Veče svinga i latino džeza
Subotica – Višegodišnja saradnja u oblasti muzike koja postoji između Beograda i austrijskog Graca, ovog meseca biće obogaćena novim koncertom i kontaktima.
Kroz saradnju kompanije „Bridž ivents end servisis”, koju vodi operska pevačica i profesorka solo pevanja Tamara Marković, te Zadužbine Ilije M. Kolarca i Muzičke produkcije Radio-televizije Srbije, organizovan je projekat „Graz meets Belgrade”.
U okviru projekta u prostorijama Kolarca biće održane dvodnevne majstorske radionice profesora sa Instituta za džez iz Graca, a za studente džez odseka sa FMU, kao i srednjih muzičkih škola (džez odseka iz Beograda, Vršca i Subotice).
Pažnju publike svakako će privući koncert Big bend orkestra RTS-a, pod upravom Stjepka Guta, na kome će nastupiti i profesori sa Instituta za džez iz Graca. Veče svinga i latino džeza biće održano večeras od 20 časova na Kolarcu, a očekuje se učešće velikih svetskih zvezda poput Luisa Bonilje, Zigija Fajgla i Renata Kika.
Luis Bonilja je dve godine zaredom, 2011. i 2012, proglašen za najboljeg džez trombonistu na svetu i nastupao je s najvećim imenima poput Dizi Gilespija, Dajane Ros, Fila Kolinsa, Tonija Beneta. Bio je student Muzičke akademije na Menhetnu u Njujorku, a trenutno je profesor na Institutu za džez u Gracu. Zigi Fajgl je šef odseka za džez pri Univerzitetu umetnosti u Gracu i profesor saksofona, a na koncertu u Beogradu dirigovaće Big bend orkestrom. Renato Kiko je studirao džez klavir na Akademiji u Gracu kao i na Berkliju u Bostonu. Trenutno je profesor džez improvizacije na Institutu za džez u Gracu.
Big bend orkestrom dirigovaće Stjepko Gut i gost iz Austrije Zigi Fajgl. Zanimljivo je da je Gut predavao dugi niz godina na Akademiji u Gracu, gde je jedan od njegovih studenata bio i Renato Kiko, koji će se predstaviti u Beogradu.
Tamara Marković direktorka agencije „Bridž ivents end servisis” objašnjava da je reč o saradnji Austrije i Srbije na više nivoa.
– Između Graca i Beograda postoji dugoročna saradnja na polju džez muzike, zahvaljujući pre svega svetski priznatom džez trubaču Stjepku Gutu, koji je niz godina predavao u Gracu na Institutu za džez, i na čiju inicijativu je u Beogradu formiran odsek za džez muziku pri Fakultetu muzičkih umetnosti. Brojni mladi umetnici, učenici i studenti odlazili su u Grac na studije džeza nakon kojih su ostvarili i još uvek ostvaruju veoma uspešne profesionalne karijere u svetu. Osnovni motiv za koncipiranje ovog projekta upravo je činjenica da na Institut za džez u Gracu i danas odlaze mnogi mladi umetnici iz Srbije kako bi nastavili svoje profesionalno usavršavanje – objašnjava Tamara Marković.
Prema njenim rečima, ne treba zaboraviti i da je među stalnim članovima Big bend orkestra RTS-a, pa i onima koji čine okosnicu ovog najznačajnijeg profesionalnog džez ansambla u Srbiji, značajan broj muzičara koji su se školovali u Gracu, a karijeru nastavili u Srbiji.
Inače, Tamara Marković je nakon uspešne operske karijere i školovanja u inostranstvu, predavala solo pevanje u Muzičkoj školi u Subotici i bila inicijator, zajedno s kolegom Karoljem Tokodijem, projekta pod nazivom Veče kamerne muzike. Sada se posvetila organizaciji koncerata, a živi na relaciji Beograd–Grac–Subotica.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


