Tomić: Kad je teško, svi moramo da se borimo
Delegacija Narodne skupštine Republike Srbije prisustvovala je od 12. do 15. septembra u Ženevi na forumu Svetske trgovinske organizacije pod motom „Vreme je za akciju”. Srpsku delegaciju činili su Zoran Tomić, član skupštinskog Odbora za privredu, trgovinu, regionalni razvoj, energetiku i turizam, s kolegom Vojislavom Vujićem i sekretarom delegacije Markom Manojlovićem, koji su prisustvovali predavanjima i sesiji u organizaciji Interparlamentarne unije. „Na forumu je bilo više od 3.400 učesnika, 630 predavača i 134 predavanja, kao i 13 izložbi. Među predavačima su, između ostalih, bili i bivši britanski premijer Gordon Braun, predsednik Svetskog ekonomskog foruma Borge Brende, generalni direktor Svetske trgovinske organizacije Ngozi Okonjo-Iveala. Bilo je govora i o odnosu između SAD, Kine i EU kao dominantnih svetskih sila”, kaže za „Politiku” Zoran Tomić.
Dodaje da je posebna pažnja bila poklonjena afričkom kontinentu i da mu se od brojnih sesija posebno svidela ona posvećena Koaliciji ministara trgovine o klimi, koja okuplja za sada 57 ministara trgovine. Oni razmenjuju iskustva i ideje šta učiniti na političkom polju i polju trgovine kako bi se izborili s klimatskim promenama. Navodi da je ideju prosledio našem ministru i da mu je drago da resorno ministarstvo razmatra mogućnost da i Srbija postane deo te koalicije.
Na pitanje kako komentariše kritike dela opozicije na mere vlade za smanjenje cene nekih proizvoda, Zoran Tomić, koji je narodni poslanik SNS-a, kaže da oni koji rade samo u sopstvenom interesu i da nemaju osećaj odgovornosti. „Sad su kao predmet sprdnje našli da bude parizer. Vidite, 2008, kad se desila ekonomska kriza, ti isti bili su na vlasti. Tad im je floskula bila da je kriza razvojna šansa za ovu zemlju. Smejali su se u lice krizi i, dok ste trepnuli, pola miliona ljudi ostalo je bez posla. Ništa nisu preduzeli da se ljudima pomogne. Još tad su napravili da svaki punoletan građanin dobije po 1.000 evra od akcija da bi pobedili na izborima. Na kraju su ostali svima dužni po 900 evra. Danas imate na čelu ove države odgovorne ljude koji svakom problemu sistematično pristupaju. Ne donose se populističke mere već odmerene i održive. Zato danas imamo povećanje plata i penzija koja su održiva, ulaže se u infrastrukturu, bolnice, škole, nauku, mlade, pomaže se građanima da se kriza prebrodi”, kaže Tomić.
Navodi da to što na listi nije kavijar, šampanjac ili druga skupocena roba „koju ti tajkuni mogu da priušte, to njih muči”. Ističe da predsednik Aleksandar Vučić s timom gleda obične građane, da se njima pomogne i podigne životni standard i da, kad je kriza, ljudi moraju da menjaju svoje navike da bi se opstalo. „Kad je prosperitet, lako je da svi živimo bolje, ali kad je teško, moramo svi da se borimo. To što opozicija koristi parizer kao svoje sredstvo političke borbe govori samo koliko nemaju veze s realnošću, niti su zainteresovani da pomognu građanima. Narod će na izborima to da pokaže olovkom, dostojanstveno kad god ti izbori bili”, zaključuje Tomić.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


