Na 6.000 kilometara ptičjeg leta

Na drugu godišnjicu rusko-ukrajinskog sukoba, kineski stratezi, ekonomisti i stručnjaci za međunarodne odnose ocenili su da će rat verovatno dugo trajati; Rusija neće biti poražena zapadnim sankcijama i oružjem, a njena privreda bi mogla da se oporavi; Zapad gubi veru u pobedu vlasti u Kijevu, a Sjedinjene Američke Države bi mogle, ukoliko Donald Tramp postane predsednik, da dignu ruke od Ukrajine.
Ovakve ocene se pre svega donose na osnovu tri dokumenta koje je uoči 24. februara, početka rata 2022. objavio Ćongjang institut za finansijske studije pekinškog univerziteta Renmin posle dvogodišnjeg proučavanja rusko-ukrajinskog sukoba, te zaključaka o budućem razvoju odnosa Moskve i Pekinga i o ruskom tržištu posle nedavnog povlačenja zapadnih kompanija iz te zemlje. Univerzitet Renmin je jedan od najcenjenijih među 147 „dvostruko prvoklasnih” univerziteta i koledža u NR Kini.
NR Kina nije direktno uključena u ukrajinsku krizu, ali vodeći društveni krugovi i javnost posvećuju veliku pažnju situaciji na prostoru udaljenom 6.000 kilometara ptičjeg leta. Brine ih uticaj rata na domaću ekonomiju i na veze Kine sa Rusijom i Zapadom. Povrh toga, zvanični Peking je od početka nastojao da doprinese rešavanju krize, dok tamošnji naučnici nastoje da o sukobu budu utvrđene informacije korisne i za vođenje kineske politike.
Kineski stručnjaci smatraju rusko-ukrajinski sukob najvećim međunarodnim događajem od kraja hladnog rata; najsmrtonosnijim sukobom u Evropi od Drugog svetskog rata; i od 1945. globalno najhaotičnijom bezbednosnom situacijom. Zbog sukoba su ekonomski i bezbednosno pogođene sve velike privrede, uključujući Kinu. To je imalo negativan uticaj na kineske odnose sa Evropskom unijom i SAD. Rat će i dalje veoma uticati na evoluciju globalnog poretka, dinamiku kretanja u svetu i odrediće budućnost Evrope.
Prema stručnjacima sa Renmin univerziteta, više od 20.000 sankcija Zapada protiv Rusije je do sada relativno malo pogodilo tu državu i neće biti poražena. Ruska ekonomija je prošle godine porasla za 3,6 odsto, nadmašivši očekivanja analitičara i označivši značajan skok u odnosu na 2022, kada je njen bruto domaći proizvod (BDP) opao za 2,1 odsto. Međunarodni monetarni fond je povećao prognozu rasta ruskog BDP na 2,6 odsto za 2024, dok se procenjuje da će rast u SAD izneti 2,1 odsto.
Kineski stručnjaci smatraju da je iskustvo Rusije u borbi protiv zapadnih sankcija dragoceno za njihovu zemlju, koja treba da bude spremna za najgori scenario ukoliko joj u budućnosti SAD uvedu potpune sankcije i budu krajnjim neprijateljske. Razlozi zbog kojih je Rusija uspela da se suprotstavi zapadnim sankcijama su složeni, ali je najvažniji da je ta zemlja samodovoljna u energentima i hrani.
Dalje, sukob u Ukrajini je izazvao ogromnu potražnju u ruskoj vojnoj industriji i u potpunosti aktivirao domaće lance snabdevanja. Zato tekući rat i zapadne sankcije ne utiču presudno na svakodnevni život ruskih građana.
Istovremeno, u ključnoj promeni u svetskom poretku od početka rusko-ukrajinskog sukoba Zapad je pretvorio trgovinu i finansije u oružje, dok su globalni lanci snabdevanja i industrijske proizvodnje ozbiljno poremećeni. Zbog toga je ključno iskustvo Rusije potreba razvijanja i održavanja veze sa nezapadnim zemljama ili globalnim Jugom, a takođe i smanjenje zavisnosti od američkog dolara i evra.
Jedan od kineskih ekonomista je ocenio da se zemlje izvan Zapada, tzv. globalni Jug, nisy pridružile sankcijama, posebno velike države članice BRIKS (Brazil, Indija, NR Kina, Južnoafrička Republika) ili sa Bliskog istoka, i to je ključni razlog zašto Rusija može da se odupre spoljnom pritisku. Po njemu, čak su i neke zapadne zemlje nevoljne da u potpunosti primene sankcije prema Rusiji.
