Utorak, 14.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Lula odbio Šolca – neće Ukrajini poslati oružje

Brazilski predsednik nije uslišio zahtev nemačkog kancelara, ali će Berlin ipak pomoći u zaštiti Amazonije i podržati trgovinski sporazum između EU i Južne Amerike
Lula odbio Šolca – neće Ukrajini poslati oružje
Олаф Шолц и Луиз Инасио Лула да Силва у Бразилији (Фото EPA-EFE/Andre Borges)

Brazilski predsednik Luiz Inasio Lula da Silva odbio je zahtev svog gosta, nemačkog kancelara Olafa Šolca, da pošalje municiju Kijevu i da se pridruži zemljama koje podržavaju ukrajinsku odbranu od ruskih napada.

Šolc je prvi strani državnik u zvaničnoj poseti Brazilu posle Luline inauguracije početkom ove godine. Kako prenosi Blumberg, Šolc je prekjuče tražio od Lule da Kijevu pošalje municiju, ali je Lula istrajao u tome da neće slati oružje nijednoj strani.

„Brazil nema interes da šalje municiju koja će biti iskorišćena u ratu između Rusije i Ukrajine. Brazil je miroljubiva zemlja i ne želi da se uključi, ni posredno (u rat). Verujem da treba da tražimo nekog ko bi nam pomogao da dođemo do mira između Rusije i Ukrajine”, istakao je Lula posle sastanka sa Šolcem.

Nemački kancelar je zatražio da se Lula angažuje nekoliko dana pošto je Berlin pokleknuo pod sličnim pritiskom i odlučio da Kijevu pošalje tenkove „leopard”. Lula smatra da nije trebalo da Rusija izvrši invaziju na Ukrajinu, ali brazilski predsednik nije otvoreno osudio ruski napad.

Dvojica zvaničnika su razgovarala i o trgovinskom sporazumu između Južne Amerike i Evropske unije i zaštiti životne sredine. I pored toga što Lula nije podlegao pritisku da pošalje oružje Ukrajini, Šolc je objavio da će Nemačka pokloniti Brazilu oko 200 miliona evra za zaštitu Amazonije. Na konferenciji posle sastanka s Lulom, Šolc je čestitao Brazilcima početak nove ere, što je bila aluzija na kraj vladavine desničarskog predsednika Žaira Bolsonara.

„Dobra je vest za planetu da je Lula posvećen borbi protiv klimatskih promena i uništenja tropskih šuma”, izjavio je Šolc posle susreta s Lulom.

Procenjuje se da je vlada donedavnog predsednika Bolsonara dramatično ubrzala krčenje Amazonije zarad ekonomskih interesa, posebno zarad interesa agrobiznisa. Zbog politike prema tropskim šumama, Bolsonaro je dospeo na loš glas u svetu. Posebno je bila kritična Evropska unija, gde su ga osuđivali državnici i organizacije za zaštitu životne okoline.

Posle dva uzastopna predsednička mandata, silaska s vlasti i zatvora, Lula je prošlog oktobra na izborima tesnom većinom pobedio Bolsonara i početkom ove godine treći put postao šef države. Levičarski brazilski predsednik tvrdi da je njegov prethodnik naneo ogromnu štetu „plućima planete” i obećava da će stati na put nekontrolisanoj eksploataciji.

Još za vreme prve Luline ere, Brazil je osnovao fond za očuvanje Amazonije. Brazilija je preko tog fonda primala donacije iz inostranstva, a među donatorima su se isticali Nemačka i Norveška. Fond nije funkcionisao za vreme Bolsonara, ali je Lula ponovo pokrenuo ovaj projekat, podseća španski list „Pais”.

Nemačka je ponovo darodavac, a prvi zadatak je da pomogne pošumljavanju raskrčenih delova Amazonije i ugroženim domorodačkim zajednicama. Na granici Brazila i Venecuele, nelegalni rudnici su zagadili reke živom i uništili sela u kojima ljudi umiru od gladi i malarije.

Lula i Šolc su najavili i da bi uskoro mogao biti ratifikovan trgovinski sporazum između Evropske unije i Merkosura, trgovinskog bloka koji okuplja Brazil, Argentinu, Urugvaj i Paragvaj. Iako postignut 2019, dogovor nikad nije stupio na snagu.

Lula je pre nekoliko dana istakao da je ratifikacija trgovinskog sporazuma sa Briselom prioritet, ali da Merkosur treba da postigne sličan sporazum i sa Kinom. Brazilski predsednik smatra i da Kina mora više da se angažuje oko postizanja mira u Ukrajini. U martu putuje u Peking, pa je najavio da će probati da ubedi predsednika Si Đinpinga da odigra veću ulogu u posredovanju između Rusije i Ukrajine.

Posle brazilskih predsedničkih izbora, Lula i šef Kremlja Vladimir Putin telefonom su razgovarali o „strateškom partnerstvu” između dve zemlje. Pre toga, Lula je u intervju američkom magazinu „Tajms” izjavio da su ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, Evropska unija i SAD podjednako krivi za rat koliko i Putin.

„Nije trebalo da Putin izvrši invaziju na Ukrajinu, ali nije samo Putin kriv. Krive su i SAD i Evropska unija. Da su htele, mogle su da izbegnu rat izjavom da Ukrajina neće ući u NATO”, istakao je Lula. 

Komentari5
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Перагеније
"Лула одбио Шолца- ЗАШТО није замолио Бајден?"
Деда
Олаф Шолц тражи од председника Бразила да шаље оружје Украјини. Невероватно дрско и безобразно. Као да је Бразил немачка колонија. Свака част председнику Бразила који је одбио, поручивши Немцу да се “активније ангажује у потрази за мирним решењем”. Viva Brazil
NN
Sledi obojena revolucija u Brazili.
Zikica
E bre Lula pa nije Solc ni trazio da Vi posaljete oruzije ukrajincima nego da posaljete to sto treba poljacima a onda oni proslede letoncima koji zatim proslede litvancima koji ce na kraju sve to poslati ukrajincima.
Анка
Зна Лула све то… Зато је показао Шваби гдје му је мјесто.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.