Nedelja, 21.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Doha za pamćenje

Na Svetskom prvenstvu u plivanju Andrej Barna oduševio svojim plasmanom
Doha za pamćenje
Пред њим је блистава будућност: Андреј Барна (Фото Пливачки савез Србије/Давид Дамњановић)

Da je plivanje medijski popularniji sport, Andrej Barna bi obeležio brojne naslovne strane. Ovako, šesto mesto na 100 metara slobodno i kasnije ispunjena olimpijska norma na duplo kraćoj stazi, na Svetskom prvenstvu u Dohi, zavredeli su pažnju samo istinskih zaljubljenika kako u plivanje tako i uopšte u sport.

Da rezimiramo, Barna je šesti na svetu na 100 slobodno, 13. na 50 metara uz državni rekord i kvalitetan učesnik obe štafete.

– Prezadovoljan sam, nisam ovo očekivao. Bio sam skeptičan, februar nije mesec kada se insistira na brzini. Zbog toga se nisam baš dobro osećao na treninzima. Bio sam rezervisan, ali i bez opterećenja – sumira utiske iz Dohe najbolji srpski plivač.

Druženje sa bazenom u Dohi počeo je učešćem u štafeti 4h100 slobodno. Svoje deonice je isplivao sa 47,63 odnosno 47,75 za sedmo mesto srpskog kvarteta.

– Nisam briljirao. Na proteklim takmičenjima, recimo na svetskom u Budimpešti, bilo je bolje.

Stigla je omiljena „stotka“:

– Krenuo sam bez opterećenja. Kvalifikacije su bile kako treba, a onda u naredne dve trke bio sam sve bolji i bolji. To mi se nije događalo da budem konstantan i to me čini posebno zadovoljnim. Medalja nije bila toliko daleko, ali je bitno da sve ide uzlaznom linijom.

Da ponovimo, u kvalifikacijama 48,31 u polufinalu 48,05 i finalu 48.02.

Velika očekivanja nisu postojala na 50 metara slobodno. Međutim posle kvalifikacija se sve promenilo:

– Plivao sam u kvalifikacijama rekord, ušao u polufinale. Najvažnije je bilo što sam video da imam brzinu i što sam shvatio da mogu još brže. U finalu ponovo rekord, dodatak je olimpijska norma i to zaista nisam očekivao. Završili smo sa mešovitom štafetom koja je solidno izgledala.

Kvalifikacije „pedesetice“ Barna je isplivao za 22,05 a onda je u polufinalu probio granicu i za 16 stotinki popravio državni rekord 21,89.

– Da zaključimo, svakako jedno od mojih uspešnijih takmičenja. Znam kako treba da ide dalje, imam pokazatelje.

To dalje su pune tribine „Tašmajdana” na Evropskom prvenstvu i plivanje za medalju i želja da na Olimpijskim igrama oseti finale na metara 100 slobodno. Na osnovu Dphe Barna nije daleko od ostvarenja oba cilja.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.