Sankcije i pomoć oružjem Zapada vlastima u Kijevu nisu promenile stav Rusije, ali su produžili rat i povećali štetu Ukrajini. Da bi što pre bili okončani gubici u Ukrajini, potrebni su brz prekid vatre i mirovni pregovori.
Kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji izjavio tokom nedavnog sastanka sa ukrajinskim kolegom Dmitrijem Kulebom da Peking ostaje posvećen promovisanju mirovnih pregovora i neće se predati sve dok postoji tračak nade. Kina se uzdržava od dodavanja benzina na vatru ili korišćenja situacije u svoju korist, kao i od prodaje smrtonosnog oružja oblastima zahvaćenim ratom ili suprotstavljenim stranama, istakao je Vang.
Profesor Vang Jiveji sa univerzitet Renmin, cenjen u Srbiji, smatra da je Rusija verovatno jedina zemlja koja može da izdrži i čak realizuje razvoj i rast u uslovima totalnih sankcija koje uvodi Zapad.... Sa stanovišta ratne ekonomije, pokazatelji Rusije su očigledno bolji od očekivanja.
No, po Vangu, nerealno je tvrditi da sankcije nisu imale uticaj na Rusiju, pogođene su njene visokotehnološke industrije poput mikroelektronike, poluprovodnika i drugih oblasti inovacija. Na ljude u Rusiji utiče i rast cena izazvan zapadnim sankcijama.
Dalje, Rusija nije u stanju da ostvari potpunu pobedu nad Ukrajinom u kratkom roku. Kineski vojni ekspert koji je želeo da ostane neimenovan, ocenio je za pekinški dnevnik „Global tajms” kako je prerano reći da se trenutna situacija u sukobu razvija u korist Rusije ili Ukrajine, jer pobede u nekim bitkama, poput ruskih u Avdejevki ili ranije Bahmutu, nisu u potpunosti strateški promenile situaciju. „Međutim, SAD i zapadne zemlje nisu zadovoljne situacijom i traže nove pristupe da je promene”, primetio je on.
U Renminu ukazuju da Rusija sukobom sa Ukrajinom izaziva unipolarni sistem kojim dominiraju SAD, pa Vašington nastoji da Moskva ne uspe. SAD i njihovi saveznici će i dalje nalaziti načine za borbu protiv Rusije. Budućnost odnosa između Rusije i Zapada ne izaziva optimizam, smatraju kineski stručnjaci.
Ovi stručnjaci ocenjuju da je početak rusko-ukrajinskog sukoba označio kraj epohe posle završetka hladnog rata. Počinje nova era velikog globalnog preobražaja, neviđenog u proteklom veku. Čovečanstvu su potrebne nove ideje, pristupi i trendovi.
Stručnjaci su, takođe, istakli da dugoročno situacija na bojištu u velikoj meri zavisi od SAD. Da li u toj zemlji mogu da budu prevaziđene unutrašnje podele oko pomoći Kijevu i da li će se politika drastično promeniti posle mogućeg povratka Trampa?
U Renmiju smatraju da Rusija verovatno neće uskoro preuzeti veliki rizik pokretanjem snažne operacije. Sugestija je da Moskva treba da bude strpljiva, da se usredsredi na ekonomski oporavak i vidi ko će biti sledeći predsednik SAD.
U međuvremenu, Rusija, SAD i Evropa će se verovatno suočiti sa još dubljom strateškom konfrontacijom. Ukoliko je cilj Vašingtona da potpunim iscrpljivanjem Ukrajine maksimalno oslabi Rusiju pre nego što joj se direktno suprotstavi, igra se vatrom, upozorio je jedan kineski ekspert: „Poraz nuklearne sile na bojnom polju verovatno će dovesti do nuklearnog i trećeg svetskog rata. Ukoliko se to dogodi gubitnici će biti Ukrajina, Rusija, Evropa, SAD, globalna bezbednost će biti u pitanju, a kraj će biti katastrofa i tragedija za čovečanstvo”, mračan je zaključak tog stručnjaka.
Novinar
Prilozi objavljeni u rubrici „Pogledi” odražavaju stavove autora, ne uvek i uređivačku politiku lista
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


