Zvezda deli megdan s vladarom Evrope
Crvena zvezda će ovogodišnji put u odabranom fudbalskom društvu započeti u domu evropskog prvaka! Na važan evropski ispit otišla je pomalo ošamućena posle bolnog poraza na Banovom brdu, ali čvrsto veruje da Gvardiolin tim, kome se ne samo večeras, pripisuje uloga apsolutnog favorita, neće biti toliko rigorozan. Siti je već na startu Premijer lige zagospodario na tabeli. Ovaj moćan tim je sada već dobro utabanom stazom najavio nove velike planove.
Ali, nije Pep Gvardiola bez briga pred duel sa srpskim prvakom. Gotovo je izvesno da domaćin na startu ne može da računa na nekoliko povređenih fudbalera među kojima su: De Brojne, Stouns, Griliš, Kovačić.
U fudbalu su pozitivna i negativna kritika nešto što nijedna ekipa ne može da izbegne. Na početku svog mandata Barak Bahar i igrači bili su obasuti hvalospevima. Posebno, nakon grandioznog izdanja u prijateljskom meču s italijanskom Fiorentinom (5:0). Zvezdini fudbaleri, bar oni koji do sada nisu imali priliku da zaigraju sa najboljim klubovima Evrope, dobro znaju da je svaka uloga u ovakvim mečevima izazov, ali i blagoslov.
– Niko ne mora da nas upozorava da je pred našom ekipom najteži mogući ispit u grupi. Ispred nas je aktuelni prvak Evrope, ekipa koju izuzetno cenimo i poštujemo. Znamo i njihove vrednosti, ali, nismo došli da se unapred predamo, – istakao je Bahar uoči okršaja u Mančesteru.
Ovaj tim Crvene zvezde, koji se prošle nedelje u dobroj meri prekomponovao pred najizazovnije ispite ove jeseni, jer su u klub stigli novi, za ovdašnje prilike skupoceni, igrači, pre svih Korejac Hvang a i Điga i Ndijaje, tek treba da pokaže pravo lice. A i da opravda ogroman uložen novac. Mnogi se s pravom pitaju: šta i koliko Crvena zvezda može protiv fudbalskog diva?
– Želim, pre svega, hrabar tim protiv šampiona Evrope. Čuo sam pohvale od Gvardiole, najboljeg trenera u istoriji fudbala. Nadam se da ćemo večeras istrčati s puno samopouzdanja, kako bismo uspeli da ostvarimo što bolji rezultat. Neću da govorim o rezultatu, hoću da vidim jednu hrabru Crvenu zvezdu, koja na terenu daje sve od sebe, – rekao je Bahar.
Zvezdini navijači još pamte sjajnu partiju i veliku pobedu nad Liverpulom. Reklo bi se da našem timu prijaju klubovi s Ostrva! Ali, ovaj Gvardiolin tim, koji poput lokomotive vuče Norvežanin Erling Haland, nezaustavljiv je na svom željenom putu. Stiče se utisak da se Siti prosto poigrava s protivnicima, a jedan od najboljih, ako ne i najbolji, trener na planeti već uveliko smišlja plan kako da njegov tim odbrani titulu prvaka Starog kontinenta.
Za Marka Stamenića ovo je važan ispit.
– Od nas se očekuje ozbiljan iskorak u Ligi šampiona, ova sezona će biti puna uspona i padova, ali važno je da uvek imamo dobar pristup. Znamo ko stoji ispred nas, dosta smo pričali o Mančester sitiju. Mislim da je važno da, pre svega, budemo jaki na psihološkom planu da izdržimo početni pritisak. Fudbal je bio i ostao magična igra, nadamo se dobrom rezultatu, – kaže Marko Stamenić pred kojim je važan ispit.
Svi se slažu u oceni da engleski i evropski prvak forsira brz fudbal, koji često ne odgovara ne samo Crvenoj zvezdi, već i daleko boljim timovima od nje. Gvardiola je juče na konferenciji za novinare pohvalio naše sportiste za koje je rekao da su odlični takmičari, a da je za to najbolji primer Novak Đoković.
Zvezdin trener nije želeo da otkriva male tajne iz svlačionice...
– Naravno da ne želim da otkrivam kako ćemo večeras izgledati na terenu. Znamo da protiv najboljeg tima moramo da ѕe prilagodimo, verujem da možemo da odgovorimo svim tim zahtevima. Nadam se da Mančester siti može da ima jedan loš dan i da će nas sreća pratiti na ovom važnom fudbalskom putu.
