Petak, 26.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Amerikanci zavrću slavinu

Amerikanci zavrću slavinu
(Фото EPA-EFE/VALDA KALNINç)

Dogovor o Zakonu o potrošnji

 

Američki Senat postigao je privremeni dogovor o zakonu o potrošnji koji je potreban da bi se sprečila kriza federalnog budžeta, pri čemu su se poslanici složili da smanje skoro 20 milijardi dolara predložene pomoći Ukrajini nakon odbijanja nekih republikanaca.

Gornji dom je u utorak uveče okončao debatu o zakonu o budžetu, dobivši podršku potrebnu za prelazak na konačno glasanje, rekli su zvaničnici obe stranke.

„Celog vikenda – noću i danju – demokrate i republikanci u Senatu radili su na postizanju sporazuma o kontinuiranoj rezoluciji koja će zadržati finansiranje vlade i sprečiti šatdaun“, rekao je lider većine u Senatu Čak Šumer, demokrata.

Smanjena pomoć Ukrajini

 

Zakonom o stop-gap-u će se navodno izdvojiti 6,2 milijarde dolara za pomoć Ukrajini, što je značajan pad u odnosu na skoro 25 milijardi dolara koliko su prvobitno tražile demokrate. Dok se čini da je veliki broj republikanaca prihvatio skromniji paket pomoći, neki članovi GOP-a su obećali da će se protiviti bilo kojoj meri koja uključuje finansiranje Kijeva.

„Loša je politika bankrotirati sopstvenu zemlju da bismo slali novac Ukrajini“, rekao je senator Rend Pol u objavi na H (bivši Tviter). „Neću pristati na lako usvajanje bilo kakvog zakona o potrošnji koji uključuje finansiranje Ukrajine. Oni koji su zaduženi za ovaj zakon moraju ili da ga povuku ili će morati da se bore sa mnom na svakom koraku.”

U drugom dopisu, Pol je ismevao lidere obe stranke, podelivši fotografiju Šumera i njegovog kolege iz republičke stranke Miča Mekonela sa natpisom: „Izgled na njihovim licima kada su saznali da će radnici ukrajinske vlade biti plaćeni tokom šatdauna, ali ne i radnici američke vlade . Neprocenjivo? Ne, patetično.”

Međutim, iako se čini da je Senat blizu sporazuma o budžetskoj meri uprkos Polovom protivljenju, predlog zakona mora da se pomiri sa zasebnom verzijom koja će biti predstavljena u Predstavničkom domu. Poslanici u oba doma imaju rok do 30. septembra da donesu konačan zakon koji će predsednik Džo Bajden potpisati.

Ostaje da se vidi da li će predsednik Predstavničkog doma Kevin Makarti prihvatiti izmene Senata u zakonu o potrošnji, s obzirom na to da republikanci u Kongresu traže dublje smanjenje budžeta i glasnije se protive pomoći Ukrajini. 

Komentari1
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

valjda zna sta prica
Rand Pol je takodje rekao u tom svom govoru da pare koje SAD daje Ukrajini u stvari (na neki nacin indirektno sta li) pozajmljuje od Kine - valjda zna sta prica

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.