Hronika jednog vremena
„Milenijum u Beogradu” naziv je predstave rađene prema istoimenom romanu Vladimira Pištala koja će u režiji Marka Čelebića biti premijerno izvedena večeras od 20.30 sati na sceni „Raša Plaović” Narodnog pozorišta u Beogradu, u okviru glavnog programa 31. Beogradskog letnjeg festivala (BELEF) koji je ujedno njen koproducent. Dramatizaciju je radila Katarina Todorović, scenograf je Marija Kalabić, kostimograf Marija Marković Milojev, dok je Mirko Knežević potpisao scenski pokret. Biće to, ujedno, prva pozorišna postavka ovog mozaički napisanog romana, objavljenog 2009. godine, u kojem autor gradi portret grada, isto koliko i jedne generacije u njemu.
– Ovo je roman o jednom gradu. Nije samo roman o jednoj generaciji, nego i o Beogradu koji je stalno u pozadini i on je jedan od likova... Priča o vremenu koje smo donekle zaboravili, ili skrajnuli u uglove sećanja, o vremenu kada nas politika nagoni na pregrupisavanje, odnosno opredeljivanje između siromašnih kategorija, malobrojnih izbora od kojih nijedan nije onaj pravi – kaže Vladimir Pištalo.
Služeći se formom fragmentarne dramaturgije i poetskim slikama, koje se pretapaju prateći linearni razvoj likova, „Milenijum u Beogradu” kao glavni fokus dramske radnje postavlja priču, kako primećuje dramaturškinja Katarina Todorović, na obračun petoro prijatelja sa istorijom jednog grada, kontekstualizovanu u periodu prelaska iz komunizma u socijalizam, odnosno tokom raspada Jugoslavije.
– Svaka kultura započinje podelom sveta na unutrašnji (svoj) i spoljašnji (njihov) prostor, a samim tim, naš dom lako može da postane antidom. U jednom takvom podeljenom svetu, koji je pritom bez stubova i oslonca, žitelji milenijumskog Beograda sanjaju o gradu koji će ih zaštititi od urlajuće divljine, od spoljašnjeg, tuđeg, neprijateljskog prostora. Da bi konačno izgradili svoj nedosanjani grad, možda je samo potrebno da se probude i preuzmu odgovornost za sopstveni san – kaže Katarina Todorović, dok reditelj Marko Čelebić naglašava:
– „Milenijum u Beogradu” je hronika jednog vremena ispričana očima grada, čudesnog, prosanjanog i prokletog dok generaciju mladih koja ga predstavlja i liči na njega, pratimo kroz grupu petoro najboljih prijatelja. Tokom društvenih promena u periodu prelaska iz komunizma u socijalizam i raspada Jugoslavije, njihovi stubovi sveta se urušavaju, a ideali počinju da blede. Sa novim milenijumom, unutrašnja i spoljašnja destrukcija Beograda dovodi mlade koji su grad sanjali, osećali i živeli, do toga da ga odbace, prezru, a neki i napuste. Uprkos čestoj bespomoćnosti njegovih žitelja, grad ostaje magičan i zauvek otvoren za sve one koji su spremni da nastave da ga sanjaju, jer grad su ljudi, a ljudi tom gradu nikada neće prestati da daju nove oči.
Junake Vladimira Pištala tumače: Aleksandar Vučković, Nikola Vujović, Bojan Krivokapić, Vaja Dujović, Zorana Bećić, Daniela Kuzmanović Pavlović, Nebojša Kundačina, Zoran Ćosić i Vasilije Vujović. U predstavi učestvuju i potpisuju autorsku muziku članovi poznatih grupa: Vladan Rajović („Kanda, Kodža i Nebojša”), Boško Mijušković („Turbo Trans Turisti”, „Straight Mickey and the Boyz”) i Damjan Babić („Crvi”, „Kriške”).
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