Neki fudbaleri, za koje smo u prvi mah pomislili da su idealno rešenje, polako posustaju. Kao da ih već na startu velikih jesenjih ispita polako obuzima strah, a i umor, mada trka za trofejima praktično još nije ni počela. Da li su prevelike pohvale, često i bez pokrića, bile suvišne, pa sada sve to dovodi do nesigurnosti i straha pred još ozbiljnijim zadacima? Povratak Ivanića, a posebno Kataija, teče veoma sporo. Neki bi rekli ne i u željenom smeru, a Bahar će na kraju, ako sve ne krene kako su u klubu zamislili, prvi da plati ceh. Posle višenedeljnog „cenkanja” popularni Magiko, vraćen napokon pod okrilje glavnog tima, još je nedovoljno spreman. Sve to moglo bi da poremeti atmosferu u ekipi, posebno među nekim igračima koji su u jednom momentu pomislili da su „zacementirali” mesto u timu. Nešto zahvaljujući svom učinku, a nešto menadžerima, koji ih vode...
Jasno je da posebnu pažnju trener mora da obrati na zadnju liniju, koja postaje sve ranjivija...
– Videćemo večeras da li će Điga biti spreman. Za sada se dobro uklopio, ima dosta samopouzdanja, – zagonetan je izraelski strzučnjak.
Zvezda je u Monaku dobila ne baš laku grupu. Svakako da je prvak Evrope favorit broj 1 na papiru. Međutim, ko sme da potceni i nemački Lajpcig, ekipu od koje treba zazirati, jer se polako, ali sigurnim koracima, penje ka evropskom vrhu. Dabome, ništa slabiji nije ni švajcarski Jang bojs. Da li su Zvezdine želje da se ove jeseni u vrlo oštroj konkureciji domogne proleća, preterane ili realne? Zna dobro Izraelac da će biti đavolski teško doći do željenog cilja. Ali, nije Zvezdin trener bez iskustva u najjačem evropskom društvu. Često je s Makabijem iz Haife umeo dobro da se iscrsi pred mnogobrojne evropske velikane. Sa, reklo bi se, ništa slabijim timom, nego koji danas ima.
Za mnoge su ranije izjave Zvezdinih čelnika da će klub, bez obzira ko mu bude stajao na tom putu, uspeti da prođe prvi krug Lige šampiona, bile vrhunac cinizma. Reklo bi se da ni grupa nije po meri, ali, kad se već uđe u ovo fudbalsko kolo, iz kojeg se lako izlazi, onda treba da se zna da je svaki minut na terenu vrhunsko sportsko uživanje, koje jednoj grupi fudbalera može da pruži neviđenu sportsku moć. Ali i da joj lako bride obrazi u slučaju neuspeha. Zvezda je nekako stidljivo otputovala u Englesku, bez bombastičnih izjava, svesna da će domaćin večeras pokušati da napravi dobar korak i odličan start na putu ka odbrani trofeja. A našem prvaku ostaje da bude miran, pametan i da ne srlja previše. Jer, ako uđe u trku sa fizički dominantnim protivnikom, onda je na startu osuđen na propast. Ali, lopta je okrugla, možda onaj poraz od Čukaričkog bude najbolja lekcija za srpskog šampiona.
Portugalac Pinjeiro na centru
Uefa je utakmicu prvog kola grupne faze Lige šampiona između evropskog prvaka i naše Crvene zvezde poverila Portugalcu Žoau Pinjeiru, a pomoćnici će mu biti zemljaci: Bruno Žezus i Lusijano Maija, dok će u VAR sobi biti Tijago Martinš. Pinjeiro je već delio pravdu „crveno-belima” u Ligi Evrope protiv turskog Trabzona, koji su Beograđani dobili kod kuće s 2:1!
Baharova 23 aduta
Barak Bahar je na put u Mančester poveo 23 igrača koji će večeras konkurisati za tim. Na tom spisku nalaze se: Omri Glazer, Zoran Popović, Nikola Vasiljević, Aleksandar Dragović, Miloš Degenek, Srđan Mijailović, Naser Điga, Uroš Spajić, Nemanja Milunović, Milan Rodić, Marko Stamenić, Kings Kangva, Gelor Kanga, In Bom Hvang, Mirko Ivanić, Osman Bukari, Stefan Mitrović, Piter Olanjinka, Aleksandar Katai, Vladimir Lučić, Uroš Kabić, Šerif Ndijaje i Žan-Filip Kraso.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


