Ponedeljak, 22.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Srpski jezik i ćirilica

Srpski jezik i ćirilica
(Фото И. Милутиновић)

Dugogodišnji sam čitalac dnevnog lista „Politika”. Sa izdanjima tog lista družim se još od pre Drugog svetskog rata. List je jedan od malobrojnih kod nas koji neprekidno izlazi na ćirilici. Poznat i po tome što redovno obaveštava javnost o skupovima i aktivnostima u vezi sa negovanjem i očuvanjem srpskog jezika. Tako je početkom ovog meseca dao i prikaz okruglog stola pod nazivom „Srpski jezik i ćirilica” koji je održan u Domu Vukove zadužbine u Beogradu. Prema iznetim stavovima većine učesnika okruglog stola, položaj srpskog jezika i ćirilice u Srbiji danas je izuzetno težak. List navodi i reči prof. dr Srete Tanasića, predsednika Odbora za standardizaciju srpskog jezika i člana Saveta za srpski jezik, da se do danas ništa nije promenilo u statusu srpskog jezika i ćirilice iako je još pre gotovo dve godine donesen zakon o tom jeziku i pismu. Navodi da ga država ne sprovodi, i ukazuje na činjenicu da je prilikom njegovog donošenja iz državnog vrha poručivano da su srpski jezik i ćirilica među najbitnijim čuvarima nacionalnog identiteta.

Normalno je očekivati, da list koji donosi takve prikaze i izlazi na ćirilici i sam, u svojim izdanjima, pokloni dužnu pažnju čistoti jezika. Evo nekoliko citata iz Beogradske hronike, objavljene 22. juna u tom listu: Letnji bioskop „Open er sinema” otvara se večeras na Sava promenadi. Još jedan „Strit Fud festival” održaće se od sutra do nedelje na platou u neposrednoj blizini Kalenić pijace. To potvrđuje svojim programom i „Art link” festival koji je otvoren sinoć na Kalemegdanu. Događaj koji je na Svetski dan muzike i u prvoj letnjoj večeri upisan na kulturnu mapu prestonice, kao program od posebnog značaja, priređen je u okviru Festivala „Belgrejd river fest”.

List nas je obavestio o ovim događanjima, kojima su organizatori (sigurno uz saglasnost nadležnih organa vlasti) dali strane nazive verovatno u nameri da privuku turiste i pokažu kako smo neraskidivi deo zapadne civilizacije! List je korektno, u duhu naše prakse, te strane nazive, saglasno njihovom izgovoru, ispisao ćirilicom. Ipak ostaje „neki gorak ukus u ustima”, zar ne?

Aleksandar Blažek,
Beograd

Komentari8
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Beogradjanin-Istrijan-Schwabenländle
Не постоји " прави енглески језик " ? Написа човек који се се потписује са D-A-C-H-A, пише у српским новинама латиницом и можда сања да је је рођен у Stonehenge. Ви тамошњи Срби све боље знате, чак и енглески боље од Енглеза. Један Француз или Немац се не би усудили тако нешто ни помислити, а камоли написати. Сваком своје мишљење. Притом је читалац Коста није приметио противречност у свом осврту, СФРЈ се распала, а сви су били " исти ", маните се Јапана, тешка прича за Вас и Ваше знање
Иван Грозни
А да се прво изборимо за употребу ћирилице на београдском аеродрому?
Коста
Бојим се само да Срби пређу на енглески. То би била катастрофа. Упропастиће га као и српски језик. Аљкавост, малограђанштина, некултура, јавашлук, итд. су наше најлошије али и најприметљивије особине и навике. Увели закон о језику и писму пре две године који се не примељује -- српска посла.
Dacha
Ne postoji engleski jezik, onaj pravi sekspirijanski viktorijanski engleski koji se mogao ranije sresti npr. u pozoristima u Londonu. Danas postoji na hiljade varijanti engleskog i upravo je u tome poenta uspesne komunikacije medju ljudima sveta. A ne kao ovde u srbiji. Izivljavanje sa gramatikom, sa ne znam nekom pravilnoscu, koja uzgred budi receno je opet izmisljena od ljudi. Potpuni promasaj. Ja prvi svoje dete necu maltretirati sa srpskim. Iza svega toga stoji nacionalizam.
Beogradjanin-Istrijan-Schwabenländle
Сећам се добро, у комунистичкој диктатури Броза, све се сводило на то да смо се хвалили по диктату, сви смо " исти ". Зато смо стали ту где смо били на разини најнеразвијеног подручја. Остале државе су славиле разноликост, богатство у разликама. Знам из живота у Истри/Хрватској и са многим познанствима са Словенцима да су били згрожени тим захтевом државе. У западним, цивилизованим и демократским држава постоји такорећи такмичење у испољавању разлика и посебности.
Коста
Ајде ти са тим разликама и посебностима. Видимо где је то довело на Западу. Најстабилније су земље које су национлано хомогене. Различитост води у поделе и слабост. Мешање се само присилно практикује само за земље са европским становништвом (Европа, САД, Канада, Нови Зеланд, Аустралија. Нико не намеће различитост и посебност, н.п. у Јапану.
Beogradjanin-Istrijan-Schwabenländle
Словенци су најбољи доказ колико је језик важан за народ, колико је важан да се преживи у историји нарочито када други владају сопственом земљом. Важнији је чак и од вере јер и многи други имају исту веру и ипак угњетавају и поред тога.
Book
Mi vecito prezivljavamo nesto? Mi vecito kukamo i molimo se bogovima da nas spasu? Nas vecito napadaju? Nas vecito mrze? Nas ovo, nas ono? Hajde vise prestnite sa tim zalopoljkama. Smucilo se i svetu da vise saradjuje sa nama. Okrenite se svetskom jeziku broj jedan - engleskom. Okrenite se ekonomiji, medicini, skolskom sistemu, IT sektoru, tehnologiji, industriji, elektronici, umetnosti, nauci... Prestnite vise da se opterecujete nacionalnim integritetom. Niko vas ne mrzi. Izbacite to iz glave.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.