A od države – sedam puta toliko
Šahovska groznica nastavlja da se širi Indijom. Kada je devetnaestogodišnja Divja Dešmuh osvojila Svetski kup šahistkinja, u prvom sveindijskom finalu u istoriji, dobila je doček u rangu svetskog šampiona Gukeša i bukvalno bila zasuta poklonima i novcem. Na 50.000 dolara nagrade od strane FIDE, savezna indijska država Maharaštra joj je u rodnom Nagpuru darovala sedam puta toliko – bezmalo 350.000 dolara!
Po rečima Gukeša, danas je u Indiji samo kriket popularniji od šaha. U ovom činu se, međutim, potkrao i gest praćen opštim zamerkama. Slavna Hampi Koneru, koju je Divja savladala u sveindijskom finalu, gotovo da je potpuno zaboravljena. Tolika je trenutno glad za uspesima novih generacija u zemlji dvostrukih olimpijskih šampiona i važećeg svetskog prvaka.
Na drugoj strani sveta, tim Rusije se prvi put pojavio posle uvedenih sankcija. Zahvaljujući odluci FIDE da im se dozvoli učešće na Olimpijadi do 16 godina, Rusi su proslavili prvi ekipni trijumf u poslednje četiri godine. Kada je tim Uzbekistana pobedio na istom takvom takmičenju pre nekoliko godina, svi članovi su dobili automobile od predsednika države. Ruski darovi su bili mnogo skromniji: svi članovi pobedničkog tima, Zemljanski, Uskov, Vetohin i Ana Šuhman, dobili su pravo da učestvuju u superfinalu državnog prvenstva ...
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


