Petak, 19.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

„Timočka lira” Mileni Kulić

„Timočka lira” Mileni Kulić
Милена Кулић (Фото: Игор Здравковић)

Priznanje Radio Beograda 2 „Timočka lira” na 62. Festivalu kulture mladih Srbije u Knjaževcu posle finalne pesničke večeri dodeljeno je Mileni Kulić (29) iz Bačkog Dobrog Polja, za pesmu „Boginja s drveta”, saopšteno je iz ove medijske kuće.

Žiri koji je radio u sastavu Petar V. Arbutina (predsednik), Sonja Milovanović i Jovana Milovančević, odluku je doneo jednoglasno, istakavši da ova pesma efektno i suptilno predočava fluidnost identiteta lirske junakinje u pokušaju da razume gde su granice između stvarnosti i fikcije. Zanimljivost je, ocenjuje žiri, što se u lirskoj obradi ove opšte modernističke teme prilazi iz perspektive detinjstva. Kada je i kako prestalo bezazleno doba i jesu li njegovim završetkom bogovi nestali ili se samo preselili u krošnju drveta, odakle svet u ovoj pesmi zapravo počinje, istovremeno je i pitanje ontologije pesme, stvarnosti i egzistencije.

Milena Kulić studije srpske književnosti završila je na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu, gde je trenutno na doktorskim studijama. Radi kao stručni saradnik Odeljenja za književnost i jezik u Matici srpskoj. Osnovala je i uređuje časopis „Kult”. Interesuju je teorija dramskih i pozorišnih umetnosti, pozorišna kritika, istorijska teatrologija. Dobitnica je nagrada „Borivoje Marinković”, „Dositejevo zlatno pero”, a na Festivalu poezije mladih u Vrbasu osvojila je drugo mesto. U okviru nagrade „Timočka lira” biće objavljena njena prva pesnička knjiga.

Od desetoro finalista, izdvojile su se i pesme Alekse Milenkovića (24) iz Beograda, kojem je pripalo drugo mesto za ostvarenje „bez naslova” i Antonine Poledice (26) iz Ivanjice za pesmu „Park”.

Knjaževačka publika imala je priliku da prisustvuje i premijernom predstavljanju debitantske knjige prošlogodišnjeg dobitnika „Timočke lire” Nemanje Ćurčića, „Svet posle svetla”.

Milena Kulić 30. je dobitnica nagrade „Timočka lira”, priznanja koje Radio Beograd 2 na Festivalu kulture mladih Srbije u Knjaževcu tradicionalno dodeljuje mladim pesnicima do 30 godina, za najbolju pesmu poslatu na anonimni književni konkurs.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.