Ponedeljak, 13.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Turska – treće turističko tržište sveta

Turska – treće turističko tržište sveta
(Фото: Гордана Мирковић)

Turska je prošle godine , prema podacima njihove carine, ugostila 51,4 miliona turista što je svrstalo na treće najveće turističko tržište na svetu. U odnosu na 2019.godinu, kada je turizam generalno dostigao rekordne brojeve, ostvareno je 99 odsto rezultata, a prihodi su 46,3 milijarde dolara. To je povećanje od 19 odsto u odnosu na period pre pandemije. Kako je navedeno u saopštenju Ministarstva kulture i turizma Turske, plan je da ova zemlja do 2028.godine u Tursku dovede 90 miliona turista i dostigne 100 milijardi dolara prihoda od turizma. Kako je izjavio Mehmet Nuri Ersoj, turski ministar kulture i turizma, u narednih pet godina Turska će se fokusirati na diverzifikaciju tržišta, globalnu promociju i brendiranje specifičnih regiona i proizvoda, i stvaranje održivog turističkog eko-sistema. Turska je prva zemlja na svetu koja je potpisala sporazum o saradnji sa Globalnim savetom za održivi turizam (GSTC) na nivou vlade.

- Taj sporazum predviđa plan od tri koraka do kraja 2030. godine i do tada ćemo imati 100 odsto održivi turistički ekosistem u našoj zemlji. Naše aktivnosti na brendiranju i globalnoj promociji će se povećavati iz godine u godinu, a do kraja 2028. godine imaćemo devet destinacijskih i 20 podbrendova proizvoda koji će predstavljati celokupnu turističku i kulturnu ponudu naše zemlje celom svetu, rekao je on. Kako je saopšteno, Turska će se fokusirati na neke specifične oblasti u svojim aktivnostima promocije turizma - verski, gastronomski i sportski turizam sa posebnim fokusom na biciklistički turizam. Više pažnje će se posvetiti i zdravstvenom turizmu.

Turistički kapaciteti Turske su ogromni i iako je Srbija malo tržište prošle ova zemlja je, posle Grčke , takođe omiljeno mesto za odmor. Iz godine u godinu raste broj putnika koji iz naše zemlje tamo putuju, pa je tako prošle godine na njihovoj obali odmaralo oko 100 hiljada naših građana, uključujući aranžmane preko agencija i u privatnoj organizaciji.

 

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.