Utorak, 07.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Blinken optužuje Dodika da je „na Putinovom putu”

Blinken optužuje Dodika da je „na Putinovom putu”
Милорад Додик (Фото: А. Васиљевић)

Od našeg stalnog dopisnika

 

Banjaluka – „Napadi Milorada Dodika na osnovna prava i slobode u Republici Srpskoj pokazuju da je na autoritarnom putu predsednika Putina”, reči su kojima je američki državni sekretar Entoni Blinken na društvenim mrežama prokomentarisao zbivanja u Republici Srpskoj.

Blinkenove zamerke odnose se na zakone čije donošenje najavljuju u Republici Srpskoj. Pre svega na ambicije Dodikove koalicije da nevladine organizacije kvalifikuje kao „agente stranog uticaja”, uz planiranu kriminalizaciju klevete i uvrede.

Dodik je novinarima izjavio da mu je drago da je Blinken čuo za njega i komentariše ga, ali je ukazao da je suština u lažnom informisanju od ambasadora SAD u BiH Majkla Marfija o stanju u BiH i u vezi s imovinom koje se, kako je istakao, Srpska nikada neće odreći.

Dodik je rekao da mu je drago što Blinken smatra da je toliko veliki pa može da ga poredi s Putinom, liderom jedne od najvećih zemalja sveta. „Ne može ni sila Amerike da nam nametne da se odreknemo naše imovine. Ako mislite da nam treba oteti – probajte”, rekao je Dodik i dodao da je dobio izbore u demokratskom procesu, „dok američki izbori imaju neke svoje probleme, pa se i dan-danas sude po sudovima, a u Srpskoj niko”. Plan za uvođenje novih pravila igre u RS prati i prekid saradnje Banjaluke s američkim i britanskim diplomatama u Sarajevu, što je vlast objasnila njihovim nastojanjem da državnu imovinu „preotmu od Republike Srpske”, kojoj je pripala po Dejtonskom sporazumu. Vlasti u Banjaluci tvrde da je i NATO priznao da je imovina vlasništvo Srpske, kada je pre deceniju zatražio od entiteta da deo vojne imovine preknjiže na Oružane snage BiH.

Blinken je, naime, stao u odbranu američkog ambasadora u Sarajevu Majkla Marfija, rekavši kako se taj diplomata „zalaže za prosperitet svih građana BiH”.

Situacija koja nedeljama izaziva komešanja u RS, različito se komentariše. Za jedne, Dodik donosi rešenja kojima će kreirati državnu kritiku po meri vlasti, dok drugi smatraju kako je sve manji stepen tolerancije koji pokazuju zapadne zemlje pre nego što delovanja koja se ne uklapaju sasvim u politike tih zemalja žigošu kao „ruska i proputinovska”.

Srpski član i predsedavajuća Predsedništva BiH Željka Cvijanović kaže kako neizbalansiran pristup zvaničnika SAD prema BiH, koji je demonstrirao i Blinken, predstavlja deo problema, a ne rešenja. Navodi da nije jasno otkud predsednik Putin u toj priči, kada će ti zakoni biti kopija onih koji postoje u mnogim zemljama EU, ali i u samoj SAD.

Srpska, dodala je Cvijanovićeva, u okviru decentralizovane BiH brani svoja ovlašćenja isto kao što to rade i savezne države SAD i donosi svoje zakone u parlamentu onako kako se donose svugde u demokratskom svetu.

Dodik je ranije rekao da Srpska ne prekida saradnju s Amerikom, već s njihovim diplomatama. U prepirci, Marfi je prethodno pomenuo pomoć koju su SAD izdvojile za RS, na šta je Dodik odgovorio da bi „bilo bolje da nisu dali ni dolar, a da se nisu toliko mešali”. Predsednik RS rekao je da bi ambasada Amerike u Sarajevu mogla da sabere i štetu načinjenu Srpskoj od 1995. do 2023. godine, pa je upitao da li je u 638 miliona dolara donacija američke ambasade uračunat i osiromašeni uranijum koji su slali sa neba i da li to računaju kao, kako je naveo, investiciju u „biološko razaranje srpskog naroda”. 

Komentari8
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

danilo obradovic
Blinken i stali ugladjeni politicari stalno nesto kazu ,kazuju ali nista ne cine da svojim alatima ne zacementiraju mir .
Dara
Srbi su uvek na pravom putu pa i ovaj put.
Luis
Kakav ti je život takvim si putem išao.
ljuba
Dodik je izabrao pravi put, da li je on Putinov ili nekog trećeg uopšte nije.bitno. Krivi put i loš putu je put zapada.
Goran
Iznenadio me Blinken.Nisam mislio da Ce hvaliti Dodika.
Goran
Ti ne skreći sa pravoga puta.....!

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.