Nedelja, 21.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
VAŽNA TAKMIČENjA U OVOJ GODINI

Igre u Parizu i Evro 2024. u prvom planu

Igre u Parizu i Evro 2024. u prvom planu
(Фото EPA-EFE/RUNGROJ YONGRIT)

U svakoj olimpijskoj godini najznačajniji sportski događaj su Olimpijske igre, pa se tako i sada s najvećom pažnjom iščekuje taj događaj u Parizu (26. jul-11. avgust) na kojem će srpski olimpijci pokušati da nadmaše rezultate iz Tokija pre tri godine, kada su osvojili devet medalja: tri zlatne, srebrnu i pet bronzanih. Ovog leta, posle duže od dve decenije, imaćemo svoju reprezentaciju na Evropskom prvenstvu (14. jun-14. jul), a domaćin „Evra 2024” jeste Nemačka. Što znači da ćemo maltene puna dva meseca biti „prikačeni” za TV ekrane i ostale platforme na kojima mogu da se prate ova dva događaja.

Srpski olimpijski tim trenutno ima 51 člana u 11 sportova. Do sada su olimpijsku vizu obezbedili – košarkaši (12 sportista), odbojkašice (12); u atletici (3) – Angelina Topić, Ivana Vuleta i Milica Gardašević; u boksu (2) – Vahid Abasov i Natalija Šadrina; u kajaku (8) – i muški i ženski četvorosed; u veslanju (1) – Jovana Arsić; u plivanju (1) – Andrej Barna; u streljaštvu (2) – Damir Mikec i Zorana Arunović; u rvanju (3) – Stevan Mićić, Hetik Cabolov (obojica slobodni stil), i Mate Nemeš (grčko-rimski); muški tim u 3h3 košarci (4); u biciklizmu (2) – po jedan takmičar i takmičarka, na osnovu svetske rang-liste; u tekvondou (1) – Aleksandra Perišić.

Srbiju je u Tokiju predstavljalo 87 sportista (43 muškarca i 44 žene) u 15 sportova. Posle svake olimpijade sportski apetiti rastu, u Olimpijskom komitetu Srbije (OKS) priželjkuju dvocifren broj medalja, ali treba imati u vidu da na dva od tri olimpijska prvaka nećemo moći da računamo – karijeru su završile Milica Mandić i Jovana Preković (karate inače više nije olimpijski sport) – a vaterpolisti nisu više favoriti. Od osvajača medalja u Japanu, prestao je da se takmiči i rvač Zurab Datunašvili.

Srpski vaterpolisti, dvostruki uzastopni olimpijski šampioni, već učestvuju na jednom velikom takmičenju. Reč je o Evropskom prvenstvu u Hrvatskoj (4-16. januar) koje su započeli u C grupi, uz Nemačku, Izrael i Maltu. Samo najbolji tim sa ovog šampionata obezbediće olimpijsku vizu. Pošto nju već imaju Mađarska, Grčka i Francuska, to znači da možda nije nužno da se osvoji zlato da bi se stiglo do Pariza.

Ukoliko u Hrvatskoj ne budu uspešni, naši vaterpolisti će imati novu priliku već na Svetskom šampionatu u Dohi (2-18. februara) koje nudi nove četiri olimpijske kvote.

Srpski rukometaši su spremni za Evropsko prvenstvo u Nemačkoj (10-28. januara) na kojem u prvom krugu, u Minhenu, igraju protiv Mađarske, Islanda i Crne Gore. Samo jedna olimpijska viza biće dodeljena na ovom šampionatu. Pošto su se već plasirale Francuska (kao domaćin) i Danska (svetski prvak), od njihovog plasmana zavisiće da li je za put u Pariz potrebno zlato ili će i bronza biti dovoljna. Vizu su obezbedili i Japan i Argentina. Preostalih šest kvota biće dodeljeno na svetskim kvalifikacijama (14-17. marta) a u Pariz će otići i šampion Afrike.

Ukoliko srpski rukometaši ne obezbede olimpijsku vizu u Nemačkoj, važno je da makar stignu do četvrtfinala, da bi bili u igri za odlazak na kvalifikacije. „Evro 2024” nudi dva mesta za kvalifikacije, ali tu se ne računa plasman selekcija koje su se već plasirale ili na njih ili na Igre (to je već uradilo sedam jakih evropskih reprezentacija).

