Bojan Suđić i „Virtuozi”
„Ka večnoj svetlosti” naziv je koncerta koji će biti izveden večeras (21 časova) u ambijentalnom prostoru u blizini mora na sceni Između crkava u Budvi, a u okviru 37 izdanja festivala „Grad teatar”. Nastupaju festivalski orkestar i hor „Virtuozi”, kojima će dirigovati Bojan Suđić.
Maestro Bojan Suđić, svoju profesionalnu karijeru izgradio je na izuzetno složenom i bogatom repertoaru simfonijske, horske, operske i baletske muzike. Već više od jedne decenije nalazi se na mestu umetničkog direktora Muzičke produkcije RTS i šefa dirigenta Simfonijskog orkestra i Hora RTS. Prepoznatljiv je, pored ostalog, i po koncertima na kojima je na sceni okupio preko 500 izvođača, u izvođenju „Osme simfonije” Gustava Malera, Berliozovog i Verdijevog „Rekvijema”, Orfove „Karmine Burane”… Redovni je profesor dirigovanja na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu i šef dirigent Simfonijskog orkestra ove institucije. Pored Helsinške i Novosibirske filharmonije, simfonijskih orkestara iz Odenzea, Turkua, Klagenfurta, Helsinške opere i mnogih drugih eminentnih ansambala, Suđić je već deset godina redovni gost dirigent u sezonama Crnogorskog simfonijskog orkestra i OFUNAM-a iz Meksika. Sarađivao je sa najistaknutijim svetskim umetnicima, među kojima su Maksim Vengerov, Vadim Rjepin, Najdžel Kenedi, Ivo Pogorelić, Denis Macujev, Nikolaj Luganski, Mišel Berof, Šlomo Minc, Emanuel Pai, Plasido Domingo, Željko Lučić, Nemanja Radulović...
Festivalski orkestar i hor „Virtuozi” čine najvrsniji odabrani instrumentalisti iz Beograda i Novog Sada, profesori Univerziteta, lideri više profesionalnih orkestara i odabrani profesionalni pevači. Oni se u „Virtuozima” ujedinjuju pod dirigentskim vođstvom maestra Bojana Suđića.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


