Nevreme „Barbara” okovalo Grčku
Od našeg dopisnika
Atina – Nevreme „Barbara” donelo je Grčkoj sneg, mećave i niske temperature u centralnom delu zemlje, vetar i ozbiljne probleme na Peloponezu, na Eviji i Atici koja je od jutros zatrpana snegom.
Poučene prošlogodišnjim iskustvom kada je zbog iznenadne mećave život u Grčkoj bio paralisan, kada su na prilazima Atini desetine automobila sa putnicima više od 24 sata bile zarobljene u dubokom snegu, ovog puta su sve službe u pripravnosti, 1.100 policajaca na terenu zajedno sa vojskom i vatrogascima. Ozbiljnih problema već ima na Eviji gde je više automobila zaglavljeno u snegu, na centralnim putevima gde se očekuje čak i prekid svakog saobraćaja jer se još jače snežne padavine očekuju u kasnijim popodnevnim satima. U centralni delovima zemlje gde je temperatura ispod nule mnoga manja mesta su već odsečena ali su SMS upozorenje da bez preke potrebe ne napuštaju domove dobili i stanovnici Atike gde je u okolini glavnog grada, posebno u severnijim opštinama gde je ispod nule, saobraćaj već otežan. Duva vrlo jak vetar koji otežava čišćenje magistralnih prilaza Atini ali su službe u pripravnosti, na obočini su spremne velike količine soli...
Sutra će škole ostati zatvorene jer, ipak, sneg i mećava su još uvek u Grčkoj neuobičajena pojava, nešto na šta se Mediteranci tek navikavaju. U severnim delovima Atine sutra će takođe biti zatvorene i sve prodavnice, neće raditi kurirska služba... Obaveza zimske opreme koja je na snazi od oktobra do aprila, tek sada postala realnost. U očekivanju nevremena „ Barbara” kao su ga nazvali meteorolozi, u subotu je počela blaga kontrola u vidu upozorenja svim zaustavljenim vozačima da od danas svi moraju u vozilu da imaju adekvatnu zimsku opremu, lance ili „čarape za gume” kako ih u šali nazivaju. Od jutros se naplaćuje kazna oko 80 evra tako da u prodavnicama auto-opreme praktično više nema lanaca jer su tokom jučerašnjeg dana ispred svake bili redovi sve dok se ne bi prodao i poslednji komplet.
Zbog jakog vetra brodovi su ostali u lukama. Nedaleko od ostrva Leros nova tragedija grupe migranata čiji se čamac prevrnuo zbog jakog vetra i talasa. Troje migranata su nastradali, među njima i jedno dete, 33 je spaseno. Spasilački čamci nastavljaju pretragu, predspostavlja se da je u čamcu bilo oko 40 migranata.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


