Povratak na uzlaznu liniju
Prve dve trećine Evropskog ekipnog prvestva u Batumiju nisu završile onako kako smo priželjkivali. Doduše, šahisti su krenuli izvanredno i sa četiri uzastopne pobede se usamili na vrhu tabele, ali je usledio hladan tuš u vidu uzastopnih poraza od po 3:1, protiv Ukrajine i Holandije. Tako su jedini dan predaha dočekali uz gorčinu pada, koji je u ovako jakoj konkurenciji neizbežan, ali nikada nije prijatan, posebno ne kada su padovi u nizu.
Zato je od ogromnog značaja bila sinoćnja pobeda nad Turskom 2,5:1,5, u sedmom kolu. Aleksandar Pretke nije izdržao duel na prvoj tabli sa Edizom Gurelom, novom nadom turskog šaha, ali se Aleksej Sarana trgao u pravi čas i savladao Mustafu Jilmaza, a Velimir Ivić nadigrao našeg dobrog znalca Vahapa Šanala. Sa deobe trećeg mesta sledi još važniji okršaj sa Nemcima. Glavni favoriti po rejtingu su svoje padove imali na početku i sa bodom manje od Srbije jure da nadoknade zaostatak.
Za dosadašnje uspehe našeg tima najzaslužniji su Aleksandar Inđić (4 iz 6, performans 2.733) i Velimir Ivić (4 iz 6, 2.673), ali Aleksandar Pretke (1,5 iz 6, 2.446) je posle čvrste igre na prvoj tabli popustio i nije dobilo ni jednu partiju, dok je Aleksej Sarana (3,5 iz 7, 2.621) svoj prvenac proslavio tek juče. Rezerva u timu Robert Markuš (1,5 iz 3, 2.495) je imao težak previd u važnom meču sa trenutno vodećom Ukrajinom i odigrao je samo tri partije. Jedino je Ivić bez poraza u celoj srpskoj eksediciji u Batumiju.
Šahistkinje su u mnogo lošijem položaju, na 24. mestu dva kola pre kraja. Podbacila je, neočekivano, Teodora Injac, aktuelna evropska šampionka i perjanica reprezentacije. Dva remija i tri uzastopna poraza (performans 2.121) su jasan znak da ovo nije njen turnir, a činjenica da nema adekvatnih zamena – zabrinjava. I standarna reprezentativka Adela Velikić (2,5 iz 7, 2099) i debitantkinja Jovana Srdanović (1 iz 3, 1.985) su igrale ispod očekivanja. Duh ekipe su do sada održavale druge dve debitantkinje i pojačanja iz inostranstva: Sofija Pogorelskih (4,5 iz 6, performans 2.470) i Elif Mehmed (4,5 iz 7, 2.247). One su crnim figurama održale bod protiv treće ekipe domaćina (2:2) i verovatno će na njima i do kraja biti najveći teret. U pretposlednjem kolu naše šahistkinje igraju sa slabijim po rejtingu Slovakinjama.
Rezultati Srbije u sedmom kolu
Šahisti: Turska – Srbija 1,5:2,5 (Gurel – Pretke 1:0, Jilmaz – Sarana 0:1, Džan – Inđić remi i Šabal – Ivić 0:1).
Šahistkinje: Srbija – Gruzija-3 2:2 (Injac – Kirtadze remi, Pogorelskih – Mgeladze remi, Velikić – Donhvani 0:1 i Mehmed – Cechladze 1:0).
Ostali rezultati i stanja
Važniji rezultati sedmog kola – šahisti: Holandija – Ukrajina 1,5:2,5, Azerbejdžan – Mađarska 3:1, Engleska – Grčka 2,5:1,5, Francuska – Rumunija 1,5:2,5, Nemačka – Hrvatska 3:1, Jermenija – Španija 2:2, Češka – Bugarska 2:2.
Stanje: Ukrajina 13, Azerbejdžan 11, Holandija, Rumunija, Engleska i Srbija po 10, Nemačka 9, Turska, Francuska, Jermenija, Španija, Grčka, Gruzija-2, Mađarska, Italija i Bugarska po 8 bodova, itd.
Važniji rezultati sedmog kola – šahistkinje: Poljska – Ukrajina 1,5:2,5, Rumunija – Nemaćla 1:3, Gruzija – Azerbejdžan 2,5:1,5, Franmcuska – Španija 2:2, Mađarska – Jermenija 1,5:2,5.
Stanje: Poljska 12, Nemačka i Ukrajina po 11, Gruzija 10, Grčka, Francuska, Turska, Jermenija i Rumunija po 9 bodova, itd. Srbija je 24. sa 6 bodova.
Vera Vujović u poteri za zlatom
U Draču se održavaju juniorska prvenstva sveta u kategorijama do 14, 16 i 18 godina. Posle osam od 11 kola u konkurenciji 107 juniorki do 14 godina Vera Vujović ima 7 poena i vodi ispred Filipinke Mendoze i Azerbejdžanke Baširli sa po 6,5 poena.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


