Petak, 05.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Razbijena hakerska mreža

Razbijena hakerska mreža
(Фото Pixabay)

VAŠINGTON – Američko ministarstvo pravde saopštilo je da je u međunarodnoj operaciji razbijena ozloglašena platforma „Kvakbot” koju koriste sajber kriminalci.

„Maliciozni softver Kvakbot pogodio je više od 700.000 kompjutera, omogućio upotrebu ransomvera (softveri kojim se iznuđuje novac od žrtava) i pričinio štetu od više stotina miliona dolara kompanijama, zdravstvenom sektoru i vladinim službama širom svijeta”, navodi se u saopštenju, prenosi Rojters.

U operaciji pod nazivom „Lov na patke” (Duck Hunt), učestvovali su Federalni istražni biro (FBI), Francuska, Nemačka, Holandija, Velika Britanija, Rumunija i Letonija.

„Zajedno smo razbili Kvakbot i spasili veliki broj potencijalnih žrtava”, poručio je tužilac Martin Estrada na konferenciji za medije.

Prvi put otkriven pre više od jedne decenije, Kvakbot se obično širi putem mejlova poslatih žrtvama, a veruje se da hakerska mreža potiče iz Rusije.

Direktor FBI Kristofer Rej je naveo da su žrtve hakera bile brojne - od finansijskih institucija na istočnoj obali SAD do kompanije za kritičnu infrastrukturu koja je imala ugovor sa vladom na srednjem zapadu i proizvođača medicinskih uređaja na zapadnoj obali, prenosi Tanjug.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.