Nedelja, 19.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Huti podvodnim dronom gađali američki brod

EU pokrenula pomorsku misiju „Aspides”, fregate više zemalja uskoro stižu u Crveno more
Huti podvodnim dronom gađali američki brod
Мурал у Сани, главном граду Јемена (Фото EPA-EFE/Yahya Arhab)

Američka mornarica protiv jemenskih Huta vodi „jednu od najvećih pomorskih bitaka od Drugog svetskog rata”, izjavio je američki viceadmiral Bred Kuper. Naime, više od 7.000 mornara angažovano je na južnim prilazima Crvenom moru, a s američkih brodova od 11. januara ispaljeno je više od 100 protivvazduhoplovnih raketa na projektile i dronove Huta. „Situacija je veoma opasna: sekundama se meri vreme koje posade (američkih ratnih brodova u Crvenom moru) imaju na raspolaganju da detektuju pristižuće projektile i povuku odbrambeni potez”, procena je američkih vojnopomorskih stratega koju je juče preneo Foks njuz.

Dva dramatična signala iz vrha mornarice SAD usledila su nakon što su jemenski Huti prošlog vikenda ispalili baraž: najmanje četiri protivbrodske krstareće rakete, dva navođena čamca-kamikaze i prvi put dejstvovali jednim „podvodnim vozilom bez posade”, moglo bi se uslovno reći podvodnim dronom-kamikazom. Američka centralna vojna komanda CENTKOM opisala je kretanje tog podvodnog drona kao „neposrednu pretnju” američkim ratnim brodovima i međunarodnoj civilnoj pomorskoj plovidbi u regionu. S obale Jemena, Jahja Sarea, portparol pobunjeničkog pokreta „Ansar Alah”, osvrnuo se na „precizne i direktne udare” na tanker „Poluks”, koji plovi pod zastavom Paname, i američki kargo-brod pod zastavom Belizea, koji je posada morala da napusti zbog izgleda da bi uskoro mogao da potone, javile su agencije.

Zapadni posmatrači uočavaju da pojedine države Zaliva – uz poimenično pominjanje Ujedinjenih Arapskih Emirata – u kojima ima američke vojske i ratne opreme sve više ograničavaju SAD da koriste vojne objekte na njihovom tlu da pokrenu uzvratne vazdušne napade na proiranske protivnike.

U takvoj ratnoj areni, Evropska unija juče je i formalno pokrenula svoju najnoviju „odbrambenu misiju” – ovog puta na Crvenom moru – pod imenom „Aspides” (na grčkom „štitovi”), koja se smatra jednom od najopasnijih, izvestili su juče briselski mediji.

„Evropa će obezbediti slobodu plovidbe u Crvenom moru, radeći zajedno sa našim međunarodnim partnerima. Osim odgovora na krizu, to je korak ka jačem evropskom prisustvu na moru radi zaštite naših evropskih interesa”, objavila je juče na platformi „Iks” predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.

Prethodno je na sto evropske uprave u Briselu stiglo pismo Udruženja evropskih maloprodajnih trgovaca „Eurokomers”, u kojem se zahteva da institucije EU i članice unije „reše” krizu na Crvenom moru, budući da već izaziva „masivne posledice” po njihov biznis povezan s fabrikama u Kini i jugoistočnoj Aziji.

Francuska, Nemačka, Italija i Belgija prve su najavile slanje po jedne fregate u misiju „Aspides”, koja bi trebalo da počne na Crvenom moru „za nekoliko sedmica”. Komanda misije biće smeštena u Larisi, u centralnoj Grčkoj, i predvodiće je grčki kontraadmiral Vasilios Griparis, dok je italijanski kontraadmiral Stefano Kostantino imenovan za komandanta snaga EU za pomorsku operaciju EU „Aspides”. Geografski, pomorski prostor kojim će krstariti evropski ratni brodovi u ovoj misiji (četvrtoj akciji EU duž zapadnih oboda Indijskog okeana od 2008), razvučen je od Adenskog zaliva nadomak strateškog prolaza Bab el Mandeb na jugu Crvenog mora, sve do obala Omana i Ormuskog prolaza. Šef diplomatije EU Đuzep Borelj naglasio je juče da misija „Aspides” predstavlja „smelu akciju za zaštitu komercijalnih i bezbednosnih interesa EU i međunarodne zajednice”. Briselski zvaničnici istovremeno tvrde da će „Aspides” dejstvovati isključivo s mandatom „zaštite”, „minimalnom silom” i samo onda „kad postoji pretnja” i „nikako po tlu Jemena”.

Šta će biti kad se najnovija zapadna armada pojavi nadomak Adenskog zaliva – ostaje da se vidi. Zanimljivo je gledište analitičara „Saveta srednjeg istoka za globalne poslove” (sa sedištem u Dohi), da je „slabljenje trgovinskih veza između Kine i evropskih zemalja” jedan od mogućih razloga sve snažnije militarizacije zone juga Crvenog mora.

Komentari9
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Lala
Jadni Huti...
Solo
Javite nam samo ako pogode..ostalo je bezvredno pominjati..!!
Кипреос
Ко другоме јаму копа (Црно море) сам у њу упада (Црвено).
Радашин
Почетак рата у Вјетнаму ме подсећа на ову - једну од највећих поморских битака од Другог светског рата наравно после напада на УСС Медокс и УСС Тандер Џој (које је помагао чак и један Ф-4 Фантом) од стране пар рибарских чамаца. Добро је што су овакве ,,епопеје'' у америчкој повјести. Кубу да не помињемо и случај УСС Мејн. Уххххххх ....
Саша
Довољно је да сваког месеца потоне по једна фрегата и брод са контејнерима и чување тих путева се не исплати.
EmotionalDamage
@Manja Znamo svi, teško je.
Manja
Biser...
Prikaži još odgovora

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.