Subota, 04.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

„Sajam zavičaja” u Novom Sadu

Predstavljanje autentičnog gastronomskog i kulturnog nasleđa naše južne pokrajine organizovala je Kancelarija za Kosovo i Metohiju
„Sajam zavičaja” u Novom Sadu
(Фото Танјуг/Канцеларија за Косово и Метохију)

U Novom Sadu otvoren je četvrti „Sajam zavičaja”, koji kroz privredu, turizam i kulturu tradicionalno okuplja Srbe iz čitavog regiona. Vrednosti svoga kraja predstaviće više od 120 izlagača iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Mađarske, Hrvatske i Crne Gore. Manifestaciju organizuje Fond za izbegla, raseljena lica i za saradnju sa Srbima u regionu pod pokroviteljstvom Pokrajinske vlade. Ovogodišnji skup je u znaku dece, pa je Novi Sad juče ugostio gotovo 500 mališana iz regiona.

„Sajam zavičaja” je prilika za još snažnije povezivanje i intenziviranje saradnje između institucija, organizacija, zavičajnih i srodnih udruženja širom regiona i matice”, poručio je na otvaranju smotre u Hali „Master” Novosadskog sajma Aleksandar Sofić, pokrajinski sekretar za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu.

Kancelarija za Kosovo i Metohiju predstavila je na sajmu autentično gastronomsko i kulturno nasleđe naše južne pokrajine, uz degustaciju tradicionalnih domaćih proizvoda lokalnih poljoprivrednika, javio je Tanjug.

Preduzeće „Metohija” posetiocima je predstavilo proizvode vinarija iz vinogradarskog kraja Velike Hoče, koji ima viševekovnu tradiciju u ovoj oblasti. Zemljoradnička zadruga Zubin Potok je priredila degustaciju šarskog sira, autentičnog proizvoda južnog dela Kosova i Metohije, Na štandu su i drugi domaći proizvodi kao što su džemovi, voćni sokovi, sušeno voće, med, zimnica i ostali lokalni specijaliteti.

Zamenik direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju, Veselin Kočanović, izjavio je da kancelarija već dugi niz godina ulaže velike napore u promovisanju srpske kulture, običaja, tradicije, gastronomskih specijaliteta, turističkih potencijala i ostalih specifičnosti naše južne pokrajine. „Na ovakvim manifestacijama pomažemo da se što uspešnije afirmišu privredni, kulturni i turistički potencijali, ali i da se ne zaborave ni dobri stari ukusi domaćih sokova, džemova, vina, rakije, zimnica i drugih proizvoda koji su i danas ostali autentični, poput šarskog sira i orahovačkih vina”, istakao je Kočanović.

On je zahvalio organizatorima sajma na pozivu za učešće na ovoj manifestaciji, Kancelarija za KiM će se, kako je istakao, i ubuduće rado odazivati svim važnim događajima na kojima se predstavljaju potencijali i autentičnosti naše južne pokrajine, u cilju održivog razvoja, ekonomskog jačanja i podizanja životnog standarda našeg naroda na Kosovu i Metohiji.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.