Petak, 19.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Kada će cene početi da padaju

Prema nezvaničnim informacijama, Vlada Srbije pregovara sa trgovcima o smanjenju marži
Kada će cene početi da padaju
(Фото М. Спасојевић)

Do kraja ove nedelje trebalo bi da bude poznat ishod pregovora Vlade Srbije sa trgovcima i proizvođačima o smanjenju cena i to ne samo osnovnih životnih namirnica. Prema nezvaničnim informacijama vlada je već ranije započela pregovore sa trgovinskim lancima i proizvođačima da se odreknu dela marže za artikle koji se češće kupuju. Trgovci i proizvođači koje smo juče kontaktirali nisu želeli da komentarišu ove najave, a nisu želeli ni da potvrde da su učestvovali u pregovorima.

Jasno je da je sve poskupelo i to potrošači primećuju svakodnevno, ali pitanje visokih marži nedavno je javno postavila guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković.

Ona je upozorila da su trgovačke marže u Srbiji u poslednje četiri godine povećane za više od 36 odsto, što je takođe uticalo na inflaciju. Inače, precizirala je da su marže povećane kod svih pet prodajnih lanaca u našoj zemlji. Trgovci su odmah uzvratili da je rast marži niži od rasta troškova poslovanja, te da su njihove profitne stope niske. Grupacija trgovaca prehrambenim proizvodima na veliko i malo je objasnila da je prosečna stopa neto dobiti sektora maloprodaje u Srbiji od oko 2,8 odsto, značajno niža u odnosu na ostale učesnike u lancu snabdevanja do maloprodaje.

Prema njihovoj oceni, prosečna stopa neto dobiti maloprodaje niža je i u odnosu na značajan rast operativnih troškova poslovanja, u koje spadaju zarade, struja, gorivo, zakup, održavanje i drugi troškovi. Ni obrazloženja da pokušavaju da kvalitetom i raznovrsnom ponudom, nižim cenama, većim brojem akcija potrošačima pomognu da prebrode ovu krizu nisu izgleda bila dovoljna.

Nije izgleda više ni važno ko je kriv za poskupljenje hrane i ostalih namirnica, važno je da cene krenu na dole. I dok je guvernerka otvoreno sugerisala trgovcima da u narednom periodu smanje marže, ministar trgovine Tomislav Momirović je izjavio da su cene osnovnih životnih namirnica u prodavnicama glavni pokazatelj da je inflacija u blagom padu i dodao da trgovinske marže u Srbiji nisu odgovorne za rast inflacije.

Komentari3
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Drma li
Kad u leto sneg. Eto,tad
Александар
Кад на врби роди грожђе...
Book
Malo pred izbore a onda ce sve poskupeti 250%.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.