Kvadrat u Aranđelovcu 900 evra
Cene novoizgrađenih stanova u Aranđelovcu porasle su tokom letnjih meseci. Zabeležen je skok od 200 evra po kvadratu stambene površine. Tako, cena kvadratnog metra stana u novogradnji u centralnoj gradskoj zoni Aranđelovca sada iznosi 900 evra. Periferija je, kao i u drugim gradovima, jeftinija: cene su niže za 100-150 evra.
Trenutno se na području naselja Lamele gradi pet višespratnih stambenih zgrada sa stanovima različitih kvadratura namenjenih tržištu.
– Cene stanova povećane su zbog skoka cena građevinskog materijala ove godine za oko 50 odsto, kao i zbog pada vrednosti evra. Znatno je poskupelo i građevinsko zemljište. Za jedan ar na Lamelama, na primer, treba platiti čak 10.000 evra, gotovo kao na beogradskom Dedinju – kaže Srđan Dobričić, vlasnik firme „Zidar”, jedan od poznatih investitora koji se izgradnjom kuća i stanova bavi blizu dve decenije.
U ovom trenutku u Aranđelovcu je primetan zastoj u prodaji novih stanova. Za kupovinu krova nad glavom posebno teško se odlučuju mladi i mladi bračni parovi jer čekaju na kredite koje subvencioniše država.
– Verujem da će bolja prodaja stanova krenuti na jesen. Prava je šteta što se mladi ljudi nerado odlučuju da krov nad glavom potraže u okolnim selima, jer život u njima poprima savremeniji tok: do njih vode asfaltni putevi, imaju gradsku vodovodnu mrežu, a uskoro će dobiti i gas. U aranđelovačkim selima mogu da se nađu lepe kuće sa baštama i voćnjacima. Kvadrat stambene površine tih kuća je od 100 do 200 evra – objašnjava naš sagovornik.
Zanimljivo je da veliki broj radnika koji su dobili otpremnine u aranđelovačkim firmama novac ulaže u obnavljanje zapuštenih kuća svojih predaka. Mnogi od njih žele da ih tako preurede da posluže za iznajmljivanje turistima u letnjoj sezoni.
Kada je reč o solidarnoj izgradnji stanova, na području aranđelovačke opštine ona je u zastoju. Razlog je što su mnoge firme u stečaju ili jedva preživljavaju, poput najvećih, holding korporacije „Šamot” i Industrije „Elektroporcelan”.
Zbog nedostatka novca iz opštinske kase prekinuta je izgradnja zgrade sa 21 stanom koji su namenjeni za najsiromašnije Aranđelovčane.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