Uskoro će i Novak Đoković krenuti na svoju 25. grend-slem titulu, na Australijan openu (14-28. januar). Pred njim je u ovoj godini poslednja šansa za „Golden slem” – a to znači osvojena sva četiri grend-slem turnira i olimpijsko zlato u istoj godini (to je u tenisu do sada uspela samo Štefi Graf, 1988). Posle Melburna, slede Rolan Garos (26. maj-9. jun), Vimbldon (1-14. jul), Olimpijske igre (teniski turnir 27. jul-4. avgust) i Ju-Es open (28. avgust-10. septembar).

U glavnom žrebu singla olimpijskog turnira igraće 64 igrača (maksimum četiri iz jedne zemlje), a 56 ide na osnovu plasmana sa svetske ATP liste (isto važi i za teniserke). Za odlazak na Igre važiće rang-lista od 10. juna 2024. Kada bi se gledao trenutni poredak, Srbija bi imala četiri predstavnika u Parizu: Novaka Đokovića (1. na ATP listi), Lasla Đerea (33), Dušana Lajovića (52) i Miomira Kecmanovića (54).

U dublu će biti ukupno 32 para (najviše dva iz jedne zemlje), a učestvovaće i 16 mešovitih parova (po jedan iz svake zemlje). Jedan od uslova je i da olimpijac odigra određeni broj mečeva za reprezentaciju u Dejvis kupu (teniseri) ili Kupu Bili Džin King (teniserke). U ženskoj konkurenciji Olga Danilović je trenutno na 121. mestu, a Natalija Stevanović na 184. Srbija bi najverovatnije mogla da ima i jedan miks, ukoliko se najbolji teniser sveta odluči da opet igra na dva fronta, što ga je u Tokiju koštalo medalje (dva četvrta mesta), jer je potrošio i poslednji atom snage.

Veliku šansu da se plasiraju na Olimpijske igre imaće srpske košarkašice koje učestvuju na svetskim kvalifikacijama (8-11. februara) u brazilskoj luci na delti Amazona, Belemu. Rivali će im biti Brazil, Australija i Nemačka, a najbolje tri ekipe idu u Pariz.

Šansu da se probiju na Olimpijske igre imaju i srpski odbojkaši kojima je preostao samo jedan put ka francuskoj prestonici. Njih očekuje Liga nacija (21. maj-30. jun) po čijem završetku će se gledati plasman na svetskoj rang-listi. Prema trenutnom poretku (deveto mesto) Srbija bi obezbedila olimpijsku vizu...

Međutim, tek predstoji borba za preostale četiri kvote – koliko nudi rang-lista. Trenutni poredak je sledeći: 1. Poljska 421,14 bodova (kvalifikovala se), 2. SAD 390,91 (kval), 3. Italija 342,43 4. Japan 340,30 (kval), 5. Brazil 338,17 (kval), 6. Argentina 314,35, 7. Slovenija 307,12, 8. Francuska 306,80 (kval), 9. Srbija 253,22, 10. Nemačka 249,10 (kval), 11. Kuba 236,96, 12. Kanada 222,17 (kval), 13. Holandija 214,58, 14. Turska 210,73… Dakle, ispred Srbije su odmakli Italijani, Argentinci i Slovenci, a iza nje slede Nemačka (već se kvalifikovala) i Kuba, po svemu sudeći, najveći rival našim odbojkašima u borbi za odlazak u Pariz. Svaki meč, možda i set biće važan u Ligi nacija da bi se sačuvalo ovo mesto na svetskoj rang-listi.

I u individualnim sportovima srpski sportisti će imati još prilika da se probiju na najveću smotru sporta. Realne izglede imaju streljaštvo, džudo, veslanje, tekvondo, atletika, plivanje, boks, sportsko penjanje…

Fudbaleri protiv Engleza

Na Evropskom prvenstvu u Nemačkoj (14. jun-14. jul) fudbaleri Srbije igraće u B grupi sa Engleskom (prvo kolo, 16. jun), Slovenijom (20. jun) i Danskom (25. jun). Utakmica protiv Engleza održaće se u Gelzenkirhenu, a preostala dva susreta u Minhenu.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.