Koža sve pamti
Porast najopasnije vrste raka kože, melanoma, je evidentan, ne samo kod starije populacije već i kod mlađih, istakla je na tribini o ovoj bolesti u Novom Sadu Beba Golubović, zamenica predsednika Udruženja pacijenata obolelih od melanoma. Ona je naglasila da su održavanjem tribine želeli Vojvođane da upoznaju sa značajem prevencije, ranog otkrivanja i lečenja melanoma. Na tribini je bilo reči i o značaju samopregleda kože, kao i posetama dermatologu jednom godišnje.
– Melanom je najopasniji oblik raka kože, na čiji nastanak pored genetske predispozije utiče i UV zračenje. Danas znamo da nekontrolisano sunčanje u periodu dana kada je UV indeks visok, a pogotovo izlaganje kože u solarijumu izuzetno povećavaju rizik od razvoja melanoma. Danas sam pacijent u četvrtom stadijumu bolesti, jer sam kao mlada želela taj tamni ten i nisam vodila računa o rizicima koje sunčanje i korišćenje solarijuma nose sa sobom. Koža je zapamtila. S obzirom na to da su korisnici solarijuma uglavnom mladi ljudi čija je želja za dobijanjem tamnog tena veća od razmišljanja o rizicima za dobijanje raka kože, tema kojoj se posvećuje mnogo pažnje je podizanje svesti, pre svega kod mladih ljudi o značaju prevencije. Jedan odlazak u solarijum povećava rizik za dobijanje melanoma za 50 odsto. Upravo iz tih razloga pokrenuta je inicijativa za potpunu zabranu korišćenja solarijuma – naglasila je Golubovićeva.
U okviru Meseca borbe protiv melanoma, tribine će biti održane i u Valjevu, Kosovskoj Mitrovici, Gračanici, Nišu, Čačku i Zemunu.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


