Utorak, 30.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
EKIPNI ŠAMPIONAT DRŽAVE U BAJINOJ BAŠTI

Ili za vrh tabele ili za opstanak

Bez ubedljivih klupskih i pojedinačnih favorita. – „Naftagas” iz Elemira ponovo preuzeo vođstvo četiri kola pre kraja. – Inđić (Sloven) u minijaturi savladao evropskog prvaka Saranu (Požega) u reprezentativnom derbiju sedmog kola. – Odlični rezultati Ivaniševića i Zajića
Ili za vrh tabele ili za opstanak
Са свечане прославе обележавања 75. рођендана Шаховског савеза Србије (Фото Шаховски савез Србије)

Neobično izgleda tabela Ekipnog šampionata Srbije posle sedam od ukupno 11 kola. Čak osam od 12 timova, u rasponu od 10 do 15 poena, ima i dalje izglede za vrh tabele, dok se preostala četiri kluba grčevito bore za jedno mesto koje donosi opstanak. Prema prosečnom rejtingu, to se unapred znalo za novajlije iz Petrovaradina i Mladost iz Nove Pazove. Nešto jači otpor očekivao od povratnika iz Crvene zvezde, dok je Rudar iz Kostolca u prvoj polovini nadmašio očekivanja.

Sa tri poena za pobedu i mnogim nerešenim rezultatima za svega jedan bod, sve se brzo menja. Tako je i Zvezdi uspeh u derbiju začelja protiv Rudara, zahvaljujući pobedama Adele Velikić i Predraga Mašića, doneo nadu. Već u osmom kolu, oba tima čekaju teški izazovi protiv dve vodeće ekipe, „Naftagasa” i Slovena.

I u „gornjem domu” se ređaju iznenađenja, ekipna i pojedinačna. Do šestog kola je ubedljivo vodio „Naftagas” iz Elemira, sa odličnim jermenskim velemajstorima Ter-Sahakjanom i Hovhanisjanom na čelnim tablama. Prilično neočekivano, zaustavio ih je subotički Spartak i time otvorio put ekipi iz Požege da preuzme vrh, ali već na startu sedmog kola nastavila se nesigurna igra njihovog reprezentativnog tandema. Aleksej Sarana je pretrpeo i drugi poraz, koliko puta je položio oružje i Velimir Ivić.

Evropski prvak Aleksej Sarana dugo će pamtiti kako ga je Aleksandar Inđić u reprezentativnom derbiju nadigrao u svega 20 poteza, posle rane žrtve figure. Inđić sada može da bude sasvim zadovoljan rezultatom iz prvih sedam kola (4,5 iz 7, bez poraza), kao i izgledima Slovena iz Rume u daljoj borbi za titulu. Na drugoj tabli Slovena, Robert Markuš, još jedan naš reprezentativac, ima 4 poena iz 7 kola. I on je bez poraza dok je na trećoj tabli neumoljiv doskora stalni reprezentativac Ivan Ivanišević, sa 6 poena iz 7 kola i nivoom igre od 2.721 poena. On je vodio veliku borbu i iskoristio minimalnu pozicionu prednost protiv crnogorskog reprezentativca Nikole Đukića, da zajedno sa Milošem Perunovićem uveća ekipnu pobedu Slovena u derbiju na 4,5:1,5.

Aleksandar Pretke, još jedan član naše reprezentacije na novembarskom Evropskom prvenstvu u Budvi i drugo ovogodišnje pojačanje iz Rusije, uspešno je do sada predvodio Zmaj, sa 4,5 poena iz prvih 7 kola, ali su aktuelni šampioni poklekli pred „Naftagasom”, koji se time munjevito vratio na čelo tabele.

Ako smo od reprezentativaca ukupno očekivali više, prijatnija su bila iznenađenja na nižim tablama. Među njima je, pre svih, uspešni povratak Milana Zajića u formu. Sa 6 poena iz 7 kola, Zajić je oslonac trećeplasirane Jelice PEP iz Goračića. Istakao se i intermajstor Vladimir Luković, sa 5 poena iz 7 partija u timu Zmaja.

Proteklu sedmicu obeležila je i svečana proslava 75. rođendana Šahovskog saveza Srbije, u prisustvu mnogobrojnih zvanica iz Ministarstva sporta, Sportskog saveza Srbije, Sekretarijata za sport i omladinu grada Beograda, Opštine Stari Grad, Šahovskog saveza Republike Srpske, teritorijalnih saveza i šahovskih klubova.

Sa optimizmom su predstavljeni rezultati u poslednjih godinu dana, te nagrađeni zaslužni pojedinci i ustanove. Pre svih novih projekata, prioritet će biti pripreme reprezentacija za Evropsko prvenstvo u Budvi, a Prva liga u Bajinoj Bašti je njihov deo.

Stanje i parovi

Stanje posle sedmog kola: 1. „Naftagas” (Elemir) 15 (27), 2. Sloven (Ruma) 14 (26), 3. Jelica PEP (Goračići) 14 (25), 4. Jugović (Kać) 14 (23,5), 5. „365.rs Požega” (Požega) 13 (24), 6. Novosadski ŠK (Novi Sad) 11 (24,5), 7. Spartak (Subotica) 11 (21,5), 8. Zmaj (Beograd) 10 (22), 9. Rudar (Kostolac) 8 (22), 10. Crvena zvezda Dejta driven lab (Beograd) 4 (17), 11. Mladost (Nova Pazova) 3 (10) i 12. Kraljica PTT (Petrovaradin) bez meč-bodova (9,5 poena).

Parovi osmog kola (16 č): Jelica – Požega, Rudar – Sloven, Naftagas – Crvena zvezda, Kraljica – Zmaj, Novosadski ŠK – Spartak i Mladost – Jugović.

Dobar start Budisavljevića u Meksiku

Naš najmlađi velemajstor Luka Budisavljević (2.492) uspešno je počeo učešće na Omladinskom prvenstvu sveta u Meksiku. Posle četiri kola, sa 3,5 poena, nalazi se u grupi takmičara na deobi drugog mesta. Vodi Mark-Andrija Maurici (2.555) sa 4 poena, a glavni favorit Hans Niman (2.667) je u grupi sa po 3 poena.

Stanje posle četvrtog kola: 1. Maurici 4, 2-13. Nesterov, Avilja Pavas, Amar, Pranav, Kelner, Gazarjan, Šubelj, Budisavljević, Makarjan, Kačrva, Dudin i Rojal po 3,5 poena, itd.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.