan, a njegova ćerka je, kao opoziciona poslanica, zainteresovana strana. Ne vidim ništa sporno, neka gostuju svi koji su pozvani, ali da se ne govori kako je neko favorizovan, a ako jeste, to nisu SNS i SVM. Što se tiče Ana Marije Viček, ne vidim ništa sporno da neko sa svog privatnog profila, pa bila i državna sekretarka i potpredsednica stranke, iskaže svoje mišljenje. Nećete valjda da branite ljudima da govore, pa vi ste Pokret slobodnih građana, a slobodni građani imaju pravo da iskažu svoje mišljenje”.

Komentari1
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Коста
"Акциденти"? Доста, бре, са силовањем српског језика!

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.