Nedelja, 12.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Davenport: Srbi da se vrate u institucije

Davenport: Srbi da se vrate u institucije
Мајкл Давенпорт (Фото Д. Жарковић)

Ne može biti povratka u normalnost na severu Kosova sve dok se Srbi ne vrate u institucije, izjavio je danas šef Misije OEBS na Kosovu Majkl Davenport, i dodao da su novoizabrani gradonačelnici opština na severu legalno izabrani, ali da nemaju legitimitet. On je naveo da je važno da se održe novi izbori na severu KiM, i da je potrebno da na njima učestvuju predstavnici svih zajednica sa severa.

„OEBS bi, ukoliko se sve strane saglase, mogao da ponudi podršku za olakšavanje procesa reintegracije Srba na severu Kosova'', rekao je Davenport i dodao da su lokalni izbori bili neophodni nakon što su prošlog novembra gradonačelnici i odbornici u četiri opštine na severu podneli ostavke.

To je, uz povlačenje mnogih kosovskih Srba iz policije i pravosuđa, stvorilo institucionalni i bezbednosni vakuum u opštinama na severu. Iako je situacija uglavnom bila mirna, napetosti su porasle, posebno nakon što su izabrani novi gradonačelnici'', rekao je Davenport.

Na pitanje novinara Demostata šta OEBS može da uradi povodom napada na Srbe, provala i pljački srpskih kulturnih i verskih objekata, Davenport je rekao da Misija ''prati i beleži incidente koji pogađaju nevećinske zajednice'', te da su broj i vrste incidenata deo njegovih redovnih izveštaja Stalnog saveta OEBS-a.

Istakao je da je integracija u policijski i pravosudni sistem i održavanje inkluzivnih demokratskih izbora među najvažnijim uspesima dijaloga između Beograda i Prištine, tako da se, kako je ocenio, zaista očekuje da ce sve strane raditi na punom povratku u institucije i na izbornom procesu.

Upitan da li je bilo napretka poslednjih godina kada je reč o poštovanju prava i zaštiti interesa nevećinskih zajednica na KiM, Davenport je ocenio da je postignut ''značajan napredak u nekim oblastima'', i kao primer navodi da je Misija OEBS-a zajedno sa ambasadom Švajcarske u Prištini radila na poštovanju zakona o dva zvanična jezika, albanskom i srpskom.

On je rekao da tzv. Kosovo ima zakonodavni okvir koji štiti prava nevećinskih zajednica.

„Drago mi je što vidim da je Konsultativni savet za zajednice u protekloj godini počeo mnogo efikasnije da radi sa Vladom, posebno sa Kancelarijom premijera i komesarom za jezike'', rekao je.

Komentari4
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

daggi
Pitaj ga šefe: šta ako ne žele jer imaju pravo da tu okupacionu vlast ne priznaju, obzirom da žive u Srbiji i imaju srpsku vlast?
Јован К.
>'„ОЕБС би, уколико се све стране сагласе, могао да понуди подршку за олакшавање процеса реинтеграције Срба на северу Косова'', рекао је Давенпорт...'## Било би нормално да ОЕБС подржи суверенитет Србије и немењање граница, у циљу олакшавања процеса реинтеграције Шиптара на територији покрајине КиМ у уставно-правни поредак Србије.
харалампије
Мене занима докле се дошло са формирањем ЗСО? Без тога нема мира и сигурности.
milan lala
Nit su legalni niti imaju legitimitet . Takvi izbori se proglasavju nevazecim .

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.