Sa Drezgom u „Duh vremena”
Jedan novi „Duh vremena” večeras će kulturnu mapu naše prestonice učiniti bogatijom. Na toj novoj adresi – Savski trg 9 – prvi događaj biće izložba poznate slikarke Ljiljane Drezge, koju će, u 19 sati, otvoriti Jelena Tinska i Đorđe Kadijević. Prva jer je sa slikarkom povezuje dugo prijateljstvo, kao i to da su one „devojke iz boljih kuća”, dok je istaknuti reditelj i likovni kritičar bio taj koji je otvorio i prvu Drezginu izložbu, krajem davnih šezdesetih godina prošlog veka.
Za one manje upućene: Ljiljana Drezga je umetnica impresivne biografije i karijere. Pre likovne akademije školovala se u Beogradu, Santijagu (Čile) i Havani, a studije slikarstva završila je u Buenos Ajresu. Iza nje je danas mnogo izložbi. „Koliko ih je tačno ne pitajte me… prestala sam da ih brojim”, kaže nam. Više ih je od 50 u to smo sigurni, kao što smo sigurni i da ćemo opet videti apstraktne slike velikih formata, baš kao i na njenim lanjskim „Kricima i šaputanjima” u galeriji Štab. U poslednje vreme, priznala je slikarka, apstrakcija joj je, eto, postala nekakva zadocnela preokupacija.
Njenu novu izložbu, koju je jednostavno nazvala – „U duhu vremena”, posetioci će moći da pogledaju svakim danom do kraja aprila, od 9 do 19 sati.
Ovo mesto, preko puta stare železničke stanice, svoj kulturni život počinje kao galerija, a šta će biti posle…? Pa, biće tu raznih lepih događanja, nadaju se pokretači ovog kulturnog projekta – Jelena Tinska i Bata Hreljac, Beograđanima poznat po svojim uspešnim ugostiteljsko-turističkim delatnostima. A ona dugoročna namera jeste da se u „Duhu vremena” širi duh svih umetnosti ovoga grada.
I još neka reč o „onom posle”. Već je na vidiku i predstavljanje nove knjige – opet one! – „Devojke iz boljih kuća” Jelene Tinske. Devojke koje su davno porasle junakinje su jednog vremena koje polako prekriva zaborav. I ne samo one – Jelena i Ljiljana, koje sebe nazivaju sestrama, iako sestre nisu – već među koricama ove romansirane biografije jednog prijateljstva defiluje i neki silan, manje-više poznat, svet Beograda koji se sve više seli u istoriju.
Da cela ova priča i ovaj naziv „Duh vremena” imaju i neku daleku vezu sa istoimenom knjigom čuvenog francuskog filozofa i sociologa kulture Edgara Morena možemo, zašto da ne, i tako nešto pomisliti. Jer njegov „Duh vremena”, premda star više od pola veka, i danas može biti dragocen kompas svakom ko se zaputi u poslove kulturne. A i „ženska tema” važan je segment te knjige, što samo pojačava ovakve asocijacije.
„Za moju Grocku”
Ljiljanu Drezgu upitasmo šta će doći posle ovog izlaganja u „Duhu vremenu” i dobismo odgovor koji manje liči na plan a više na veliku, lepu želju.
– U Grockoj, gde je sada moj dom, želim da se narodu sa kojim živim predstavim sa nekoliko velikih slika. Ima se gde – i tome se radujem.
Malo šale – sa naslovom
Lako žovijalan naslov knjige „Devojke iz boljih kuća” Jelene Tinske provocira budućeg čitaoca. A reč je o tome da se nekad, više u šali, govorilo da u baletsku školu idu devojčice iz boljih kuća i dečaci koji su od svojih škola odustali ili su ih iz njih isključili. Autorka i obe njene kćeri – Ljubica i Milica – stekle su diplome baletske škole „Lujo Davičo”. A ono drugo u knjizi… više je od igre – baletske.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


