Sreda, 17.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
TRIDESET KOLO EVROLIGE ZA KOŠARKAŠE

Prvi u nizu „mečeva godine”

Večeras (20.30 časova): Partizan igra protiv Baskonije. – Obradović ističe koliko su važna naredna tri meča kod kuće. – Ivanović hvali „crno-bele” i atmosferu u areni
Prvi u nizu „mečeva godine”
Aврамовић у дуелу са Чијозом (Фото / EPA–EFE/ Adrian Ruiz Hierro)

Partizan je izgubio pet od poslednjih šest utakmica u Evroligi. Baskonija je bila pobednik u četiri od prethodnih pet susreta. Večeras (20.30 časova) u 30. kolu ta dva tima se sastaju u „Štark areni”, a domaćin nema pravo na grešku. I gostima je važan ovaj duel jer bi im pobeda, četiri kola pre kraja, obezbedila plasman u plej-in (prvih deset na tabeli) što je trenutno cilj i „crno-belih”.

– Sada smo u situaciji da naredne tri utakmice igramo kod nas u areni, to je dobra stvar – kaže trener domaćina Željko Obradović. – Znamo koliko su važne te utakmice, još imamo šanse da budemo u tih top deset, tako da ćemo probati da se u odnosu na ono što nam je iskustvo iz prve utakmice pripremimo. Znamo da je to tim koji izvanredno šutira za tri poena. Osim jednog igrača na poziciji pet, svi ostali su sposobni da šutiraju za tri poena, a da ne pričam o Hauardu koji je na primer u jednoj utakmici protiv Barselone šutirao 22 puta za tri poena. Njihov prosek je više 30 šuteva za tri. Ključ utakmice je sigurno u tome da ih onemogućimo da ubacuju te šuteve u velikom procentu i da sprečimo ofanzivni skok, pre svega njihovih visokih igrača koji su izuzetno agresivni.

U prvom delu sezone španski tim je stigao do pobede u tesnoj završnici (84:83), zahvaljujući nigerijskom košarkašu Monekeu koji je 1,1 sekund pre kraja odlično reagova posle promašaja Mekintajera: uhvatio je loptu, primorao Jaramaza da ga faulira, a onda postavio konačan rezultat s linije slobodnih bacanja. Obradović je tada konstatovao da je njegov tim izgubio „zbog nekih svojih loših odluka”.

Za razliku od Baskonije, koja je na korak od plej-ina, Partizanu predstoji grčevita borba za to. Dobra okolnost je to što će u preostalih pet kola četiri puta igrati kod kuće. U Beograd dolaze i Real (21. mart), Olimpijakos (28. mart) i Valensija (12. april), dok jedini meč na strani „crno-beli” igraju protiv najslabijeg tima u Evroligi, berlinske Albe (4. april).

– Od sada do kraja sezone svaka utakmica će biti odlučujuća i moramo da budemo svesni da, ako budemo igrali agresivno u odbrani, možemo da pobedimo svakoga – rekao je za španske medije trener Baskonije Duško Ivanović koji je sezonu počeo na klupi Crvene zvezde. – U poslednje četiri pobede (računajući i domaću ligu – prim. aut.) jasno je da su urađene dobre stvari, ali u nekim aspektima nismo bili dobri. Da bismo imali šansu protiv Partizana moramo da napredujemo. Partizan je jedna od najboljih napadačkih ekipa u Evroligi i to što ima tri pobede manje od nas ne mora ništa da znači. Neke utakmice je izgubio u poslednjim trenucima, kao recimo naš duel u prvom delu sezone koji je odlučen jednim poenom…

Mnogi timovi se pribojavaju atmosfere u beogradskoj areni, međutim, Ivanović smatra da bi vatrena podrška „crno-belima” mogla da bude i prava inspiracija za njegove igrače.

– Partizan na svom terenu, zajedno sa svojim navijačima, stvara posebnu atmosfera. Počinju utakmice na tom talasu, kradu lopte, igraju brzo... Neki timovi sagore u takvoj atmosferi, ali ja mislim da to može da bude inspiracija za nas. To može da bude ključno u ovom meču, ukoliko moji igrači to shvate kao impuls impuls, a ne da igraju iznenađeno ili uplašeno.

Zamenik kapitena crno-belih Danilo Anđušić smatra da je ova utakmica „verovatno najvažnija u sezoni”:

– Baskonija je ekipa koja u Evroligi igra jako dobru košarku, zauzima visoku poziciju, tri mesta su ispred nas. Znamo koliko bi nam ta pobeda značila. Jako su dobra ekipa sa dobrim pojedincima. Hauard, koji u poslednje vreme igra sjajnu košarku, jedan je od igrača kojeg treba zaustaviti da bismo stigli do pobede. Moramo da budemo na maksimalnom nivou da bismo pobedili

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.