Nedelja, 27.04.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Lažni poziv građanima da investiraju u „Gasprom”

Od zainteresovanih se traži da ostave svoje lične podatke i da izaberu iznos od 17.500 do 400.000 dinara koji žele da investiraju, a zarada im stiže za oko mesec dana
(Фото nonethc.buzz)

Da prevarama preko interneta i društvenih mreža nema kraja, uverila se nedavno još jedna penzionerka. Iako ima 86 godina, vrlo je vitalna, mozak joj odlično radi, a decenijama je bila bankarka, pa je htela da proveri staro bankarsko znanje i iskustvo i još nešto i zaradi. Ne bi ovog puta položila za bankarku da njen sin nije slučajno video čime mu se majka zanima. Naime, naišla je na poziv građanima Srbije da kupuju akcije NIS-a na berzi i investiraju u ruski „Gasprom”, jedan od akcionara Naftne industrije Srbije (NIS).

Ova penzionerka kaže da je slična ponuda bila i krajem prošle godine i da je to tada propustila jer se predomišljala. Naime, na sajtu se navodi da svi oni koji se odluče za ovu trgovinu uz minimalan rizik mogu da ostvare ekstraprofit. Da sve bude originalnije, ova informacija je na „Jutjubu” plasirana kao reklama iza koje stoje mediji koji se bave finansijama.

Od potencijalnih kupaca se traži da se registruju, ostave svoje lične podatke i da izaberu iznos od 17.500 do 400.000 dinara koji žele da investiraju, a zarada im stiže za oko mesec dana. Budući da je sin pozvao i berzu na kojoj se akcije prodaju, jasno je bilo da je sve prevara i da je cilj onih koji se kriju iza svega da dođu do ličnih podataka penzionera kojima kasnije mogu da manipulišu pa i skidaju primanja najstarijima.

I to nije sve. Pored ponude o kupovini akcija, ali i ulaganju, nudi se i „Gasprom” platforma za kriptovalute. Da bi i ova ponuda bila ubedljivija, čak se navodi i da je platforma u vlasništvu države te da su korisnici bezbedni.

– Zbog učestalih pojava lažnih nagradnih igara i drugih prevara na društvenim mrežama u kojima se zloupotrebljava naša kompanija i naši brendovi, želimo da podsetimo da zvanične objave kompanije NIS, uključujući eventualne nagradne igre, obaveštenja o odnosima sa akcionarima, investitorima, pozive na učešće u bilo kom projektu koje organizuje naša kompanija, objavljujemo isključivo na našim zvaničnim profilima i internet stranicama – kažu u Naftnoj industriji Srbije za „Politiku”.

Zato ovim putem obaveštavaju i pozivaju svoje potrošače i pratioce na društvenim mrežama da sve aktuelnosti prate isključivo na navedenim fejsbuk stranicama: @NIS a. d. Novi Sad, @Sa nama na putu; Instagram: @kompanija_nis, @sanamanaputu, @gdrivesrbija.

– O svim nedozvoljenim aktivnostima i zloupotrebama brenda naše kompanije blagovremeno su obavešteni nadležni državni organi, a sve sporne stranice na društvenim mrežama se prijavljuju. Zato pozivamo građane da u slučaju prevare u nekoj lažnoj nagradnog igri ili drugoj aktivaciji o tome obaveste nadležnu policijsku upravu i/ili poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti – poručuju iz NIS-a.

Posebno ističu da je kompanija NIS preduzela niz aktivnosti kako bi sprečila nastavak širenja različitih internet prevara.

– Između ostalog, posebnom odeljenju za visokotehnološki kriminal Višeg javnog tužilaštva u Beogradu podneto je više od deset krivičnih prijava, a u vezi s lažnim nagradnim igrama i drugim internet prevarama. Takođe, kontaktirali smo i sa Nacionalnim CERT s molbom da preduzmu aktivnosti iz svoje nadležnosti i pomognu u rešavanju ovog ozbiljnog višegodišnjeg problema. Ističemo da je kompanija NIS u više navrata objavljivala informacije i upozorenja o lažnim nagradnim igrama i drugim internet prevarama u medijima, na svom korporativnom sajtu i nalozima na društvenim mrežama. I u narednom periodu kompanija NIS će sa svoje strane činiti sve kako bi se suzbio problem internet prevara na štetu građana i kompanije – kažu u ovoj kompaniji.

Upitan može li iko osim ovlašćenih lica da trguje akcijama NIS-a i da nudi ulaganja u „Gasprom” i kako da lakoverni prepoznaju da je reč o prevari, Nenad Gujaničić, broker u brokerskoj kući „Momentum sekjuritis”, kaže za naš list da su se s razvojem finansijskih tržišta i tehnologije (pre svega interneta) umnožile prevare koje koriste lakoverne i neiskusne ulagače.

– Svaka prevara obično ima nekoliko karakteristika. Nudi se natprosečno dobar prinos kako bi se motivisali lakoverni građani, obično se koriste jaki brendovi (bilo da su kompanije ili pojedinci) kako bi podržali ovu prevarnu radnju, a veoma često se navode i lažirana iskustva brojnih neimenovanih lica koja takođe podstiču želju građana za učestvovanjem u „igri”. Kada govorimo o internet prevarama, one mogu biti organizovane iz bilo kog dela zemaljske kugle i obično jedna vrsta prevare ne traje dugo jer se prevareni ulagači veoma brzo okupljaju na mreži i raznim portalima kako bi podelili iskustva i upozorili moguće buduće učesnike – kaže Gujaničić.

– Prevara koja je koristila brendove „Gasprom” i NIS je veoma dugo trajala prošle godine i nudila je potencijalnim učesnicima natprosečnu zaradu, a koristila je i izmišljenu preporuku izuzetno poznatih ličnosti, poput Novaka Đokovića. Nije poznato koliko je naših građana naselo na ovu e-prevaru, ali verovatno nije mali broj s obzirom na veoma dugo vreme koliko je bila aktivna – kaže on.

Da je nešto sumnjivo u ponudi, može se pomisliti odmah pošto se nude velike zarade. Stoga treba biti podozriv prema obećanju o visokoj zaradi u kratkom vremenskom roku.

– Čuvene piramidalne šeme tokom devedesetih godina u Srbiji nudile su zaradu od 10 do 15 procenata mesečno, što su i oni sa skromnim ekonomskim znanjem morali znati da nije realno (odnosno da može potrajati dok ima novih ulagača). Takođe, prevarni sajtovi su obično generički napravljeni, imaju dosta pravopisnih i svakih drugih grešaka i nemaju elemente uobičajenih sajtova, te je i površnom analizom moguće uočiti ove manjkavosti, objašnjava naš sagovornik.

Nažalost, dodaje, mnogi građani ostaju zaslepljeni potencijalnom „zaradom” i lažnim navođenjem poznatih ličnosti i ne uspevaju da prepoznaju da je u pitanju prevara, a sa razvojem veštačke inteligencije verovatno će ovi vidovi prevare biti još efikasniji.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.